Kobiety w IT – by pomóc innym kobietom

Kobiety w IT – by pomóc innym kobietom

Kobiety w IT

Trwa nabór do kolejnej edycji programu Dare IT, w ramach którego 200 ekspertek z topowych firm technologicznych podzieli się wiedzą i doświadczeniem, by pomóc innym kobietom znaleźć pierwszą pracę w branży. Do tej pory, dzięki programowi, pracę w IT zaczęła ponad setka kobiet. Inicjatywa zwróciła też uwagę naukowców ze Stanford University, jednej z najlepszych uczelni wyższych na świecie.
Wspólnie z Dare IT zrealizują projekt badawczy, którego wyniki pomogą w tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań w ramach Dare IT. Czwarta edycja organizowana jest również we współpracy z popularnymi pracodawcami w branży IT – Allegro, ING Bank Śląski, intive i dwunastoma innymi.
Branża IT – z siedemnastoprocentową reprezentacją kobiet – od lat stanowi jeden z bardziej zmaskulinizowanych sektorów rynku. Równocześnie, to IT ma coraz większy wpływ na to, jak zmienia się dzisiejszy świat. Działania Dare IT skupione są wokół tego, aby jak najwięcej kobiet było częścią tych zmian.

IT to jedna z tych branż, której zakres działania i tendencja do łamania dotychczasowego status quo najlepiej mogą sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Efektywność we wprowadzaniu zmian pozytywnych społecznie i likwidujących lukę płacową można jeszcze dodatkowo poprawić, zwiększając rolę kobiet w firmach tego sektora. Właśnie dlatego Deloitte zdecydował się na udział we wspólnym programie mentoringowym z Dare IT. Przyszłość branży informatycznej może tylko zyskać na polityce inkluzywności, hołdowaniu różnorodności i dostrzeganiu potencjału kobiet. – Aleksander Pruziński, dyrektor w zespole Salesforce w Deloitte Digital

Dare IT przynosi zamierzone rezultaty, dlatego kontynuując misję, 15 września ruszył nabór do kolejnej, czwartej edycji Programu Dare IT. Tym razem organizacja chce pomóc aż 200 kobietom otrzymać pierwszą pracę w IT w wybranej przez nie dziedzinie.
Dare IT.jpg

Dzięki programowi zdobyłam wiedzę, otrzymałam cenne rady i wskazówki, a pół roku później rozpoczęłam pracę w największym fintech’u w Europie. – Martyna, uczestniczka drugiej edycji programu mentoringowego, a obecnie Data Analyst w Klarnie (Berlin)

Zgłoszenie może wysłać każda kobieta, która wiąże swoją przyszłość z branżą technologiczną, niezależnie od tego, czy będzie to jej pierwsza praca. Nie liczy się wiek czy pochodzenie. Podopieczne, oprócz wsparcia mentorki (ekspertki z branży IT) otrzymają dostęp do konsultacji ze specjalistami ds. HR, serii webinarów prowadzonych przez praktyków i praktyczki z branży IT oraz bezpośredni kontakt z pracodawcami.
Program, który zainteresował branżę IT
Od początku działania programu, Dare IT wsparło już 21 firm zajmujących się nowymi technologiami. Firmy – zarówno polskie, jak i międzynarodowe – dostrzegają, jak ważną rolę pełnią w kształtowaniu rynku pracy i zatrudnieniu kobiet.

Jesteśmy organizacją, która co roku mobilizuje setki kobiet z IT chcące wraz z nami zmieniać branżę od środka. Zaangażowanych w nasz program jest wiele podmiotów technologicznych, co pokazuje, że tematy inkluzywności i różnorodności są w Polsce coraz ważniejsze. To nas bardzo cieszy. – Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT

Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT

Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT

Dbałość o różnorodność zespołów Allegro leży w DNA naszej firmy. Jak pokazujemy w naszym najnowszym raporcie ESG, 42% osób pracujących w Allegro to kobiety. Oczywiście, nie spoczywamy na laurach i dążymy do pełnej równowagi w tym obszarze – również współpracując w ramach Dare IT. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jako pracodawca mamy wpływ na kształtowanie rynku pracy, dlatego otwarcie komunikujemy, że rekrutacje do Allegro są oparte o kompetencje. Jesteśmy dumni, że trafiają do nas najlepsze talenty i rozwijają się w ramach firmy – wśród nich są też absolwentki programu Dare IT z poprzednich edycji! Zapraszamy, bo naprawdę #dobrzetubyć. – Milena Kulon, koordynatorka programu ze strony Allegro

Program dostosowany do potrzeb kobiet
Program mentorski Dare IT opiera się na indywidualnych spotkaniach mentorek i uczestniczek, podczas których dąży się do osiągnięcia wcześniej zdefiniowanych celów – od zbudowania portfolio, po zmianę pracy. Dane mówią same za siebie – aż 65% uczestniczek znalazło pracę w dwa miesiące od ukończenia programu, a 100% z nich ponownie wzięłoby w nim udział.
Test Microsoft Surface Laptop GO – lubiane rozwiązania w przystępnej cenie

Mentoring Dare IT przede wszystkim stworzony jest przez kobiety dla kobiet. Co za tym idzie, doskonale odpowiada na potrzeby swojej grupy docelowej, bo przez właśnie tę grupę jest reprezentowany. Jest w nim wiele mentorek, które zaczynały tak jak kobiety zgłaszające się do programu. Dzięki temu wiedzą one, z czym się mierzymy. Mentoring Dare IT skrojony jest na miarę potrzeb uczestniczek. – Joanna Cymkiewicz, projektantka i mentorka Dare IT

Mentorki Dare IT 

Wiedza przekazywana w programie jest niezwykle istotna. Jednak to, co jest kluczowe to budowanie relacji, oferowanie wsparcia i tworzenie silnej społeczności, w której można na siebie liczyć. Z takim zapleczem łatwiej wkroczyć na nową ścieżkę zawodową. – Dagmara Perlak, CSR Manager w intive

Wspólny projekt badawczy ze Stanford University Graduate School of Business

Stale szukamy sposobu, by pomagać jeszcze efektywniej. Dlatego nawiązałyśmy współpracę ze Stanford University Graduate School of Business. Wspólnie realizujemy projekt badawczy, którego wyniki pomogą w ulepszeniu mentoringu Dare IT i wielu innych inicjatyw.

Natalie Pilling, współzałożycielka Dare IT

Natalie Pilling, współzałożycielka Dare IT

Natalie Pilling, współzałożycielka Dare IT

Celem tej wielomiesięcznej współpracy jest wyciągnięcie lekcji, które mogą być generalizowane i mogą pomóc zwiększyć udział kobiet w IT poprzez wskazanie realnej drogi do pracy w tej branży.
Aplikacje do programu mentoringowego można przesyłać do 10 października przez formularz dostępny na stronie mentoring.darewit.io. Lista osób zakwalifikowanych do programu zostanie ogłoszona 26 października. Koszt udziału w 4. edycji Dare IT wynosi 249 zł.
Więcej informacji o Dare IT można znaleźć na stronie: www.dareit.io.

O Dare IT
Dare IT, biznes społeczny, który ma na celu rozwiązanie problemu nierówności płci na rynku IT oraz pomoc kobietom w rozpoczęciu kariery w branży, otwiera zapisy na kolejną już – czwartą edycję programu mentoringowego, dzięki któremu już ponad setka kobiet z sukcesem się przebranżowiła.
Dare IT w liczbach
  • Konsekwentna 4.9/5 ocena zadowolenia dla programu mentorskiego
  • Aktywna społeczność Dare IT Community z +4700 członkiniami na Facebooku i 1200+ na komunikatorze Slack
  • Dwutygodniowy Newsletter Dare IT z bazą czytelników +2200 kobiet
Organizatorki
Aleksandra Bis – doktorantka programu ICT & Psychology. Projektantka i społeczniczka. Na codzień związana z berlińską oraz norweską sceną technologiczną, gdzie odpowiada za rozwój produktów cyfrowych oraz zarządzanie zespołem. Członkini rady fundacji Girls Code Fun zachęcającej dzieci do rozwoju umiejętności z zakresu wysokich technologii. Aktywnie dzieli się wiedzą występując zarówno w roli wykładowczyni jak i prelegentki na konferencjach. Absolwentka m.in. EM Strasbourg Business School, SGH w Warszawie i Harvard Online Business School. W swojej karierze pracowała dla takich firm jak Varner, Booksy, Benefit Systems, WP oraz wielu startupów.
Natalie Pilling – ex-CEO EL Passion, gdzie prowadziła zespół 75 ekspertów i ekspertek IT tworzących oprogramowanie dla polskich i zagranicznych klientów, takich jak Booksy, Polaroid, Docplanner. Natalie zrezygnowała ze stanowiska CEO, by pracować na pełny etat w Dare IT: „Będąc w IT, często byłam jedyną kobietą – nie tylko starszą, ale i jedyną w pokoju. Jestem głęboko przekonana, że wprowadzając do branży więcej kobiet z Dare IT, możemy za jednym zamachem rozwiązać problemy związane z różnorodnością i niedoborem talentów”. Przed EL Passion, Natalie pracowała w zespole kierowniczym dwóch startupów early-stage w Berlinie, pomagając im znaleźć product-market fit i skalę działania. Jest absolwentką HEC Paris i Warwick Business School.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: