8 porad dla rodziców monitorujących dzieci

8 porad dla rodziców wykorzystujących do ochrony swoich latorośli najnowsze technologie

Nowe technologie pomagają zapewnić rozrywkę, bezpieczeństwo, a także płynną komunikację z dziećmi, kiedy rodzice znajdują się poza domem. Niestety, urządzenia do monitorowania najmłodszych mogą zostać zhakowane lub niewłaściwie wykorzystane przez strony trzecie – ostrzegają specjaliści z firmy Bitdefender.

8 porad dla rodziców

 

Inteligentne zabawki czy gadżety są wyposażone w kamery, mikrofony lub głośniki, które w przypadku nieprawidłowej konfiguracji zwiększają ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa. Elektroniczna niania monitorująca pokój dziecięcy czy smartwatch na nadgarstku malucha, z jednej strony znacznie ułatwiają kontrolę poczynań najmłodszych domowników, zaś z drugiej, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności całej rodziny.

Test Nextbase 422GW – wideorejestrator z „Emergency SOS”

Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali osiem porad dla rodziców wykorzystujących do ochrony swoich latorośli najnowsze technologie.

  1. Należy zabezpieczyć domowy router. Inteligentne urządzenia pracujące w gospodarstwie domowym, w tym niania elektroniczna, łączą się z Internetem za pośrednictwem routera bezprzewodowego. Bez odpowiednich ustawień i środków bezpieczeństwa cyberprzestępcy mogą zagrozić całej sieci i podłączonym urządzeniom. Trzeba aktualizować oprogramowanie sprzętowe routera, zmieniać ustawienia domyślne oraz używać silnych haseł.
  2. Nieodzowne jest zapoznanie się z polityką prywatności producenta gadżetu lub zabawki, aby zrozumieć, w jaki sposób i jakie dane gromadzi, zanim przekaże się jakiekolwiek urządzenie inteligentne lub zabawkę dziecku.
  3. Trzeba sprawdzać ustawienia prywatności w powiązanej aplikacji lub witrynie i dostosowywać je zgodnie ze własnymi preferencjami. Zalecane jest, aby gadżet zbierał tylko informacje wymagane do jego płynnego działania.
  4. Należy utworzyć osobny adres e-mail dla urządzenia, a jeśli istnieje potrzeba sporządzenia profilu dziecka, powinno użyć się pseudonimu i fikcyjnej daty urodzenia zamiast dokładnych danych. Podjęcie tego typu kroków ochroni dziecko przed przestępstwami związanymi z kradzieżą tożsamości w przypadku naruszenia danych.
  5. Przed rozpoczęciem monitorowania dzieci trzeba zmienić domyślne hasło urządzenia i skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe (jeśli jest dostępne).
  6. Konieczne jest aktualizowanie oprogramowania urządzenia. Świeżo zakupiony inteligentny sprzęt nie zawsze będzie zawierać najnowsze aktualizacje zabezpieczeń od producenta.
  7. Należy monitorować własne konta i urządzenia by sprawdzać podejrzane aktywności tak często, jak to możliwe.
  8. Trzeba wyłączać urządzenia, gdy nie są używane, podobnie jak wszelkie funkcje, które pozwalają im automatycznie łączyć się z sieciami Wi-Fi i Bluetooth.

źródło: Bitdefender

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: