Drive-by download – właśnie wygrałeś 10 000 dolarów

Drive-by download – właśnie wygrałeś 10 000 dolarów- Bitdefender ostrzega  

Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują technikę typu drive-by-download do potajemnego instalowania złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary. Choć nie jest to nowa metoda, okazuje się nad wyraz skuteczna – alarmują specjaliści z firmy Bitdefender.

Drive-by download

Chyba każdy internauta natrafił na wyskakujące okienko z komunikatem  „Właśnie wygrałeś 10 000 dolarów” czy  „Jesteś milionowym gościem na tej stronie, dlatego otrzymujesz najnowszy model  iPada”.  Oczywiście nikt nic nie wygrywa, a istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że użytkownik Internetu po kliknięciu na reklamę lub przycisk służący do jej zamknięcia, zainstaluje na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie.

To tylko jeden ze scenariuszy ataku drive-by-download. Podobne sytuacja mają miejsce podczas otwierania załączników do wiadomości e-mail lub linków. Ale czasami użytkownik nie musi podejmować żadnych bezpośrednich działań, aby pobrać złośliwy kod na własne urządzenie. Tak się dzieje na przykład w czasie odwiedzania zhakowanej witryny.

Reklamy

Cyberprzestępcy, aby wstrzyknąć złośliwy kod, wykorzystują luki w zabezpieczeniach platform internetowych. Kiedy internauta odwiedza zaatakowaną stronę internetową, kod wykrywa luki w przeglądarce lub urządzeniu i powoduje pobranie złośliwego oprogramowania. Złośliwe pliki drive-by download są często hostowane w witrynach oferujących treści dla dorosłych i na platformach do udostępniania plików, choć mogą znaleźć się też na renomowanych stronach internetowych, które zostały zainfekowane w wyniki ataku.

Recenzja Platinet USB 3.0 – szyfrowanego pendrive w metalowej obudowie

Jak chronić swoje urządzenie i dane przed złośliwymi plikami drive-by download

Specjaliści z firmy Bitdefender doradzają internautom, aby unikali odwiedzania podejrzanych witryn i zwracali uwagę na powiadomienia dotyczące bezpieczeństwa, które ostrzegają o wygasłych certyfikatach stron. Trzeba też wykazać wyjątkową czujność w przypadku reklam internetowych obiecujących prezenty lub nagrody bądź zainstalować oprogramowanie do blokowania reklam. Niezwykle ważne są również aktualizacje sprzętu oraz software’u.

– Należy pamiętać o aktualizowaniu systemu operacyjnego, przeglądarek i aplikacji za pomocą najnowszych poprawek. Trzeba także uważać na ataki socjotechniczne mające na ceku wyłudzanie informacji. Każdy internauta powinien zainstalować rozwiązanie zabezpieczające na komputerach i smartfonach – podsumowuje  Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

źródło: Bitdefender

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: