E-commerce w Polsce 2021 – co Polacy kupują przez Internet?

Sierpień z odbiciem sprzedaży w e-commerce

Według danych GUS udział sprzedaży detalicznej przez Internet zwiększył się z 7,4% w lipcu br. do 7,9% w sierpniu br. Wzrost zaobserwowano w większości grup, przy czym najbardziej widoczny był w kategorii „meble, RTV, AGD” (z 14,7% do 16,3%) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 18,0% do 19,4%).

Okres wakacyjny w czerwcu i lipcu upłynął na spadkach udziału e-commerce w sprzedaży detalicznej. W czerwcu br. udział tej sprzedaży zmniejszył się do 8,1% z 9,1% w maju br.

Test Mibro Lite – smart zegarek dla zdrowia

Porównując najnowsze dane do sierpnia 2020 r., kiedy to udział sprzedaży detalicznej przez Internet stanowił 6,1%, widoczne jest umocnienie się przesunięcia sprzedaży w stronę kanału online. Pomimo otwarcia sklepów stacjonarnych konsumenci nadal chętnie robią zakupy przez Internet.

Istnieje wiele czynników, które powodują wybieranie przez klientów zakupów w formie online. Przede wszystkim jest to wygoda i dostępność, z tej opcji można skorzystać w każdej chwili, nie martwiąc się godzinami otwarcia sklepu. Ważne są również inwestycje, które zostały poczynione w tym kanale sprzedaży w okresie pandemii.

Sklepy internetowe często stawiały na ulepszanie doświadczenia użytkownika, również na etapie dokonywania płatności, poszerzano dostępny wybór metod np. o odroczone płatności. Rozwijano także sieć punktów odbioru zamówień, w tym stawiano kolejne automaty paczkowe, co powoduje, że klient może odebrać zamówienie właściwie przy okazji, a ewentualny zwrot towaru nie jest kłopotliwy – komentuje Tymon Zastrzeżyński, współzałożyciel serwisów pozyczkaportal.pl i Loando.pl oraz Co-Founder w Loando Group.

Prognozy dla rynku e-commerce

Chwilowe spowolnienie odnotowane w czerwcu i lipcu br. nie powinno martwić sektora handlu elektronicznego. Eksperci przewidują utrzymanie tendencji wzrostowej globalnego e-commerce. Raport Mastercard „Odbudowa po pandemii: e-wolucja handlu” podaje, że w 2020 r. na e-handel przypadał około 1 dolar na każde 5 dolarów przeznaczonych na zakupy w sklepach detalicznych, w roku 2019 proporcja ta kształtowała się na poziomie ok. 1 na 7 dolarów.

Znaczącym czynnikiem napędzającym e-commerce była pandemia COVID-19. Szacuje się, że 20–30% obrotów handlowych, które przeniosły się w czasie jej trwania do sieci, zostaną w sektorze handlu elektronicznego już na stałe.

Recenzja Platinet USB 3.0 – szyfrowanego pendrive w metalowej obudowie

Co Polacy kupują przez Internet?

W ramach badania Gemius „E-commerce w Polsce 2021” poproszono ankietowanych o wskazanie kategorii produktów, które zakupili przez Internet w ciągu 12 miesięcy. Najczęściej padała odpowiedź dotycząca zakupu odzieży (w tym dodatki, akcesoria), obuwia, kosmetyków/perfum, a także książek, płyt i filmów. Mniejszą popularnością cieszyły się m.in. produkty spożywcze (35%) oraz kategorie, na które wpływ miały ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią, czyli bilety do kina/teatru oraz podróże i rezerwacje.

Można spodziewać się, że w najbliższym czasie nastąpi dalszy wzrost udziału sprzedaży detalicznej przez Internet. Wiąże się to z nadchodzącym okresem, w którym klienci zwykle wydają więcej ze względu na specjalne akcje promocyjne jak Black Friday oraz Cyber Monday. Na wzrost sprzedaży wpłyną też oczywiście zbliżające się święta. Konsumenci by skorzystać ze specjalnych okazji mogą chętniej sięgać po finansowanie w postaci odroczonych płatności, czy też pożyczek i kredytów. Ważne jest by w gorączce promocji pamiętać o korzystaniu z bezpiecznych i konkurencyjnych usług finansowych. Warto na etapie wyboru pożyczki użyć porównywarki ofert – mówi Tymon Zastrzeżyński, współzałożyciel serwisów pozyczkaportal.pl i Loando.pl oraz Co-Founder w Loando Group.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl