E-mail z przypadkowym ciągiem liter – nowy sposób oszustwa

E-mail z przypadkowym ciągiem liter? CyberRescue ostrzega!

e-mail

“XSKEG DJLKGNE LSSKEM MRNPA” – tak mniej więcej wygląda treść wiadomości e-mail, która zalewa w ostatnich dniach skrzynki pocztowe Polaków. Jednak to nie wszystko, znajduje się tam załącznik z linkiem. Nie klikaj! To oszustwo.

Test Nokia XR20 – na wszelki wypadek

W treści wiadomości znajduje się załącznik z rozszerzeniem *.htm lub *.html, który po uruchomieniu przekierowuje do podejrzanej strony internetowej. To jeden ze sposobów zakamuflowania linków, które są fałszywe, tak, aby nie zostały wyłapane przez filtr antyspamowy.  Najczęściej link przekierowuje do podejrzanych platform do inwestycji w kryptowaluty lub stron dla dorosłych. Takie serwisy wyłudzają od nas dane – kontaktowe, adresowe i najczęściej dane do karty płatniczej. Co ważne! E-maile wysyłane są z prywatnych skrzynek pocztowych, nie wykluczone, że zostały one zhakowane.

e-mail

Zmylił mnie prywatny e-mail

Takiego e-maila otrzymał także Łukasz. Kliknął w załącznik, ponieważ wiadomość otrzymał z prywatnego adresu kończącego się na @gmail.com.

Kliknąłem z ciekawości. Najczęściej słyszy się, że e-maile oszustów nie wyglądają jak prywatne, mają przypadkowe ciągi liczb i liter – tłumaczy mężczyzna.

To nowy sposób oszustwa. Specjaliści z CyberRescue w ciągu kilku dni otrzymali ponad 100 zgłoszeń od osób, które otrzymały takie wiadomości e-mail.

Test lusterko-kamerki Navitel MR450 GPS – remedium na zaostrzenie kar dla kierowców

Zawsze zachowaj czujność!

Kliknięcie w link czy w załącznik jest takie proste, oszuści o tym wiedzą i podsyłają je nam na każdym kroku. Dlatego lepiej jest nawet zignorować wiadomość i nic z nią nie robić, niż kliknąć o jeden raz za dużo – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue

Jeśli także dostałeś taką wiadomość najbezpieczniej będzie oznaczyć ją jako SPAM i zgłosić usługodawcy poczty próbę wyłudzenia informacji.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: