Na prąd – ludzie nadal się nabierają!

Na prąd – ludzie nadal się nabierają! Jak stracić wszystkie oszczędności z konta? Zapłać za prąd! – CyberRescue ostrzega!

Oszuści nadal wykorzystują oszustwo na prąd. Co jakiś czas rusza kampania SMSowa, informująca o tym, że należy uregulować płatność, inaczej danego dnia odłączą energię elektryczną. Niestety nadal bardzo dużo osób nie słyszała o zagrożeniu.

Test Nextbase 422GW – wideorejestrator z „Emergency SOS”

Otrzymujesz SMSa z informacją, że musisz opłacić prąd, inaczej zostanie on odłączony. W wiadomości znajduje się link, który przenosi do fałszywej strony płatności. Podając dane do karty płatniczej lub dane logowania do banku, oszuści są w stanie wyczyścić Twoje konto bankowe do 0. W tym wypadku wykorzystywany jest wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej.

Nie słyszałam o tym oszustwie!

Wiadomość o odłączeniu prądu przez PGE otrzymała również Agata. Wcześniej nie słyszała o takim zagrożeniu. Na całe szczęście kobieta odezwała się do CyberRescue.

Zaczęłam szukać informacji w Internecie i wtedy natrafiłam na artykuł na blogu CyberRescue. Napisałam do nich i dowiedziałam się, że jest to bardzo popularne oszustwo – tłumaczy kobieta.

Ludzie nadal się nabierają!

Podczas długiego weekendu otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszeń dotyczących tego oszustwa. Niestety nadal pomagamy wielu ofiarom odzyskać stracone pieniądze – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Test Fitbit Charge 5 – ćwicz mądrzej i płać zbliżeniowo

Dlatego jeżeli otrzymamy taką wiadomość, od razu sprawdźmy za pomocą innego źródła czy jest zgodna z prawdą. W tym wypadku należy zapytać pracownika PGE. Jeżeli nie ma pewności czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link.

Natomiast, jeżeli daliśmy się oszukać, mamy dwie możliwości. Jeśli dokonaliśmy płatności kartą, natychmiast należy wyzerować na niej limity, a następnie ją zastrzec. Gdy zdecydowaliśmy się na przelew i podaliśmy dane logowania do banku na fałszywej stronie, konieczne jest zabezpieczenie całego konta. W obu przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zareklamować transakcję – dodaje specjalistka.

Zawsze zachowajmy czujność, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość. Nie wiesz od kogo ona przyszła? Najlepiej usuń ją, a nadawcę zablokuj.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: