DVB-T2/HEVC – 2 mln bez telewizji?

DVB-T2/HEVC – 2 mln bez telewizji?

Od marca do czerwca 2022 roku w Polsce wprowadzany będzie nowy standard telewizji naziemnej – DVB-T2/HEVC. Dla wielu widzów oznaczać to będzie konieczność kupienia dekodera lub nowego telewizora. Wybierając nowy sprzęt musimy uważać na oferty nieuczciwych sprzedawców, które pojawiają się w sieci.

NTC DVB-T2/HEVC / telewizja naziemna

Nowy standard, nowe urządzenia

W pierwszym półroczu 2022 roku czeka nas rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej.  Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w Polsce wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów – DVB-T2/HEVC. Będzie uruchamiany od marca do czerwca, w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy.

Test Fitbit Charge 5 – ćwicz mądrzej i płać zbliżeniowo

Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści – większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku, ale oznacza też większe wymagania względem ich telewizorów. Do odbioru  telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 1 lipca 2022 roku nie będzie możliwe.

Według szacunków Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów około 2 milionów gospodarstw domowych, do których dociera telewizja naziemna, nie posiada telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Aby nie stracić do niej dostępu, odbiorcy ci będą musieli kupić nowy telewizor lub dekoder.

Ostrożnie na zakupach

Kupując telewizor lub tuner warto zachować ostrożność i wybrać sprzęt, który rzeczywiście spełnia nowe wymagania. Urządzenia wprowadzane teraz do sprzedaży muszą obsługiwać standard DVB-T2/HEVC i w sklepach dużych sieci raczej nie natrafimy już na niezgodne z nim modele.

Problem może pojawić się jeżeli będziemy chcieli kupić sprzęt na internetowych platformach zakupowych – nowy lub pochodzący z drugiej ręki. Można tam znaleźć oferty telewizorów i dekoderów, które odbierają wprawdzie sygnał DVB-T2, ale nie obsługują nowego typu kodowania obrazu – HEVC (lub H.265/MPEG-H). Taki odbiornik lub tuner w przyszłym roku może okazać się bezużyteczny i nie należy go kupować w obliczu zmiany standardu.

Test Samsung Galaxy Z Flip 3 i Watch 4 – świetny tandem

W nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą tez próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach. Korzystając teraz z wyjątkowo atrakcyjnej okazji, za kilka miesięcy możemy pozbawić się dostępu do naszych ulubionych kanałów.

Sprawdź zanim wybierzesz

Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Urządzenia przystosowane do DVB-T2/HEVC powinny posiadać:

  • funkcję odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2,
  • obsługa standardu HEVC (możesz spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H),
  • odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeżeli planujemy podłączenie nowego telewizora do internetu, sprawdźmy czy odbiornik wyposażony jest w zewnętrzne gniazdo (RJ 45) lub wbudowaną karta sieciową Wi-Fi. Upewnijmy się koniecznie, czy wybrany model obsługuje standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Dodatkowe wymagania pojawią się w przypadku, gdy na naszym odbiorniku będziemy chcieli oglądać programy w najwyższej, ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K). Nowy sprzęt musi wtedy:

  • obsługiwać obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,
  • odbierać dźwięk w wersji Dolby AC-4.

Gdzie po więcej informacji?

Praktyczne materiały i aktualne informacje o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC publikuje serwis gov.pl/CyfrowaTV. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominają też telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Warto zaglądać również na strony internetowe EmitelUKEUOKiK i nadawców telewizyjnych.

źródło: gov.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: