Praca zdalna może być „smart”

Praca zdalna może być „smart”

Praca zdalna

Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej, przyjętych w wielu firmach w efekcie pandemii COVID-19. Coraz więcej ekspertów przyznaje, że taki model wykonywania obowiązków pozostanie z nami na dłużej. Dlatego tak ważne jest, aby swoje domowe biuro urządzić w oparciu o ideę smart home – czy też smart business. Nowa generacja inteligentnych i cyfrowych technologii może pomóc w poprawie naszych domów pod względem kosztów i wydajności, jednocześnie wpływając na komfort i styl pracy.

Świat wokół nas zmienia się gwałtownie, a z nowymi technologiami i energochłonnymi urządzeniami w mieszkaniach pojawia się coraz więcej pytań na temat bezpieczeństwa, wygody czy rozwiązań umożliwiających zrównoważone korzystanie z energii. COVID-19 radykalnie zmienił wzorce pochłaniania jej zasobów. Dziś praktycznie większość energii zużywamy w domu i to tylko w określonych godzinach, a nie – jak do tej pory – w różnych miejscach w ciągu dnia pracy.

Test Nokia XR20 – na wszelki wypadek

Inteligentny dom kojarzy się z komfortem, wygodą i niższymi kosztami eksploatacji, w tym korzyściami płynącymi z obniżenia rachunków za energię. Ta kategoria stanowi rodzaj pojęcia, zakresu narzędzi oraz usprawnień, dzięki którym domy, a więc także miejsca pracy zdalnej, mogą stać się bardziej zrównoważone – za sprawą elektryfikacji i cyfrowego zarządzania energią. To ważne, ponieważ budynki (zdecydowana większość to budynki mieszkalne) odpowiadają za 36 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych z energii oraz ok. 40 proc. całkowitego zużycia energii w UE[1]. Domy stają się coraz bardziej zelektryfikowane, a nowe obciążenia energetyczne – jak zdolność do ładowania samochodów elektrycznych – sprawiają, że należy na nowo ocenić dostępne narzędzia i zadbać o usprawnienia.

Zainstalowanie czujników i urządzeń z obsługą IoT w domach pozwoli pracownikom zdalnym, a także właścicielom i mieszkańcom, uzyskać dokładniejszą analizę ich zużycia energii – zwłaszcza, gdy wszystkie informacje są widoczne w modelu uproszczonym i przekazywane za pomocą poręcznej aplikacji w smartfonie do zarządzania energią. W rezultacie mogą oni podejmować świadome kroki w celu zmniejszenia zużycia energii bez wpływu na ich styl życiatłumaczy Łukasz Odrobina, Menedżer Produktu w Schneider Electric.

Aż 50 proc. pożarów w domach występuje z powodu uszkodzenia instalacji elektrycznej, dlatego decydując się na wybór inteligentnych rozwiązań do swojego domowego biura, warto korzystać ze sprawdzonych sposobów – takich, jakie oferuje Schneider Electric. Firma dysponuje wydajnymi i intuicyjnymi technologiami oraz produktami dla domu i małych firm, które zapewniają bezpieczeństwo, wygodę i kontrolę nad energią elektryczną.

Test Motorola defy 2021 – smartfon na trudy życia codziennego

Dużym udogodnieniem dla pracownika w trybie home office będzie inteligentny system Wiser lub KNX od Schneider Electric. W ich zakres wchodzą elastyczne, energooszczędne, wygodne i bezpieczne rozwiązania. Umożliwiają sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem i klimatyzacją, co pozwala w pełni skoncentrować się na obowiązkach służbowych. Dzięki funkcji automatycznego wyłączania odbiorników systemy Wiser i KNX dbają też o energooszczędność miejsca pracypodkreśla Łukasz Odrobina.

W przypadku pracy zdalnej warto zastanowić się także nad zasilaczem UPS. To bezpieczne dla dzieci i przyjazne dla środowiska rozwiązanie zapewniające zasilanie oświetlenia, telewizora i innych domowych urządzeń elektronicznych podczas długotrwałych przerw w dostawie energii elektrycznej. Przydatne mogą okazać się ponadto czujniki ruchu i obecności, które zapobiegną niepotrzebnemu zużywaniu energii i znacznie przyczynią się do ograniczenia kosztów, kiedy pracujemy w domu.

Warto podkreślić, że nie oznacza to wcale, że właściciele domów muszą wymienić wszystkie urządzenia domowe i gadżety na rzecz tych inteligentnych i podłączonych do sieci. W całkowicie elektrycznym świecie, nawet jeśli urządzenia nie są inteligentne (lub nie obsługują Internetu rzeczy), nadal można nimi sterować, a ich zapotrzebowanie na energię zarządzać z poziomu panelu elektrycznego (rozdzielnicy AKA lub tablicy wyłączników).

Recenzja iiyama G-Master – zakrzywiony monitor z e-sportowym zacięciem

W nadchodzących latach domy staną się bardziej zrównoważone, zorientowane na ludzi, bardziej odporne i wydajniejsze. Inteligentne domy zapewnią większe bezpieczeństwo elektryczne i fizyczne, a także poprawią komfort przebywających w nich osób, a jednocześnie odegrają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu poprzez radykalnie zmniejszone emisje. Zgodnie z założeniami Europa jako pierwszy kontynent na świecie do 2050 roku ma być neutralny dla środowiska.

źródło: Schneider Electric

[1] Komisja Europejska.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl