Meta (Facebook) – rozwój technologii dotykowej w SI i robotyce

Meta (Facebook) – rozwój technologii dotykowej w SI i robotyce

Meta (d. Facebook)

Firma Meta (d. Facebook) ogłosiła plany rozwoju czujników dotykowych dla sztucznej inteligencji i przygotowuje otwartoźródłowy ekosystem, który obejmuje dostęp do sprzętu, symulatorów i zbiorów danych. Niektóre z udostępnionych rozwiązań to:

  • DIGIT, czyli czujnik dotykowy o wysokiej rozdzielczości, zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w robotycznych protezach palców. Czujniki o wysokiej rozdzielczości są niezbędne do wykonywania trudnych zadań, wymagających dokładniejszego odwzorowania ludzkiego dotyku i manipulowania delikatnymi obiektami, które łatwo się tłuką, takimi jak jajka czy owoce. GelSight będzie komercyjnie produkować czujniki DIGIT, czyniąc je bardziej dostępnymi dla naukowców. Facebook ogłosił również uruchomienie Tacto, otwartego, szybkiego symulatora dla czujników dotykowych o wysokiej rozdzielczości, takich jak DIGIT.
  • ReSkin, to nowa powłoka dotykowa, która jest uniwersalna, skalowalna i przystępna cenowo. ReSkin umożliwi badaczom gromadzenie nowych zbiorów danych dotyczących sił dotyku podczas wykonywania różnych zadań w świecie rzeczywistym. Więcej informacji o projekcie ReSkin znajdą Państwo w tym artykule.
  • PyTouch, to biblioteka dla czujników dotykowych, która ułatwi badaczom zastosowanie dotyku o wysokiej rozdzielczości w robotyce.

Meta uważa, że rozwój technologii dotykowej może pomóc w tworzeniu bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji i umożliwić naukowcom konstruowanie robotów o zwiększonej funkcjonalności. Może również otworzyć nowe możliwości w techonologiach AR/VR, a także wprowadzić innowacje w robotyce przemysłowej, medycznej i rolniczej. Celem Mety jest aby w przyszłości każdy pojedynczy robot był wyposażony w funkcję rozpoznawania dotyku.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wykrywania dotyku w SI, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem: Teaching robots to perceive, understand, and interact through touch

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: