Resort Zdrowia rozsyła rekordowe 15 mln SMS-ów

Resort Zdrowia rozsyła rekordowe 15 mln SMS-ów

Jedna z największych masowych wysyłek SMS-ów w Polsce rozpoczyna się dzisiaj, 19 listopada. Ministerstwo Zdrowia przesyła ponad 15 milionom osób zaszczepionych na Covid-19 informację o dodatkowej, przypominającej dawce szczepionki wraz z datą, od kiedy mogą się na nią rejestrować.

Ministerstwo Zdrowia / Resort Zdrowia
Dlaczego w kryzysowej sytuacji wykorzystywana jest technologia SMS – komentarz ekspertki SMSAPI.

Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI:

Ministerstwo Zdrowia postanowiło dotrzeć do kilkunastu milionów osób za pomocą SMS-a najwyraźniej dlatego, że przekonało się już o jego szybkości i skuteczności zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach.

Tuż przed samą pandemią wprowadzone zostały SMS-owe e-recepty. System doskonale sprawdza się do dziś, dzięki niemu zniknęły kłopoty z odczytywaniem wypisywanych w pośpiechu nazw leków. W czasie pandemii powiadomienia o aktualnych obostrzeniach otrzymywały na telefon osoby powracające do kraju. Również ich pobyt na kwarantannie był koordynowany za pomocą aplikacji mobilnej, której ważnym elementem były instrukcje przekazywane w SMS-ach.

Powiadomienia o terminach pierwszych i drugich serii szczepień na Covid-19 także otrzymywaliśmy tą drogą. Wykorzystuje się je też w uwierzytelnianiu logowania do profilu zaufanego czy do potwierdzenia płatności bonem turystycznym.

Test Fitbit Charge 5 – ćwicz mądrzej i płać zbliżeniowo

Jak widać SMS stał się stałym elementem cyfryzacji rozmaitych usług państwowych, więc nic dziwnego, że i tym razem Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się z niego skorzystać. Zasięg całej operacji wymagał wykorzystania właśnie wiadomości tekstowych – SMS to dziś praktycznie jedyna technologia, która jest w stanie tak szybko dotrzeć z informacją do kilkunastu milionów Polaków. Takiego zasięgu nie dają państwowe radio i telewizja, a ruch w internecie jest bardzo rozproszony, umieszczenie takiej informacji w prasie czy na billboardach zajęłoby przynajmniej kilka dni. Tymczasem SMS dociera na każdy model telefonu używany na polskim rynku.

Według naszych badań 69 proc. mobilnych wiadomości tekstowych odczytywana jest przez odbiorców w ciągu 5 minut, a 91% w ciągu godziny. Nie dość, że komunikat dociera, szybciej, taniej, jest skuteczniejszy niż inne kanały, to w tym wypadku każdy może dostać SMS z inną datą rejestracji na szczepienie, w zależności od tego, kiedy przyjął drugą dawkę szczepionki.Dodatkowo, wiadomość może zawierać numer kontaktowy do specjalnej infolinii, gdzie każdy uzyskać dodatkowe szczegóły ze sprawdzonego źródła. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku tematów związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: