MBBF 2021: Huawei – kolejny etap rozwoju 5G

MBBF 2021: Huawei – kolejny etap rozwoju 5G

Podczas tegorocznej edycji Global Mobile Broadband Forum 2021 (MBBF 2021) Huawei zaprezentował trzy kluczowe trendy, które napędzą rozwój technologii 5G

MBBF 2021

Podczas tegorocznej edycji Global Mobile Broadband Forum 2021 (MBBF), rotacyjny prezes Huawei Ken Hu wezwał liderów branży telekomunikacyjnej i technologii cyfrowych do ścisłej współpracy w zakresie rozwoju technologii 5G na całym świecie. Przedstawił trzy kluczowe obszary rynkowe, które będą napędzać kolejny etap rozwoju 5G – usługi rozszerzonej rzeczywistości, rozwój B2B oraz projekty niskoemisyjne.

Obecnie na całym świecie działa 176 komercyjnych sieci 5G, obsługujących ponad 500 milionów abonentów. W sektorze konsumenckim średnia prędkość pobierania danych w sieci 5G jest około 10 razy większa niż w sieci 4G, co przyczyniło się do szerszej adaptacji aplikacji korzystających z technologii VR czy transmisji 360º. W sektorze przedsiębiorstw na całym świecie istnieje już 10 000 projektów badających zastosowania sieci 5G dla biznesu (5GtoB). Zastosowania 5G w branżach takich jak produkcja, logistyka czy górnictwo przeszły już testy i są powielane na skalę przemysłową.
Test Huawei Watch 3 pro – jak wypada po miesiącu użytkowania

W ciągu zaledwie pięciu lat od pierwszego komercyjnego wdrożenia, 5G zapewniło konsumentom znaczną poprawę w zakresie doświadczeń mobilnych i już teraz zaczyna wzmacniać pozycję różnych gałęzi przemysłu na całym świecie. Postęp był znacznie szybszy niż się spodziewaliśmy, zwłaszcza jeśli chodzi o bazę abonentów, zasięg sieci i samą liczbę nadajników 5G na rynku – mówi Ken Hu, rotacyjny prezes Huawei.

Zdaniem przedstawiciela Huawei przed nami znacznie poważniejsze zmiany, których przedsmak cała branża ICT miała w trakcie pandemii. Masowe przejścia na pracę zdalną i przyspieszona cyfryzacja sprawiły, że technologie chmurowe, rozwój SI oraz nacisk na ekologię stały się biznesowymi must have. Firmy i organizacje muszą skupić się na trzech obszarach rozwoju, jeśli chcą być gotowe na nadchodzące wyzwania.
Po pierwsze, wszystkie firmy muszą przygotować sieci, urządzenia i tworzone usługi do gwałtownego rozwoju Rozszerzonej Rzeczywistości (XR). Aby obsługiwać płynne doświadczenie XR oparte na chmurze, sieci muszą zapewnić prędkość pobierania szybszą niż 4,6 Gbit/s z opóźnieniami nie większymi niż 10 milisekund.
Test Huawei P40 Pro+ 5G – fotograficzny potwór w naszych rękach

Aby osiągnąć ten stan musimy wprowadzić ulepszenia zarówno w zestawach słuchawkowych, jak i tworzonych usługach. W przypadku zestawów słuchawkowych, ludzie chcą urządzeń, które są mniejsze, lżejsze i bardziej przystępne cenowo – przekonywał Hu.

Hu wezwał także całą branżę ICT do zapewnienia platform chmurowych i narzędzi, które uproszczą sam rozwój treści, co cały czas dla wielu organizacji bywa trudne i kosztowne.
Po drugie, przyspieszenie rozwoju technologii 5G wymaga, aby operatorzy telekomunikacyjni cały czas działali nad udoskonalaniem swoich sieci i rozwijali nowe usługi dla biznesu.
Silna sieć jest kluczem do zastosowań 5G m.in. w przemyśle. Ponieważ scenariusze przemysłowe są o wiele bardziej złożone niż konsumenckie, obsługa i konserwacja sieci może być prawdziwym wyzwaniem. Aby pomóc, Huawei opracowuje autonomiczne sieci, które wdrażają inteligencję maszynową do wszystkich obszarów działania sieci 5G, od planowania i budowy do konserwacji i optymalizacji.
Cyfrowa transformacja wymaga również dywersyfikacji. Oprócz zapewnienia łączności, operatorzy powinni dziś pełnić także rolę dostawców usług w chmurze czy integratorów systemów, a przy tym konsekwentnie rozwijać wymagane zdolności. Aby umożliwić szersze przyjęcie 5G w przemyśle, ważne jest również opracowanie branżowych standardów telekomunikacyjnych. W Chinach operatorzy, wraz ze swoimi partnerami biznesowymi, rozpoczęli prace nad standardami umożliwiającymi zastosowanie 5G w takich branżach, jak górnictwo węglowe, hutnictwo i energetyka, co przyczyniło się do zwiększenia wdrożeń w tych sektorach.
Po trzecie, rozwój 5G będzie wymagał, aby cała branża ICT przygotowała się na  działania proekologiczne. Według Światowego Forum Ekonomicznego, do 2030 r. technologia cyfrowa może pomóc w zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla o co najmniej 15%.
Test Huawei Band 6 – opaska sportowa o dużych możliwościach

Z jednej strony mamy dziś wielką szansę pomóc wszystkim gałęziom przemysłu w ograniczeniu emisji i zwiększeniu wydajności energetycznej dzięki technologii cyfrowej. Z drugiej strony, musimy zdawać sobie sprawę, że nasza branża generuje największy ślad węglowy i musimy podjąć kroki, aby to zmienić. Obecnie Huawei wykorzystuje nowe materiały i algorytmy, aby obniżyć zużycie energii przez nasze produkty, a także przebudowuje swoje siedziby i optymalizuje zarządzanie energią w centrach danych w celu zwiększenia wydajności – podsumował swoje wystąpienie Ken Hu.

Huawei jest gospodarzem Global Mobile Broadband Forum 2021 wraz z partnerami branżowymi GSMA i SAMENA Telecommunications Council. Forum gromadzi operatorów sieci mobilnych, liderów branży technologicznej i globalnych partnerów Huawei z całego świata, którzy dyskutują nad przyszłością technologii 5G w post-pandemicznym świecie.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: