Myślałam, że wygrałam w loterii narodowej

Myślałam, że wygrałam w loterii narodowej – CyberRescue ostrzega!

Kto nie chciałby otrzymać jednej z głównych nagród w jakiejkolwiek loterii? Oszuści chętnie wykorzystują ten fakt. Tym razem wysyłają SMSy z linkiem, który prowadzi do pobrania fałszywej aplikacji mObywatel!

Wiadomość SMS informuje o wygranej nagrodzie w loterii narodowej, aby ją odebrać należy pobrać aplikację, która znajduje się pod linkiem. Uwaga! Jeżeli zainstalujesz ją na swoim telefonie z systemem Android, urządzenie zostanie zainfekowane groźnym oprogramowaniem. Taki wirus może śledzić całą Twoją aktywność na urządzeniu, wykradać dane logowania do banku, czy wysyłać wiadomości SMS.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

wygrałam w loterii narodowej

Myślałam, że to loteria związana ze szczepieniem na COVID-19!

Wiadomość o rzekomej wygranej otrzymała także Monika. Na całe szczęście kobieta nie korzysta z telefonu z systemem Android.

Ucieszyłam się, ponieważ pomyślałam, że wygrałam w loterii związanej ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi. Nie widziałam w tym nic podejrzanego – tłumaczy kobieta.

Jakiś czas temu oszuści wysyłali podobną wiadomość, informując o drugiej dawce szczepionki. W tamtym SMSie, również odbiorca był zachęcany do pobrania fałszywej aplikacji mObywatel.

Recenzja Baseus GaN 2 Pro – niezbędnik w każdym domu

Będą pojawiały się nowe domeny!

Po otrzymaniu pierwszego zgłoszenia z tym oszustwem, udało nam się wykryć jeszcze jedną domenę, która prawdopodobnie będzie za chwilę wykorzystywana do dystrybucji tego samego wirusa . Gdy otrzymamy podobne wiadomości zawierające link, zachowajmy szczególną ostrożność i nie pobierajmy aplikacji, zwłaszcza, gdy nie pochodzi z Google Play – tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Domena jaką wykryli specjaliści CyberRescue to loteria[-]narodowa[.]com. Jeżeli otrzymujemy podejrzane wiadomości z linkami, najlepiej je ignorować, a numer telefonu zablokować.

Jeżeli natomiast pobraliśmy taką aplikacje, natychmiast należy wyłączyć telefon i powiadomić swój bank o zaistniałej sytuacji.

źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl