Dell ProSupport Suite dla komputerów PC

Dell ProSupport Suite dla komputerów PC

Dell ProSupport Suite

W dzisiejszym świecie, gdy każdy może robić wszystko z dowolnego miejsca, komputer osobisty nie jest już tylko narzędziem. Stał się on kluczowym łącznikiem w pracy i komunikacji.

 Wszyscy partnerzy Dell Technologies otrzymają dostęp do pomocy technicznej, narzędzi i portalu w chmurze opartych na sztucznej inteligencji w ramach pakietu ProSupport Suite dla komputerów PC. Oferuje on większą widoczność IT, zdalne usuwanie usterek, rekomendacje i pierwsze w branży personalizowane narzędzia do zarządzania IT. Nowa oferta to także bezpieczeństwo punktów końcowych niezależnie od lokalizacji pracy. ProSupport pomaga zapobiegać, wykrywać i reagować na zagrożenia oraz ułatwia bezpieczną instalację komputerów PC.

Recenzja Platinet USB 3.0 – szyfrowanego pendrive w metalowej obudowie

Nowe usługi wsparcia i rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa od Dell Technologies pomagają liderom IT zapewniać pracownikom komputery nowoczesne, inteligentne i bezpieczne. Dodatkowe możliwości pakietu ProSupport Suite dla komputerów PC opierają się na sztucznej inteligencji i podejściu always-on, ułatwiając i dostosowując wsparcie IT do indywidualnych potrzeb. Nowa oferta zabezpieczeń punktów końcowych zwiększa bezpieczeństwo komputerów komercyjnych już uznanych za najbezpieczniejsze w branży[1]. Jest to możliwe dzięki nowym funkcjom weryfikacji zabezpieczeń i dodatkowym zabezpieczeniom zaszytym pod systemem operacyjnym.

ProSupport Suite dla komputerów PC maksymalizuje wydajność i czas pracy dzięki nowym funkcjom, które dostosowują wsparcie IT do indywidualnych potrzeb

Według niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę Forrester Consulting, 70% firm planuje w ciągu najbliższego roku zwiększyć inwestycje w zdalnych pracowników[2]. Dzięki ProSupport Suite dla komputerów PC menedżerowie IT mogą dziś dostosowywać i automatyzować wsparcie świadczone pracownikom oraz optymalizować ich komputery. Nowe funkcjonalności obejmują:

  • Personalizowane narzędzia do zarządzania IT: nowe funkcje zarządzania katalogiem aktualizacji i wdrażania czynią ProSupport Suite pierwszą usługą wsparcia technicznego, która zapewnia menedżerom IT możliwość automatycznego i zdalnego aktualizowania systemu BIOS, sterowników, oprogramowania typu firmware i aplikacji Dell, a także dostosowywania sposobu grupowania aktualizacji i zarządzania nimi[3].
  • Najważniejsze, indywidualne informacje dotyczące zasobu komputerów PC w jednym miejscu: po raz pierwszy menedżerowie IT mogą sprawdzić kondycję, wrażenia z użytkowania aplikacji i wskaźniki bezpieczeństwa wszystkich komputerów Dell w organizacji.[4] Wskaźniki te można potem wykorzystać do śledzenia trendów wydajności, a także, w razie potrzeby, podejmować na ich podstawie natychmiastowe działania. A to wszystko zdalnie, korzystając z szytych na miarę zaleceń i metryk użytkowania dostarczanych przez bazujące na sztucznej inteligencji usługi wsparcia od Dell Technologies.[5]
  • Spersonalizowane, zdalne procesy robocze: korzystając z personalizowanego mechanizmu reguł do definiowania i organizowania zdalnych procesów roboczych w skali, menedżerowie IT mogą również określić, kto otrzymuje aktualizacje automatycznie i w jaki sposób przebiega zarządzanie aktualizacjami.
  • Funkcje ProSupport są dostępne dla partnerów handlowych i ich klientów: w ramach pakietu ProSupport Suite dla komputerów PC partnerzy handlowi mogą korzystać z całego zakresu wsparcia, narzędzi i portalu opartego na sztucznej inteligencji. Dzięki temu mogą przeglądać i zarządzać pomocą techniczną dla wielu organizacji za pomocą SupportAssist w TechDirect i mają także możliwość wykorzystywania wiedzy specjalistycznej Dell Technologies do rozwiązywania problemów klientów, czy to indywidualnie, czy w ramach wszystkich zasobów.

Recenzja Baseus GaN 2 Pro – niezbędnik w każdym domu

Rola działów IT jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Choć pierwotna misja dbania o wydajność pracowników i sprawność systemów pozostaje ta sama, to powiązane operacje stały się o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza w obliczu stale rosnącej ilości danych i operacji na brzegu infrastruktury. Nasze usługi IT tworzymy w oparciu o sztuczną inteligencję przy uwzględnieniu przyszłych potrzeb klientów. ProSupport pomoże liderom IT patrzeć w przyszłość i podejmować proaktywne działania, jednocześnie zapewniając pracownikom na całym świecie możliwość kontynuowania współpracy i wprowadzania innowacji bez zakłóceń – podsumował Doug Schmitt, prezes działu usług w Dell Technologies.

Najbezpieczniejsze w branży, inteligentne portfolio komercyjnych komputerów PC

Nagłe przejście na pracę zdalną, zwiększone wykorzystywanie aplikacji w chmurze oraz nowe sposoby zaspokajania potrzeb pracowników w zakresie wydajności spowodowały powstanie niespotykanych wcześniej zagrożeń w punktach końcowych. Każda firma jest dziś potencjalnym celem ataków, niezależnie od lokalizacji, branży czy wielkości, zwłaszcza, że zagrożenia są coraz bardziej wyrafinowane i czasami trudne do wykrycia. Najnowsze dane wskazują, że 44% organizacji doświadczyło przynajmniej jednego ataku na urządzenia lub BIOS w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Aby strategia bezpieczeństwa w punktach końcowych była skuteczna, musi ona uwzględniać całą powierzchnię ataku, w tym sprzęt i oprogramowanie typu firmware w powiązanym łańcuchu dostaw.

Recenzja Huawei MateView GT – nie tylko dla graczy

Portfolio zabezpieczeń Dell Trusted Devices chroni komercyjne komputery PC w całym łańcuchu dostaw i cyklu życia urządzenia. Ten kompleksowy pakiet rozwiązań zabezpieczających dla systemów operacyjnych, zlokalizowanych zarówno pod, jak i nad OS, wykorzystuje inteligencję i pomaga firmom zapobiegać zagrożeniom, wykrywać je i reagować na nie. Jest to możliwe dzięki skróceniu średniego czasu wykrycia (MTTD) i średniego czasu rozwiązania problemów (MTTR).

 

Dell Technologies wzmacnia swoją pozycję lidera dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa, obejmującym:

  • Zaawansowaną weryfikację bezpieczeństwa komponentów dla komputerów PC, która umożliwia klientom sprawdzenie czy komputery Dell i kluczowe komponenty dotarły do nich w stanie, w jakim zostały zamówione i zbudowane. Ta zintegrowana funkcja rozszerza zakres kontroli bezpieczeństwa i integralności łańcucha dostaw.
  • Weryfikacja Intel Management Engine (ME) weryfikuje krytyczne oprogramowanie firmware systemu i wykrywa manipulacje, jednocześnie zachowując wysoki poziom wydajności systemu. Wstępna wersja narzędzia Intel ME Verification jest ukierunkowana na procesy rozruchowe o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu i zapewnia dodatkowe warstwy zabezpieczeń zlokalizowane pod systemem operacyjnym.
  • Integracja Dell Trusted Device Security Information and Event Management (SIEM) zapewnia pełną widoczność krytycznych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem poniżej systemu operacyjnego za pośrednictwem pulpitów nawigacyjnych. Pozwala to na kompleksową analizę stanu bezpieczeństwa organizacji, umożliwiając jednocześnie wydobycie większej wartości z istniejących inwestycji w bezpieczeństwo.

Dostępność:

  • Nowe rozwiązanie ProSupport Suite dla komputerów PC będzie udostępnione 19 października 2021 roku.
  • Rozwiązania Intel ME oraz integracja Dell Trusted Device SIEM są już dostępne w Europie, Ameryce Północnej oraz regionie APAC.

źródło: Dell Technologies

[1] Dotyczy Dell Precision, Latitude i OptiPlex. W oparciu o analizę Dell ze stycznia 2020 r. Więcej informacji na stronie: https://www.dellemc.com/endpointsecurity.

[2]   IT Leaders Outside Experience to Achieve Business Outcomes: A Spotlight on IT Service Providers – publikacja Forrester Consulting Thought Leadership Spotlight przygotowana na zlecenie Dell Technologies, maj 2021 r.

[3]  Dell ProSupport Plus jest jedyną / pierwszą usługą wsparcia technicznego zapewniającą automatyczne zarządzanie i wdrażanie personalizowanego katalogu aktualizacji, na podstawie analizy Dell, sierpień 2021 r.

[4] Dell ProSupport Plus to jedyna / pierwsza usługa wsparcia technicznego zapewniająca trzy użyteczne wskaźniki na jednym pulpicie nawigacyjnym, a mianowicie: stan floty, bezpieczeństwo i wrażenia z użytkowania aplikacji, na podstawie analizy Dell, sierpień 2021 r.

[5] Dell ProSupport Plus to jedyna / pierwsza usługa wsparcia technicznego zapewniająca na jednym pulpicie nawigacyjnym wszystkie trzy wskaźniki, tj. stanu floty, bezpieczeństwa i doświadczenia z aplikacjami, na podstawie analizy Dell, sierpień 2021 r.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: