Internet w domu – coraz mniej białych plam

Internet w domu – coraz mniej białych plam

W niektórych miejscowościach w Polsce mieszkańcy nadal nie mają dostępu do szybkiego internetu. Dlaczego? Gdzie zgłosić zapotrzebowanie na internet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Internet w domu

Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa budujemy powszechny dostęp do sieci szerokopasmowej w całej Polsce, a do końca 2023 r. obejmiemy naszym projektem ponad 2 miliony gospodarstw domowych – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

Odpowiedzi na pytania

Dla mieszkańców obszarów, które nie zostały jeszcze podłączone, stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, co może być tego przyczyną i proponujemy możliwe rozwiązania. Kierujemy go do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć – co zrobić, aby ich gospodarstwo domowe zostało podłączone do sieci światłowodowej – dodaje dyrektor CPPC.

W poradniku znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: dlaczego w niektórych miejscowościach w Polsce nadal nie ma dostępu do szybkiego internetu, z jakich powodów niektóre obszary nie mogą zostać objęte podłączeniem, gdzie szukać informacji na temat planów inwestycyjnych lub zgłosić chęć podłączenia swojego adresu do światłowodu.

Test TP-Link Archer AX10 – Wi-Fi 6 bardziej dostępne

W najnowszej wersji poradnika zostały także zaktualizowane adresy stron, na których dostępne są informacje dotyczące planów związanych z pracami w ramach POPC. Mamy nadzieję, że publikacja ta okaże się pomocna w poszukiwaniu źródeł odpowiedzi na nurtujące w tej kwestii pytania.

Coraz mniej białych plam

Chcemy, aby w kolejnych latach szybki internet był dostępny dla większości gospodarstw domowych w Polsce. W tym celu tworzona jest baza białych punktów adresowych, do której dostęp mają wszyscy operatorzy telekomunikacyjni planujący kolejne inwestycje. Następnie powstaje lista adresów, które się tam znajdują – piszą autorzy poradnika.

Takie dane Urząd Komunikacji Elektronicznej pobiera ze specjalnych rejestrów, a powiaty i gminy odpowiedzialne są za to, aby je uzupełniać, np. podawać adresy domów, które niedawno zostały wybudowane.

– Jeśli gmina nie zgłosiła Twojego adresu, poproś urząd o uzupełnienie swoich danych – radzą autorzy poradnika. – Pamiętaj, Twój adres nie znajdzie się na liście, jeśli nie dopełniłeś obowiązku odbioru budynku po jego wybudowaniu i nie zgłosiłeś go do gminy – dodają.

W poradniku znajdziecie też m.in. adres wyszukiwarki gospodarstw domowych, które CPPC planuje objąć podłączeniem do sieci w ramach projektów I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Test Tenda 4G09 – stacjonarny router LTE Advanced

Szybka sieć

Do tej pory beneficjentom projektów szerokopasmowych wypłacono ponad 2,5 mld zł, a z szybkich sieci korzysta już  prawie 580 tys. gospodarstw domowych.

Wiele wspartych projektów znajduje się już w bardzo zaawansowanej fazie realizacji i zakończą się jeszcze w tym roku. Pozostałe będą realizowane w 2022 i 2023 roku.

W sumie do 2023 r., dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dostęp do internetu uzyskają ponad 2 miliony gospodarstw domowych:

  • 2021 r. – 1,2 mln gospodarstw domowych;
  • 2022 r. – 1,8 mln gospodarstw domowych;
  • 2023 r. – 2,1 mln gospodarstw domowych.

Niejako przy okazji, ze środków własnych operatorów, przyłączonych do szybkiego internetu zostanie około 1 mln gospodarstw domowych.

źródło; Cyfryzacja KPRM

One thought on “Internet w domu – coraz mniej białych plam

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: