Otrzymałeś kredyt? – zachowaj czujność!

Otrzymałeś kredyt? – zachowaj czujność!

kredyt

Informacja o przyznanym kredycie wysłana SMSem? Oszuści masowo wysyłają wiadomości z linkiem, pod którym kryje się złośliwa aplikacja!

SMS informuje o przyznanej pożyczce w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Aby poznać umowę, należy kliknąć w link z wiadomości. Link przekierowuje do fałszywej strony banku, gdzie pojawia się komunikat o przymusowej aktualizacji przeglądarki. Jeżeli klikniesz w “Aktualizuj” na Twoje urządzenie zostanie pobrana złośliwa aplikacja, która może śledzić każdy Twój ruch. W ten sposób oszuści mogą wykraść Twoje dane, a nawet pieniądze. Atak skierowany jest w użytkowników systemu Android.

Test Roidmi Eve Plus – żaden brud nie umknie jego uwadze

Wystraszyłem się!

Wiadomość o kredycie otrzymał także Radek. Od razu odezwał się do CyberRescue, ponieważ przestraszył się, że ktoś wziął na niego kredyt.

Pierwsze o czym pomyślałem to to, że zgubiłem dowód i oszust wyłudził na moje dane kredyt – tłumaczy mężczyzna.

Schemat działania oszustów jest podobny, jak w przypadku ataku na “pocztę głosową”. – Treść takich wiadomości wręcz prowokuje odbiorców do podjęcia jak najszybszej reakcji, czyli kliknięcia w link. Od momentu otrzymania wiadomości do zainfekowania urządzenia i kradzieży naszych danych, czy oszczędności dzieli nas zaledwie kilka kliknięć. Dlatego każdą wiadomość z linkiem czy załącznikiem traktujmy jako potencjalne oszustwo, a więc wstrzymajmy się od jakiegokolwiek działania – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

kredyt

Zachowaj czujność!

Niestety, będą pojawiały się nowe metody oszustw. W tej sytuacji, gdy otrzymamy wiadomość z linkiem, lepiej nie robić z nią nic lub zablokować nadawcę.

Jeżeli pobierzemy na swój telefon złośliwą aplikację i ją zainstalujemy oraz uruchomimy, należy natychmiast włączyć tryb samolotowy lub wyłączyć urządzenie. Następnie zadzwońmy do banku i poinformujmy o incydencie– tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Zapamiętaj! Nigdy nie podawaj żadnych swoich danych na stronach kryjących się pod otrzymanymi od kogoś linkami!

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: