Odłączą Ci energię elektryczną? – pomyśl, zanim klikniesz

Odłączą Ci energię elektryczną? – pomyśl, zanim klikniesz

Ruszyła kampania SMSowa, w której oszuści informują o odłączeniu energii elektrycznej, gdy nie ureguluje się płatności. CyberRescue ostrzega! To próba kradzieży pieniędzy z Twojego konta!

Test Vivo V21 5G ze świetną kamerą do selfie

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

To znany atak, w którym cyberprzestępcy chcą wyłudzić od nas pieniądze. W wiadomości znajduje się link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Jeżeli podasz tam swoje dane logowania do banku, możesz stracić wszystkie oszczędności.

Odłączą energię elektryczną

Prawie zapłaciłam!

Wiadomość otrzymała również Malwina, która skontaktowała się z nami przez Facebooka. Od razu chciała opłacić rachunek, gdyż obawiała się, że odłączą jej prąd.

Zazwyczaj opłaty wykonuje mój mąż, ale akurat dziś jest poza zasięgiem, więc nie mogłam do niego zadzwonić i zapytać czy faktycznie nie zapomniał zapłacić rachunków. Napisałam więc do specjalistów CyberRescue. Wytłumaczyli mi, że to oszustwo. Specjalnie w SMSie była data 18.09, żebym szybko zareagowała – tłumaczy kobieta.

To oszustwo będzie się powtarzało. CyberRescue otrzymało już kilkadziesiąt takich zgłoszeń od piątkowego poranka.

Pomyśl, zanim klikniesz i zaczniesz wpisywać swoje dane na stronie!

Cyberprzestępcy opracowali perfekcyjnie, krótkie treści SMS, które skłaniają odbiorców do wykonania określonych działań, czyli kliknięcia w link i podania danych.

Test realme GT Master Edition – przygotowany do podróży

Oszuści niemal zawsze stosują te 3 punkty w takich wiadomościach:

  • Presja czasu – “Na dzień 18.09 …”
  • Groźba – “zaplanowano odłączenie energii elektrycznej”
  • Link

Czytając taką wiadomość w odbiorcy natychmiast budzi się strach przed konsekwencjami niewykonania działań, o które jest proszona.

Jeżeli otrzymasz taką lub podobną wiadomość SMS gdzie na końcu jest link, możesz śmiało ją zignorować, a odbiorcę zablokuj – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl