Myślałam, że wygrałam w loterii narodowej

Myślałam, że wygrałam w loterii narodowej – CyberRescue ostrzega!

Kto nie chciałby otrzymać jednej z głównych nagród w jakiejkolwiek loterii? Oszuści chętnie wykorzystują ten fakt. Tym razem wysyłają SMSy z linkiem, który prowadzi do pobrania fałszywej aplikacji mObywatel!

Wiadomość SMS informuje o wygranej nagrodzie w loterii narodowej, aby ją odebrać należy pobrać aplikację, która znajduje się pod linkiem. Uwaga! Jeżeli zainstalujesz ją na swoim telefonie z systemem Android, urządzenie zostanie zainfekowane groźnym oprogramowaniem. Taki wirus może śledzić całą Twoją aktywność na urządzeniu, wykradać dane logowania do banku, czy wysyłać wiadomości SMS.

wygrałam w loterii narodowej

Myślałam, że to loteria związana ze szczepieniem na COVID-19!

Wiadomość o rzekomej wygranej otrzymała także Monika. Na całe szczęście kobieta nie korzysta z telefonu z systemem Android.

Ucieszyłam się, ponieważ pomyślałam, że wygrałam w loterii związanej ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi. Nie widziałam w tym nic podejrzanego – tłumaczy kobieta.

Jakiś czas temu oszuści wysyłali podobną wiadomość, informując o drugiej dawce szczepionki. W tamtym SMSie, również odbiorca był zachęcany do pobrania fałszywej aplikacji mObywatel.

Recenzja Baseus GaN 2 Pro – niezbędnik w każdym domu

Będą pojawiały się nowe domeny!

Po otrzymaniu pierwszego zgłoszenia z tym oszustwem, udało nam się wykryć jeszcze jedną domenę, która prawdopodobnie będzie za chwilę wykorzystywana do dystrybucji tego samego wirusa . Gdy otrzymamy podobne wiadomości zawierające link, zachowajmy szczególną ostrożność i nie pobierajmy aplikacji, zwłaszcza, gdy nie pochodzi z Google Play – tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Domena jaką wykryli specjaliści CyberRescue to loteria[-]narodowa[.]com. Jeżeli otrzymujemy podejrzane wiadomości z linkami, najlepiej je ignorować, a numer telefonu zablokować.

Jeżeli natomiast pobraliśmy taką aplikacje, natychmiast należy wyłączyć telefon i powiadomić swój bank o zaistniałej sytuacji.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: