IDC Future of Work – Europa dla nowego modelu pracy

Europa inwestuje w technologie zmieniające model pracy

Nakłady na cyfrową transformację pracy w Europie w 2021 roku przekroczą 145 miliardów dolarów – wynika z analizy „Worldwide Future of Work Spending Guide” opublikowanej przez International Data Corporation (IDC).

IDC Future of Work

Według przewidywań analityków IDC, jedna trzecia tych nakładów, blisko 46 miliardów dolarów (39 mld euro), będzie przeznaczona na inwestycje sprzętowe obejmujące roboty, drony, urządzenia Internetu Rzeczy, jak również korzystanie z infrastruktury jako usługi. Zdaniem ekspertów, inwestycje w oprogramowanie oraz usługi IT sięgną odpowiednio 37 mld dolarów (31 mld euro) i 27 mld dolarów (ok. 23 mld euro). Resztę stanowiły inwestycje w „pozostałe” obszary.

Test iiyama G-Master – zakrzywiony monitor nie tylko do gier

Inwestycje w tym obszarze to efekt pandemii COVID-19, która przyspieszyła wdrożenie nowych modeli pracy, w tym pracy zdalnej i domowej przy wykorzystaniu tzw. Trzeciej Platformy IT łączącej technologie mobilne, media społecznościowe, przetwarzanie chmurowe, Internet Rzeczy i analizę big data. Zdaniem IDC, dla europejskich organizacji oznacza to konieczność inwestycji w trzy filary cyfrowej transformacji w tej dziedzinie: otoczenie i środowisko pracy, zaangażowanie pracowników i kulturę pracy oraz lepsze współdziałanie ludzi i technologii.

Dokument „Worldwide Future of Work Spending Guide”, opublikowany w czerwcu 2021 roku, ocenia i mierzy możliwości inwestycyjne związane z tymi trzema filarami. Zawiera ponad 20 przykładów wdrożeń technologii związanych z transformacją pracy obejmujących 19 różnych branż przemysłu i usług w Europe Zachodniej oraz Środkowej i Wschodniej.

Z dokumentu przygotowanego przez IDC wynika, że w Europie Środkowej i Wschodniej inwestycje w transformację modelu pracy wzrosną w 2021 roku o 13 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W kolejnych latach wzrost inwestycji szacowany jest na 15 – 16 proc. W naszym regionie będzie on jednak nieco niższy niż w Europie Zachodniej, gdzie przewidywany wzrost nakładów na technologie Future of Work rok do roku ma sięgnąć 16 proc. w 2021 roku i 18 proc. w 2023 roku.

Test Lenovo X1 Fold – efektywność laptopa, mobilnością smartfona

Największe inwestycje związane będą z filarem kultury pracy (17 proc. rok do roku), a następnie z współdziałaniem ludzi i technologii oraz środowiskiem pracy – przewidują analitycy IDC. Zdaniem autorów dokumentu, w całej Europie w 2021 roku szczególnie istotne będą inwestycje w rozwój kompetencji i umiejętności cyfrowych. IDC szacuje, że wzrost nakładów w tej dziedzinie w stosunku do 2020 roku sięgnie aż 37 proc.

Zarówno w naszym regionie, jak i w Europie Zachodniej, to sektor finansowy będzie liderem inwestycji w technologie Future of Work. Wzrost poziomu nakładów na transformację pracy będzie dwucyfrowy w tym oraz w kilku kolejnych latach – mówi Edyta Kosowska, analityk rynku software w IDC Poland. – W tym sektorze najistotniejszymi obszarami inwestycji będą inteligentna automatyzacja procesów, wirtualna rzeczywistość i rzeczywistość rozszerzona, bezpieczeństwo oraz technologie ułatwiające zdalną współpracę.

Więcej informacji podczas wydarzenia IDC Future of Work już 16 września oraz w analizie IDC Worldwide Future of Work Spending Guide Taxonomy, 2021: Release V1 2021.

Test Microsoft Surface Laptop 4 – nadal wygląda świeżo i modnie

Przygotowany przez IDC „Worldwide Future of Work Spending Guide” ocenia i mierzy możliwości inwestycyjne związane z trzema filarami transformacji modelu pracy Future of Work — otoczeniem, kulturą pracy i wsparciem technologicznym. Możliwości inwestycyjne w „Worldwide Future of Work Spending Guide” przedstawione są w dziesięciu programach Future of Work, 21 wdrożeniach i 22 kategoriach technologii w 19 branżach i dziewięciu regionach świata.

źródło: IDC

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: