Jak dorobić do emerytury? Propozycje pracy dla seniorów

Jaka praca dla seniora? Pomysły

praca dla seniora

Jak dorobić do emerytury? Propozycje pracy dla seniorów

Część osób starszych już po przejściu na zasłużoną emeryturę decyduje się na kontynuowanie pracy. Seniorzy dorabiają w ten sposób do otrzymywanych świadczeń oraz zajmują swój wolny czas. W jakich zawodach możesz pracować na emeryturze? Zobacz prezentowane przez nas propozycje.

Co można robić na emeryturze?

Osoby przebywające na emeryturze nie muszą już wypełniać obowiązków zawodowych – zamiast tego mogą spędzać swój czas w dowolny sposób. Mimo to często decydują się na pracę dla seniorów. Wielu z nich wybiera elastyczne zawody, np. pracę przedstawiciela handlowego, której szukają m.in. tutaj. Jakie są inne zajęcia dla osób starszych?

Emeryci, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej stawiają na odpoczynek, najczęściej poświęcają czas rodzinie, rozwijają pasje i odkrywają nowe zainteresowania. Ci, którym pozwala na to stan zdrowia, aktywnie spędzają wolne chwile – uprawiają sporty, wyjeżdżają na wycieczki, uczęszczają na zajęcia sportowe. Kolejne ciekawe aktywności na emeryturze to wykonywanie ćwiczeń umysłowych i spotykanie się z rówieśnikami (np. w ramach kół zainteresowań czy stowarzyszeń), a także pełnienie wolontariatu.

Warto jednak skupić się na pracy dla osób starszych. Dlaczego tak wielu emerytów decyduje się na jej podjęcie i jakie są wynikające z niej korzyści? W jakich zawodach szukać zatrudnienia?

Dlaczego warto podjąć pracę dla seniorów?

Wydawać by się mogło, że po wielu latach pełnienia obowiązków zawodowych nadchodzi czas na odpoczynek. Część osób starszych odkrywa jednak wówczas, że zmiany, które zachodzą w ich życiu po przejściu na emeryturę, są zbyt duże – codzienne wstawanie bez z góry ustalonego celu czy planu dnia nie jest dla nich. Wówczas uczucie pustki i braku celu może wypełnić praca dla seniora.

Podjęcie zatrudnienia to także szansa na regularne spotkania z innymi ludźmi, co pozytywnie wpływa na samopoczucie emeryta. Skoncentrowanie się na obowiązkach może sprawić, że będzie on czuł się sprawniejszy fizycznie, a chęć doskonalenia się sprzyja rozwojowi osobistemu i poszerzaniu kompetencji – np. nauce obsługi urządzeń (telefonów, komputerów) czy zdobywaniu wiedzy na temat nowych technologii. Niektórzy seniorzy podejmują pracę związaną ze swoimi pasjami, by móc je rozwijać.

Warto jednak podkreślić, że część emerytów nie decyduje się na pracę zupełnie dobrowolnie – niektórzy potrzebują jej, by móc dorobić do otrzymywanych świadczeń.

Dodatkowa praca seniora: w jakich zawodach?

Spory odsetek emerytów decyduje się na pozostanie u tego samego pracodawcy i pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin w dotychczasowej firmie. Niektórzy jednak poszukują innego zatrudnienia. Powodów może być wiele: chęć sprawdzenia się w nowym zawodzie czy po prostu wprowadzenia zmian w życiu. Jaka praca seniora będzie dobrym wyborem?

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być wybór elastycznego zawodu, np. wspomnianego przedstawiciela handlowego czy stanowiska doradczego. To da możliwość połączenia pracy z opieką nad wnukami. Osoby, które pragną zmian, mogą zgłosić się do lokalnego urzędu pracy i skorzystać z jego oferty, np. poradnictwa zawodowego czy szkoleń, które zwiększą ich możliwości.

Część emerytów decyduje się na proste zajęcia, np. pracę w ochronie, na magazynie czy w hali produkcyjnej. Popularny jest również zawód kasjera-sprzedawcy. Wśród możliwości dorobienia do emerytury wymienia się także prace biurowe, opiekę nad dziećmi czy zwierzętami.

Praca w domu na emeryturze

Niektórzy emeryci woleliby pracować zdalnie. Preferują ten tryb z różnych powodów – ze względu na opiekę nad wnukami, stan zdrowia, sytuację epidemiczną czy po prostu wygodę. Dla takich osób również znajdzie się praca. Senior, który chce pozostać w domu, może świadczyć np. popularne obecnie usługi wirtualnego asystenta.

Kolejnym wartym rozważenia pomysłem na dorobienie do emerytury z domu jest wytwarzanie i sprzedaż rękodzieła, np. szalików, rękawiczek czy też ubrań. Wśród propozycji pracy zdalnej dla osób starszych można wymienić również prowadzenie hotelu dla zwierząt, pracę korektora tekstów, redaktora lub tłumacza, a także udzielanie korepetycji. Osoby starsze mogą sprawdzić się w marketingu, przy projektowaniu grafik lub prowadzeniu mediów społecznościowych.

Podjęcie pracy dla seniora niesie ze sobą wiele korzyści. To sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, wypełnienie wolnego czasu i dalszy rozwój osobisty. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają emerytów, którzy mogą wykonywać m.in. pracę fizyczną, biurową lub zdalną.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: