Inteligentny dom – smart, czyli jaki?

Marzy Ci się inteligentny dom, ale wciąż masz wątpliwości? Te argumenty powinny Cię przekonać!

inteligentny dom/ Smart home / internetyzacja

Czy tego chcemy, czy nie, rozwiązania smart home z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Konia z rzędem temu, kto znajdzie w dzisiejszych czasach telewizor, który nie byłby smart… Według ostatnich danych, globalny rynek inteligentnych domów do 2027 roku przekroczy wartość 208 miliardów dolarów, rosnąc średniorocznie o 19,7 proc, z 57,6 mld dol. w roku 2020[1]. Jakie korzyści daje smart home i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając kolejne rozwiązania, a nawet całe systemy?

Recenzja Netatmo Weather – Inteligentna Stacja Pogodowa

Smart, czyli jaki?

Rozwiązania smart home, zwane w Polsce również jako inteligentny dom, nieodzownie związane są z wykorzystaniem technologii Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Oznacza to, że każde urządzenie jest wyposażone w czujniki (inaczej sensory), które zbierają i przekazują dane. Dzięki temu można w automatyczny, zdalny sposób nimi sterować.

Lepszy poziom łączności urządzeń, cykle wymiany produktów, wzrost zainteresowania użytkowników rozwiązaniami smart, tempo rozwoju rynku, wzrost adopcji rozwiązań, a nawet całych systemów, sprawią, że implementacja wszystkich tych inteligentnych zastosowań w domach będzie w najbliższych latach tylko postępowała[2].

Recenzja Mi Induction Heating Rice Cooker – nie tylko do ryżu

Co wybierali Polacy?

W Polsce, według raportu Oferteo.pl[3], w którym uwzględniono analizę 550 zapytań ofertowych, do najpopularniejszych wykorzystywanych rozwiązań smart home trzeba zaliczyć systemy do sterowania ogrzewaniem (68 proc. wskazań) i oświetleniem (64 proc.), alarmy (58 proc.), czujniki (51 proc.) oraz kamery monitoringu (49 proc.).

Polacy zamknięci w domach w 2020 roku zrewidowali swoje oczekiwania dotyczące inteligentnych rozwiązań. Czas ten był wyjątkowy – nad bezpieczeństwem dominowała bowiem chęć poprawy komfortu. W 2019 roku wśród najpopularniejszych inteligentnych urządzeń przeważały te, dotyczące wzrostu poziomu bezpieczeństwa. W 2021 roku widać pewien powrót do wcześniejszych zachowań. Obserwujemy ożywione zainteresowanie inteligentnymi zamkami – komentuje Paweł Bijata, dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

Benefity, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Główną korzyścią wykorzystania rozwiązań smart zdaniem Polaków jest poprawa wygody i komfortu życia. Trzy opcje sterowania dają nam praktycznie nieograniczone możliwości. Smartfon, tablet czy komputer pozawalają obsługiwać urządzenia przy pomocy aplikacji – także w ramach całego ekosystemu. Dodatkowo mamy możliwość wykorzystania asystenta głosowego lub manualnego sterowania, używając przycisków czy innych elementów umieszczonych na danym sprzęcie.

Recenzja IR WOOX R4294 – pilot uniwersalny, czyli zacznij żyć SMART

Kolejną ważną korzyścią zastosowania inteligentnych rozwiązań jest wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Przykładowo, smartlocki zabezpieczają nasze drzwi, dając możliwość podejrzenia statusu zamka w aplikacji i zdalnego „domknięcia” drzwi w miarę potrzeby. Podobnie kamery czy czujniki ruchu, które wykryją każdy podejrzany ruch w naszym mieszkaniu. Niepożądane osoby, to jedno. Czasem w roztargnieniu możemy zapomnieć o nieodłączonym od prądu żelazku. Dzięki zastosowaniu gniazdek typu smart plug, jeden klik w aplikacji pomoże nam odciąć dopływ prądu – przekonuje Paweł Bijata.

Smart home to również oszczędności dotyczące zarówno zużycia energii termicznej, zwanej powszechnie cieplną, jak również energii elektrycznej.

Gdy nie ma nas w domu, zdalnie możemy np. obniżyć temperaturę w naszym mieszkaniu czy wyłączyć sprzęty, których nie używamy. Światło może automatycznie wyłączyć się lub przygasić, jak przekroczymy tylko próg naszego miejsca zamieszkania. Natomiast czujniki zalania, tlenku węgla czy dymu pozwolą w porę zareagować lub nawet uratować nasze życie, gdy będziemy sobie smacznie spali.

Recenzja TL-SF1006P – PoE+ by łatwo stworzyć lokalny monitoring

Przyszłością cały ekosystem smart, a nie pojedyncze rozwiązania

To, że użytkownicy oczekują od urządzeń smart integracji z popularnymi na rynku systemami, zwanymi również hubami, znajduje odzwierciedlenie w faktach i znamy to bardzo dobrze z autopsji. Nasi klienci korzystają z licznych integracji, np. z systemem Ampio, który bardzo sobie chwalą. Aktualnie finalizujemy prace nad zintegrowaniem inteligentnego zamka tedee z Apple HomeKit. Pytają o to w komentarzach i wiadomościach prywatnych, co pokazuje jak ważna jest dla nich możliwość zintegrowania urządzenia z systemem, z którego korzystają – wyjaśnia i potwierdza rosnące zainteresowanie całymi hubami smart Paweł Bijata, dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

Korzyści?

Integracja rozwiązań w ramach jednego systemu pozwala użytkownikowi na niemal nieograniczone możliwości doboru i sterowania nimi przy pomocy jednej aplikacji. Połączenie danego urządzenia w ramach przyjętego ekosystemu staje się powoli czymś oczywistym. Takie będą też najbliższe, rynkowe trendy – przekonuje Paweł Bijata.

Według badania Oferteo.pl, co piąta osoba (20 proc.) decydowała się na zakup pojedynczego rozwiązania smart. Natomiast 71 proc. użytkowników przyznało, że w przyszłości planuje rozbudowę systemu o nowe urządzenia. Wśród najczęściej wymienianych dominowały zawory/zraszacze ogrodowe, systemy oświetlenia, klimatyzatory, alarmy oraz czujniki.[4] Przyszłością będą całe ekosystemy, czyli popularne huby smart home.

***

[1] Univdatos.com, Smart Homes Technology Market: Current Analysis and Forecast (2021-2027), marzec 2021

[2] Statista.com, Smart Home

[3] Oferteo.pl, Raport o budowie domów w Polsce, 2020

[4] Oferteo.pl, Raport o budowie domów w Polsce, 2020

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: