Ataki SMS-owe – cel zainfekowanie telefonu

Ataki SMS-owe – cel zainfekowanie telefonu. CyberRescue ostrzega!

Czwartkowy wieczór nie należał do najspokojniejszych. Ruszyły dwie kampanie SMSowe, które zachęcały odbiorców do zainstalowania złośliwego oprogramowania!

Recenzja radio FM Feegar Retro – skradło moje serce

Pierwsza wiadomość informowała o skierowaniu na 10-dniową kwarantannę. Aby dowiedzieć się więcej, należało pobrać aplikację na swoje urządzenie. W drugim SMS oszuści podszywają się pod rzekomego znalazcę naszego portfela z pieniędzmi i dokumentami. W tym przypadku również trzeba było zainstalować oprogramowanie, aby zobaczyć zdjęcie znalezionej rzeczy. Obie wiadomości zachęcały do pobrania złośliwego oprogramowania z fałszywej strony Adobe Flash Player. Jeżeli zainstalujemy aplikację na telefonie z systemem Android, oszuści są w stanie śledzić każdy nasz ruch, w tym wykraść dane logowania do bankowości czy zdalnie odblokować telefon!

ataki SMS

Córka zgubiła portfel!

 Wiadomość otrzymała Katarzyna, która od razu odezwała się do CyberRescue. Jej córka dzień wcześniej zgubiła portfel, dlatego kobieta myślała, że to prawdziwa wiadomość!

  • To naprawdę zbieg okoliczności. Dobrze, że CyberRescue od razu poinformowało mnie, że to nowa kampania SMS. Inaczej pobrałabym aplikację na swój telefon – tłumaczy kobieta.

Specjaliści z CyberRescue od jakiegoś czasu obserwują oszustwa, gdzie odbiorcy są zachęcani do pobrania złośliwych aplikacji.

W tym tygodniu cyberprzestępcy wypuścili w obieg około 6 wariantów wiadomości SMS, które mają na celu zainfekowanie telefonu, przechwycenie naszych danych logowania i finalnie dochodzi do kradzieży naszych środków z rachunku – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

Recenzja Baseus GaN 2 Pro – niezbędnik w każdym domu

Kliknąłem i co teraz?

Samo kliknięcie w link z wiadomości nie powoduje żadnego zagrożenia. Jednak jeśli pobraliśmy i zainstalowaliśmy aplikację na swoim urządzeniu, od razu należy je wyłączyć, a potem poinformować swój bank o zaistniałej sytuacji.

  • Zapamiętaj! Jeżeli dostałeś podejrzaną wiadomość z linkiem, nigdy w niego nie klikaj. Takie SMSy traktujmy zawsze jako potencjalne oszustwo – tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl