YouTube Brandcast – bez YouTube trudniej niż bez telewizji

YouTube Brandcast: 81% użytkowników YouTube uważa, że oferuje on treści, jakich nie mogą znaleźć nigdzie indziej; za YouTube tęskniłoby 4 razy więcej osób niż za telewizją

YouTube Brandcast

Coraz częściej oglądamy YouTube na telewizorach i doceniamy unikalne treści na platformie oraz ich autentyczność – wynika z badań zaprezentowanych podczas tegorocznego YouTube Brandcast. Podczas wydarzenia poznaliśmy także zwycięzców pierwszej polskiej edycji YouTube Works Awards – Grand Prix konkursu nagrodzona została kampania Random marki Storytel.

Tanie telefony z 5G – porównanie

Tegoroczny YouTube Brandcast skupił się przede wszystkim na trendach na YouTube, które zyskały na popularności w ostatnich latach: tworzeniu społeczności, budowaniu autentyczności i nowych doświadczeń. Przedstawione zostały też wyniki badania etnograficznego o roli YouTube w życiu Polek i Polaków oraz dane związane ze zjawiskiem oglądania YouTube na telewizorze. Premierę miał także raport Efektywność komunikacji marek w świecie wielu ekranów przygotowany we współpracy Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, firmy badawczej Kantar oraz Google.

Za YouTube tęskniłoby 4 razy więcej osób niż za telewizją

 W lipcu tego roku przeprowadzone zostało badanie etnograficzne użytkowników YouTube. Mieli oni wyobrazić sobie, że YouTube znika całkowicie z ich życia. Ćwiczenie to pokazało, jak wiele dziedzin życia bez YouTube byłoby znacznie trudniejsze, jak wielu podpowiedzi dotyczących codziennego życia brakowałoby użytkownikom: np. co ugotować, co kupić, jak rozwiązać konkretne problemy.

To, jak ważną rolę w życiu konsumentek i konsumentów pełni YouTube widać po metaforach, jakimi użytkownicy opisują platformę. YouTube jest jednocześnie kołderką i plasterkami na rozmaite życiowe bóle, jest też jak MacGyver: pomoże rozwiązać każdy problem. 60-letnie małżeństwo ze Śląska opowiadało nam, że gdyby nie YouTube to rozwiedli by się przy składaniu kabiny prysznicowej. W końcu dzięki instrukcji filmowej na YouTube udało się i remont zakończył się sukcesem – mówi Anna Szutowicz, Y&LOVERS.

Dodatkowo w badaniu ilościowym[1] Why wideo na próbie 2000 Polek i Polaków w wieku 18-64, którzy oglądają treści wideo w internecie, respondenci odpowiadali na pytanie “za którymi platformami wideo tęsknilibyście najbardziej, gdyby one zniknęły?” W tym rankingu YouTube zajął 1. miejsce. Za YouTube tęskniłoby cztery razy więcej osób niż za telewizją.

Co powoduje tak silne przywiązanie użytkowniczek i użytkowników do YouTube? Są to przede wszystkim wyjątkowe treści, jakie oferuje platforma, ze względu na ich różnorodność oraz unikalny charakter. Aż 81% użytkowników YouTube uważa, że oferuje on treści, jakich nie mogą znaleźć nigdzie indziej.

IPLA – na smartfonie, tablecie, komputerze i Smart TV

Badania pokazują, że treści dostępne na YouTube odgrywają bardzo ważną rolę w procesach zakupowych. 67% użytkowników YouTube mówi, że YouTube pomaga im zdecydować, który produkt kupić, a tylko 37% konsumentów szuka inspiracji zakupowych w telewizji.

YouTube cieszy się większym niż TV zaufaniem jako źródło wiedzy o produktach i usługach. Informacje na platformie wydają się użytkownikom bardziej autentyczne bo YouTube postrzegany jest jako kanał ludzki i bliższy życia niż TV. YouTube to miejsce, gdzie można dopisać swój komentarz, nagrać kontr-filmik i obnażyć niezgodności – także te marketingowe – mówi Iwona Piwek, Head of Video Sales YouTube.

Telewizory to najszybciej rosnąca grupa urządzeń, na których oglądany jest YouTube

 W Polsce, na przestrzeni ostatnich 5 lat trzykrotnie wzrosła liczba gospodarstw domowych posiadających Connected TV, czyli telewizor podłączony do internetu. Obecnie 27% gospodarstw telewizyjnych ma duży ekran z możliwością podłączenia do sieci[2].

Chociaż na Connected TV nadal dominuje klasyczna telewizja, młodsze grupy wiekowe wybierają streaming na dużym ekranie. Średni czas poświęcany przez posiadaczy CTV na streaming na telewizorze to 50 minut tygodniowo. Przy tym co czwarty użytkownik YouTube deklaruje, że ogląda go też na dużym ekranie mówi Piotr Marzec, Head of Market Development w Google. – W lipcu 2021 roku z YouTube na ekranie telewizorów korzystało prawie 4,5 mln widzów. Średni czas jaki na to przeznaczali wynosił godzinę i szesnaście minut.

 YouTube na telewizorze ustępuje miejsca wyłącznie Netflixowi – stanowi jedną trzecią oglądalności streamingu na dużym ekranie i jest numerem jeden wśród serwisów AVOD, czyli wykorzystujących model reklamowy, niezależnie od grupy wiekowej.

 Nawet 5 sekund ma znaczenie

 Przeciętny Polak w 2020 roku spędził każdego dnia przed ekranem telewizora 4 godziny i 21 minut[3], zaś polski internauta na przeglądanie zasobów sieci poświęca około 2 godzin i 30 minut dziennie[4]. Celem cross-mediowego badania[5] przygotowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Kantar oraz Google było zrozumienie jak różni się efektywność marketingowej komunikacji ze względu na typy urządzeń ekranowych i typy kanałów mediowych.

Główne wnioski z badania, zaprezentowane po raz pierwszy podczas YouTube Brandcast, nie pozostawiają wątpliwości: wspieranie komunikacji w TV za pomocą wideo online zwiększa efektywność komunikacji. Krótkie formaty reklamowe wyświetlane w kanałach digital samodzielnie lub w połączeniu z telewizją, są skutecznym narzędziem do podnoszenia świadomości marki. Możliwe do pominięcia po 5 s reklamy na YouTube działają na świadomość nawet wtedy, kiedy są pomijane.

Większą skutecznością w przypadku budowania świadomości marki charakteryzuje się komunikacja na YouTubie łącznie z TV niż działania reklamowe na każdej z tych platform z osobna. Inaczej działają te same reklamy na desktop i mobile: desktop ma większą przewagę w obszarze budowania świadomości, podczas gdy reklamy wyświetlane na smartfonach są bardziej skuteczne we wzmacnianiu wartości marki.

Widz nie zawsze ogląda telewizję z maksymalnym zaangażowaniem w odbierane treści, a w szczególności, kiedy tymi treściami są reklamy. W badaniu w 86% przypadkach oglądania mediów konsumenci podejmowali różne próby uniknięcia kontaktu z reklamami: zmieniali kanał, wychodzili z pomieszczenia, korzystali ze smartfona, rozglądali się, rozmawiali z innymi osobami znajdującymi się w pokoju. Dlatego też pojedyncza impresja reklamy w środowisku digitalowym charakteryzuje się większą skutecznością w porównaniu do telewizji.

Warto jednak zauważyć, że konsumenci z reguły pomijają reklamy (w 86% nagrań miało miejsce przynajmniej jedno przerwanie oglądania reklam). W tym kontekście krótkie formaty powinny zyskiwać na popularności, ponieważ są mniej inwazyjne, co powinno pomóc w utrzymaniu uwagi odbiorców. Jest to także wyzwanie dla marketerów, gdyż to format, który wymaga sporej kreatywności, tak, aby 6-sekundowa treść została zauważona i zapamiętana.

Recenzja Play Now TV Box – dostęp do swojej telewizji i aplikacji nawet na wakacjach

Zasada 3A

W czasie YouTube Brandcast zostały przedstawione także praktyczne rozwiązania dla agencji i marketerów. Wśród nich wskazówki dotyczące dostosowywania spotów telewizyjnych do formatów YouTube, w tym nowe nowe podejście do tworzenia kreacji wideo – oparte na formule 3A (Awareness & Action Ads), czyli tworzeniu 10-20 sekundowych spotów, złożonych z pięciu modułów, pełniących określoną rolę w narracji. Co ważne, takie reklamy są tworzone w pełni zdalnie, szybko i w oparciu o gotowe materiały.  Modułowa konstrukcja Awareness & Action Ads, pozwala nie tylko istotnie skrócić czas tworzenia reklam, ale również zredukować ich koszt nawet o 80%. Więcej o podejściu 3A w materiale wideo z konferencji.

Zapis konferencji YouTube Brandcast można obejrzeć pod TYM LINKIEM.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: