Potencjał rynku IT – hossa dla branży IT?

Potencjał rynku IT – hossa dla branży IT?

Potencjał rynku IT w Poznaniu

Eksperci z branży IT, agencji HR oraz reprezentanci Miasta szukali odpowiedzi na to kluczowe pytanie podczas premiery raportu „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu”. 8 września przedstawiciele Miasta Poznania oraz środowiska biznesowego spotkali się w Data Center Beyond.pl, by wspólnie przeanalizować potencjał poznańskiej branży IT, wpływ pandemii na sektor oraz możliwości dalszego rozwoju.

8 września odbyła się premiera drugiej edycji raportu „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu”, który został opracowany przez ManpowerGroup dla Miasta Poznania. Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia wniosków z raportu. Konrad Gandziarski, Head of Experis IT Solutions (ManpowerGroup) zaprezentował pozytywną dynamikę w rozwoju poznańskiej branży IT. Dane wskazują, że zapotrzebowanie na specjalistów IT w Poznaniu jest wysokie – aż 87% badanych przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w najbliższych miesiącach.
Prócz dobrych warunków współpracy (92,5% firm IT w Poznaniu oferuje umowę o pracę), pracodawcy zapewniają szereg benefitów pozapłacowych, które uatrakcyjniają ofertę.
– Sektor już wcześniej był jednym z lepiej przystosowanych do pracy zdalnej, a pandemia COVID-19 jeszcze wzmocniła to zjawisko. Dlatego też możliwość pracy zdalnej oraz elastyczny czas pracy to najczęściej oferowane pracownikom świadczenia pozapłacowe – mówi Konrad Gandziarski.
Jednym z największych wyzwań wymienionych zarówno przez pracodawców (80%), jak i pracowników (66%) firm IT jest niedobór wykwalifikowanej kadry. Poznańskie uczelnie starają się sprostać temu wyzwaniu – aż 7 z nich oferuje studia na kierunkach związanych z IT.
Zapotrzebowanie na umiejętności i zmiany na rynku pracy były również jednym z tematów poruszonych w ramach debaty, która odbyła się po prezentacji raportu. „Czy branża technologiczna wygrała kryzys covidowy? Perspektywy rozwoju branży IT w Poznaniu” – pod takim hasłem Katarzyna Sobocińska, Zastępczyni Dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania, moderowała debatę.
W rozmowie wzięli udział: Justyna Mazur, Head of Experis IT Perm (ManpowerGroup)Beata Lewicka-Arendt, Dyrektor HR Beyond.pl i Wojciech Wencel, CEO summ-it. Podczas debaty eksperci poruszyli kwestię procesu rekrutacyjnego w pandemii. – Nie powiedziałabym, że COVID przyniósł z punktu widzenia rekrutacji jakiś kryzys. Przyniósł zmiany i przetestował nas z szybkości adaptacji. Z natury rzeczy pojawiły się zachowania, o których wcześniej marzyliśmy, a nie udawało się wprowadzić, czyli troska o innych – przestawienie się na tryb kolektywny…
Myślę, że pandemia pozwoliła nam wypracować najbardziej zwinny sposób rekrutacji i chcemy utrzymać te wypracowane rozwiązania – stwierdza Barbara Arendt–Lewicka, Head of HR w Beyond.pl. Wojciech Wencel, CEO summ-it, również widzi w pandemii nie zagrożenie, a szansę. – Zmiana warunków pracy pozwoliła nam na docieranie do kompetencji spoza naszego regionu… To z kolei budzi nadzieje, że jeśli warunki pracy będą dla zatrudnionych atrakcyjne, to, być może, zachęcą do przeprowadzki do naszego miasta – zauważa ekspert.
Specjaliści IT, według wyników badań ManpowerGroup, zajmują trzecie miejsce w rankingu najtrudniejszych do pozyskania ekspertów. Rosnący niedobór kadr sprawia, że polska branża IT coraz bardziej się integruje i podejmuje wspólne działania. Dla dalszego rozwoju sektora niezbędna jest również współpraca pomiędzy biznesem, samorządami i uczelniami. Coraz popularniejsze stają się kierunki, na których wykładowcami są praktycy z wieloletnim doświadczeniem komercyjnym – mówi Justyna Mazur, Head of Experis IT Perm (ManpowerGroup).
Na koniec eksperci omówili działania, które mogą podjąć wspólnie na rzecz rozwoju branży IT.
Z punktu widzenia Miasta najważniejszym zadaniem jest szeroka promocja marki Miasta i promocja potencjału Poznania jako silnego ośrodka technologicznego, skierowana do inwestorów i specjalistów pracujących w branży z całej Polski. Kluczowa jest współpraca firm, miasta i otoczenia biznesu i dzisiejsza debata jest dobrym przykładem takiego współdziałania – twierdzi Katarzyna Sobocińska.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją „Potencjał rynku IT w Poznaniu” i do wysłuchania  prezentacji oraz debaty na kanale Youtube.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: