Szkolna wyprawka – 5 porad, jak zrobić to taniej

Szkolna wyprawka – 5 porad, jak zrobić to taniej

Szkolna wyprawka

Rekordowo wysoka inflacja zmusza rodziców do poszukiwania atrakcyjnych cen produktów szkolnych. Wielu z nich szuka okazji w internecie. Jednak niepewność związana z czwartą falą pandemii i możliwym scenariuszem nauki hybrydowej sprawia, że rodzice stają przed wyborem: co faktycznie powinni kupić?

20 sierpnia minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie o powrocie do nauki stacjonarnej w nowym roku szkolnym 2020/2021. Jego zdaniem, ani w krótszym, ani w dłuższym horyzoncie czasowym nie ma zagrożeń dla nauki stacjonarnej. Jednak perspektywa czwartej fali pandemii i słowa ministra zdrowia, który mówi, że “każdy scenariusz jest możliwy”, wzbudzają uzasadnione wątpliwości wśród rodziców w kwestii utrzymania nauki stacjonarnej jesienią.

Wrzesień zaczyna się w sierpniu

Statystyki wyszukiwarki Google pokazują, że zainteresowanie “wyprawką szkolną” zaczęło się w tym roku już na krótko z początkiem lipca, aby trwale wrócić w sierpniu, osiągając szczyt zainteresowania 15 sierpnia. Popularność hasła “plecak szkolny” zaczęła rosnąć wraz z końcem roku szkolnego, osiągając maksimum zainteresowania w pierwszym tygodniu sierpnia.
Rozpiętość cenowa produktów szkolnych jest duża: prosty plecak w promocji może kosztować 20 zł, jednak za podobny model z logo znanej marki zapłacimy nawet dziesięciokrotnie więcej. Nic dziwnego, że wiele gospodarstw domowych rozkłada wydatki na raty i przybory zaczyna kompletować wcześniej.
– Faktem jest, że Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie, według którego od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii, to jednak ostatnie miesiące nauczyły wielu rodziców, by być przygotowanymi na różne scenariusze. Dlatego w sklepach internetowych wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się sprzęt elektroniczny dla uczniów i artykuły wyposażenia wnętrz. Dziś wyprawka szkolna nie wygląda już tak jak jeszcze kilka lat temu, nie ogranicza się do szkolnych przyborów i plecaków, ale w jej zakres wchodzą dobrej jakości laptopy, kamerki internetowe, a także fotele i biurka do komfortowej pracy – ocenia Artur Halik, Head of Sales na platformie Shoper, umożliwiającej uruchomienie własnego sklepu online.
– Pandemia przyspieszyła nieco cyfryzację nauczania, wymusiła wyposażenie polskich dzieci w sprzęt do korzystania z lekcji w trybie online. Ale też odbiło się to mocniej na portfelach ich rodziców. Dlatego warto podczas zakupów robionych w sieci pamiętać o porównywaniu ofert. Często dzięki przejrzeniu kilku zamiast tylko jednego sklepu online można zaoszczędzić niemałe pieniądze. Druga ważna kwestia: to zakupy u sprawdzonych i zaufanych sprzedawców.
Sprawdzajmy, czy sklep udostępnia regulamin, czy są w nim niezbędne informacje o sprzedającym i warunkach zakupów. Cennym doradcą przed zakupami są także opinie innych klientów. Dobry sklep chwali się nimi na swojej stronie. Zanim więc sfinalizujemy zakup laptopa w supercenie, poświęćmy kilka minut na przejrzenie strony sklepu i sprawdzenie, czy oferuje bezpieczne zakupy. – dodaje ekspert Shoper.

Inflacja pożera 300 plus

Wyprawka szkolna to nieuchronny wydatek w sierpniowym budżecie. Planując szkolne wydatki rodzice mogą skorzystać z programu Dobry Start czyli 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Pieniądze przeznaczone są dla 4,4 miliona uczniów.
W 2019 roku polska rodzina przeznaczyła na szkolną wyprawkę średnio ok. 1718 zł – wynika z analizy firmy doradczej Deloitte. Dwie trzecie wydatków to ubrania, buty i przybory szkolne. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem koszt wyprawki to średnio 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem 2742 zł. 7 na 10 rodziców deklarowało, że na szkolne zakupy wybiera się w sierpniu. W tym roku rodzice muszą przygotować się na ceny wyższe niż w poprzednich latach. W lipcu inflacja w Polsce osiągnęła 5 proc. rocznie – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raz tak wysoką inflację zanotowano w Polsce w 2011 roku.

Wyprawka szkolna przez internet – jak kupować taniej

  1. Nie zwracaj uwagi na rabaty podawane na stronach sklepów – cenę porównuj nie z “ceną podstawową”, a z tą u konkurencji np. za pomocą porównywarek
  2. Pamiętaj przy tym że kupienie każdego elementu wyprawki w innym e-sklepie też nie ma sensu ze względu na koszty wysyłki. Staraj się skompletować zamówienie, tak by przekroczyć prób darmowej dostawy w danym sklepie
  3. Sprawdź, czy sklep oferuje rabaty na pierwsze zakupy – np. za zapis do newslettera. Dzięki temu można zdobyć kod rabatowy nawet do 15%.
  4. Nie zapominaj o swoim prawie do zwrotów. Niektóre sklepy oferują w tym obszarze więcej niż wymagają przepisy, co pozwala np. zamówić kilka rozmiarów strojów na WF i odesłać te niepasujące
  5. Jeśli w skład tegorocznej wyprawki wchodzi nowy laptop do zajęć zdalnych rozważ zakup w sklepie z opcją płatności odroczonych, pozwali to rozłożyć jego koszty na inne miesiące

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: