Bitdefender wykrywa rootkit z podpisem cyfrowym

Bitdefender wykrywa rootkit z podpisem cyfrowym

Sterownik FiveSys, który otrzymał podpis cyfrowy Microsoftu, okazał się w rzeczywistości rootkitem.  Błąd popełniony w procesie weryfikacji wykryli badacze Bitdefendera.

Recenzja Xiaomi Mi Air Purifier 3C – świeże powietrze w domu

Rootkit to określenie złośliwego oprogramowania, które zostało stworzone, aby zainfekować komputer i zainstalować w nim narzędzia, gwarantujące trwały, zdalny dostęp. Zainstalowane mechanizmy, sprawiają, że użytkownik nie ma pełnej kontroli nad funkcjonowaniem systemu swojego komputera, a jednocześnie nawet o tym nie wie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy badacze Bitdefender zaobserwowali wzrost liczby złośliwych sterowników z ważnymi podpisami cyfrowymi wydawanymi w procesie podpisywania Windows Hardware Quality Labs (WHQL). Ten rodzaj certyfikatu jest wydawany przez Microsoft po dokładnej weryfikacji pakietów sterowników przesłanych przez różnych dostawców.

Reklamy

Recenzja Platinet USB 3.0 – szyfrowanego pendrive w metalowej obudowie

Bitdefender zwraca uwagę na błędnie przeprowadzoną wersyfikację FivSys – podpisanym cyfrowo rootkicie, który pozytywne przeszedł przez proces certyfikacji sterowników. Rootkit przekierowuje ruch internetowy na zainfekowanych maszynach poprzez proxy pobierane z wbudowanej listy 300 domen. Przekierowanie działa dla protokołów HTTP oraz HTTPS. Analizy Bitdefendera wskazują na to, że rootkit jest ukierunkowany na gry online, a jego główny cel to kradzież danych uwierzytelniających. Rootkit funkcjonuje już od roku i jak na razie występuje jedynie na rynku chińskim.

źródło: Bitdefender

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: