YouTube – pomaga w nauce i rozwijać swoje pasje

YouTube – pomaga w nauce i rozwijać swoje pasje 

Ludzie na całym świecie korzystają z YouTube, aby uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje pasje. Według badania Kantar, przeprowadzonego na zlecenie YouTube, aż 72% nastolatków korzysta z platformy, aby pomóc sobie w nauce. 90% osób dorosłych przyznaje, że filmy na YouTube pomagają im w zdobywaniu nowych umiejętności związanych z ich hobby lub zainteresowaniami. Prawie co trzeci użytkownik YouTube w wieku 14-65 lat uczy się nowych, praktycznych rzeczy częściej niż przed pandemią.

YouTube

Człowiek uczy się przez całe życie. Świetny nauczyciel może wyzwolić ciekawość ucznia
i zmienić kierunek jego życia. Rodzice mogą zarazić swoją pasją dzieci i podsycić ich kreatywność. Zdobywamy wiedzę i umiejętności w różny sposób. Niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie się do egzaminu czy o zdobycie umiejętności i stanie się szachowym mistrzem – coraz więcej osób szuka informacji oraz inspiracji na YouTube. Wiele z nich czerpie wiedzę od niesamowitej społeczności twórców edukacyjnych. Tworzone przez nich materiały mogą pomóc ożywić fotosyntezę, pokazać, jak wyglądało życie w starożytnej Grecji lub wytłumaczyć, czy wybuch wulkanu może zniszczyć ludzkość.

Test Mibro Lite – smart zegarek dla zdrowia

Wiedza bardzo użyteczna

Według najnowszego badania przygotowanego przez Kantar na zlecenie YouTube[1] prawie troje na czworo nastolatków w wieku 14-17 lat korzysta z YouTube do nauki w szkole (72%). Ponad 70% z tej grupy uważa, że używa YouTube w tym celu częściej lub zdecydowanie częściej niż przed pandemią. Co ciekawe, platforma okazuje się być w tej kwestii także pomocna dla dorosłych – rodziców i opiekunów. 44% z tej grupy korzysta z YouTube do pomocy w szkolnych projektach i odrabianiu lekcji. Także wśród nich więcej niż co drugi deklaruje częstsze oglądanie takich materiałów niż przed lockdownem.

Nastolatki wykorzystują filmy na YouTube do nauki w różny sposób. Większość (67%) wyszukuje je samodzielnie. Ale ponad połowa  (55%) deklaruje również, że filmy wysyłają im sami nauczyciele (np. przy okazji prac domowych i projektów), a także rodzina i znajomi (47%). Blisko co trzeci nastolatek korzystający z YouTube do nauki, miał kontakt z tą platformą podczas lekcji online (na żywo).

YouTube

Największą popularnością cieszą się praktyczne treści – wskazówki jak rozwiązać zadania domowe, jak przygotować się do klasówki czy sprawdzianu (68%). Tutoriale i szkolenia (np.
z obsługi programów komputerowych) oraz kanały popularyzujące naukę są wskazywane jako następne w kolejności (odpowiednio 48% i 46%). I tu wykorzystanie wideo online nie różni się znacząco między nastolatkami a rodzicami dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym.

Recenzja Platinet USB 3.0 – szyfrowanego pendrive w metalowej obudowie

Wydaje się, że najwięcej kłopotu sprawiała uczniom matematyka, dlatego najczęściej szukali porady na ten temat na YouTube. Królowa nauk była niekwestionowaną liderką w kategorii oglądanych przedmiotów (61%). W czołówce znalazły się też: chemia (43%), języki obce (41%), historia (41%) oraz fizyka (40%).

Zdecydowana większość użytkowników korzystających z YouTube podczas nauki zdalnej – zarówno nastolatków (14-17 lat) jak i dorosłych (rodzice dzieci w wieku 7-13 lat) – ocenia

bardzo pozytywnie przydatność materiałów, które oglądają – odpowiednio 86% i 90%. Materiały są zrozumiałym i szybko dostępnym źródłem informacji.

Plan lekcji z YouTube

Materiały wideo to doskonały sposób na powtórkę materiału z lekcji, zrozumienie trudniejszych zagadnień, czy po prostu poszerzenie swojej wiedzy o tym, co nas interesuje. Dodatkowa pomoc w matematyce w domu? Królową nauk można lepiej zrozumieć oglądając takie kanały jak Matemaks, Tomasz Gwiazda, KhanAcademyPoPolsku czy Pi-stacja Matematyka.

W nauce języka polskiego oraz w zgłębianiu lingwistycznej wiedzy pomogą kanały Mówiąc Inaczej czy Mateusz Adamczyk. Wśród materiałów przygotowanych przez Paulinę Mikułę znaleźć można filmy z poradami jak mówić, by nie wykluczać czy jak w prosty sposób poprawić dykcję.

Recenzja Baseus GaN 2 Pro – niezbędnik w każdym domu

Z kolei Pan Mateusz zdradza między innymi największą zagadkę polszczyzny i skąd się wzięły nazwy miesięcy. Z Izabelą Kasperek, prowadzącą kanał Wiedza z wami, uczniowie powtórzą przed maturą epoki literackie lub dowiedzą się więcej o polskich laureatach literackiej Nagrody Nobla. Chemia? Stanie się o wiele prostsza i zrozumiała z Panem Belfrem.

Warto również zajrzeć na kanały Chemiczny chichot i Chemia na 100%, a także Okiem Chemika. W zależności od planu lekcji i potrzeb, na YouTube można znaleźć różnorodne materiały. Twórcy z całego świata dzielą się swoją wiedzą, pasją i poradami, dzięki którym szkolne zadania są łatwiejsze, czasami nudna historia staje się wciągającą przygodą bez cenzury, a wymowa słowa kwarantanna po angielsku nie jest już problemem.

Porady na wszystko

Użytkownicy na całym świecie oglądają filmy poradnikowe, na przykład wskazówki z zakresu domowych napraw, ogrodnictwa czy gotowania. Z praktycznych porad wideo stosunkowo często korzystają dorośli. Oglądanie tego typu materiałów deklaruje 90% badanych w wieku 18-49 lat. Odsetek ten jest jeszcze większy wśród osób w wieku 50-65 lat i wynosi 92%.

Recenzja Philips 346P1CRH – zakrzywiony monitor z USB-C

Niezwykle popularna jest tematyka gotowania. W czasie pandemii szczególną popularnością na całym świecie cieszyły się filmy o pieczeniu chleba lub przyrządzaniu kawy po koreańsku, czyli Dalgona coffee. 46% badanych wskazało, że ostatnio oglądany film typu DIY (“zrób to sam”) dotyczył właśnie tematyki kulinarnej. Kanał Roberta Makłowicza króluje w zestawieniu i był najczęściej wymieniany wśród respondentów. Na liście znajdziemy także Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Kocham gotować.

Warto zaznaczyć, że w każdej grupie wiekowej wyodrębnić można tematy, które są najpopularniejsze lub specyficzne. Młodsi użytkownicy serwisu YouTube (14-24 lat) chętnie uczą się sztuki makijażu i dbania o urodę (33%). Co ciekawe, osoby w wieku 18-24 lat, częściej niż inne grupy, poszukują informacji, jak mogą chronić środowisko i jak żyć ekologicznie na co dzień (13%). Wśród starszych użytkowników popularnością cieszą się materiały związane z uprawą roślin i dbaniem o ogród.

Test Motorola defy 2021 – smartfon na trudy życia codziennego

Prawdziwi pasjonaci na YouTube

Nastolatki, częściej niż osoby dorosłe, oglądają materiały popularnonaukowe. Wśród  najpopularniejszych kanałów w tej kategorii znajdują się między innymi Polimaty, Nauka. To lubię, Uwaga! Naukowy Bełkot, SciFun czy Emce◻. Swoją pasją dzielą się z widzami Radosław Gajda i Natalia Szcześniak na kanale Architecture is a good idea, Kasia Gandor, Piotr Kosek, który przenosi swoich fanów w kosmos (Astrofaza), a nawet lekarze. Marcin Czekała i Mikołaj Kolasiński w Najprościej mówiąc w praktyczny, wesoły sposób opowiadają o zjawiskach zachodzących w ludzkim organizmie.

Co zmieniła pandemia?

Prawie co trzeci (28%) regularny użytkownik YouTube w wieku 14-65 lat uczy się nowych, praktycznych rzeczy częściej niż przed pandemią. I podobny odsetek osób korzysta w tym celu z materiałów, które są na YouTube.

W porównaniu do czasów sprzed pandemii widać wyraźny wzrost zainteresowania bieżącymi wydarzeniami w grupie nastolatków (14-17 lat). Co trzeci z nich ogląda tego typu materiały na YouTube – co jest najwyższym wynikiem na tle wszystkich grup wiekowych. Pandemia COVID-19, Strajk Kobiet czy pogłębiający się kryzys klimatyczny – wszystkie te sprawy mocno dotykają młodych i mogło to spowodować ich większą aktywność, w tym oglądanie transmisji na żywo, czy materiałów dostarczanych przez serwisy informacyjne.

YouTube przydaje się również w chwilach odpoczynku i złapania oddechu. Relaks znajduje się na czele listy powodów, dla których osoby między 18 a 49 rokiem życia znacznie częściej korzystają z platformy. Ta aktywność online zwiększyła się w czasie pandemii, w porównaniu do 2019 roku to wzrost o 5 pp%.

źródło: YouTube

[1] Badanie zrealizowane przez firmę Kantar na zlecenie Google i przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie osób w wieku 14-65 lat korzystających z YouTube przynajmniej raz w tygodniu. Badanie przeprowadzono w maju 2021 r. Badanie “Jak uczymy się z YouTube jest częściowo kontynuacją projektu z 2019 r. Dzięki temu możliwe jest porównanie, jak korzystanie się z YouTube (nie tylko tej stricte szkolnej, ale też do rozwoju pasji, zainteresowań i uczenia się praktycznych, przydatnych rzeczy) zmieniło się z powodu pandemii.

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: