Drony i sieci 5G pomogą rolnikom w ich pracy

Drony i sieci 5G pomogą rolnikom w ich pracy

Inteligentne technologie cyfrowe to nie tylko roboty w fabrykach czy szybki internet w smartfonie. W Górnej Austrii drony i sieci 5G zostały użyte do wsparcia rolników w zakresie monitorowania dużych obszarów uprawnych i kontroli stosowania nawozów. Wspólne rozwiązanie stworzyli austriacki dostawca usług opartych na dronach DRONETECH i lokalny oddział Huawei.

Test Huawei MatePad 11 – tablet z Harmony OS do mobilnej pracy

Jak przekonują eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), musimy być przygotowani na zwiększenie dostaw żywności oraz energii, aby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji naszej planety, która w 2050 roku ma osiągnąć liczbę 9,7 miliarda ludzi. Już dzisiaj widać, że digitalizacja rolnictwa może w wyraźny sposób pomóc w podniesieniu wydajności upraw i w adaptacji zrównoważonego rozwoju. Wspólny projekt DRONETECH i Huawei jest tego przykładem.

Po raz pierwszy w historii drony, wyposażone w moduły 5G firmy Huawei, są wykorzystywane do skanowania pól, przesyłania dużej ilości danych w czasie rzeczywistym, a tym samym podejmowania ukierunkowanych i szybkich działań w lokalnej winnicy Leonding NUSSBÖCKGUT – wyjaśnia Andreas Reichhardt, austriacki wiceminister Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Regionów i Turystyki.

Drony są wyposażone w specjalne czujniki RBG o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu mogą ocenić ogólny stan pola uprawnego, a następnie wyciągnąć wnioski na temat zdrowia poszczególnych roślin.

Drony są przyszłością rolnictwa – umożliwią kontrolę nad dużymi obszarami rolnymi i  pozwolą natychmiast zobaczyć, gdzie potrzebne jest nawożenie lub nawodnienie upraw. Jednocześnie możemy je wykorzystać do znacznego ograniczenia stosowania pestycydów. Taki jest cel Ministerstwa Rolnictwa i Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ – mówi David Hopf, dyrektor generalny DRONETECH.

Jak podkreślają eksperci DRONETECH – same drony nie są głównym czynnikiem rozwoju cyfrowego rolnictwa. To przede wszystkim specjalne moduły 5G, które umożliwiają natychmiastową wręcz analizę zebranych danych.

Sieć 5G została opracowana z myślą o zwiększeniu przepustowości, zmniejszeniu latencji oraz możliwości łączenia milionów urządzeń. W tym konkretnym projekcie inteligentnego rolnictwa koncentrujemy się na wysokiej przepustowości i przesyłaniu obrazów w czasie rzeczywistym do serwera w celu późniejszej analizy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Test Huawei Watch 3 pro – jak wypada po miesiącu użytkowania

Największym wyzwaniem dla rozwoju dronów zasilanych 5G były dotychczasowe zasięgi. Obecne sieci 5G są przeznaczone przede wszystkim dla użytkownika końcowego, który znajduje się na ziemi lub w pomieszczeniach zamkniętych. Sieć dla dronów, które czasami latają 50 metrów nad polami, nadal wymaga optymalizacji – tłumaczy Erich Manzer, zastepca dyrektora generalnego Huawei Austria.

Władze austriackie podkreślają, że chcą w ciągu najbliższych kilku lat doprowadzić do rozbudowy sieci 5G w całym kraju. Jest to szczególnie ważne na obszarach wiejskich. Dzięki rozbudowie nowego standardu sieciowego władze będą mogły działać w sposób znacznie bardziej efektywny pod względem wykorzystania zasobów. Jak podkreśla austriacki wiceminister Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Regionów i Turystyki – Austria stanie się wówczas lepiej przygotowana na wyzwania przyszłości, również w rolnictwie.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: