Huawei – udana cyfryzacja, stała gotowość na nowe wyzwania

Huawei – udana cyfryzacja, stała gotowość na nowe wyzwania. Prezes Huawei ma przepis na udaną cyfryzację – biznes musi być gotowy na zmiany w każdej chwili

Stała gotowość na nowe wyzwania to kluczowy warunek dalszej cyfrowej transformacji – przekonywał Guo Ping, rotacyjny prezes Huawei, podczas XIII edycji Global Peter Drucker Forum.

Eksperci zgodnie twierdzą, że od cyfrowej transformacji nie ma już odwrotu. W pandemii firmy, by przetrwać, masowo przechodziły na rozwiązania cyfrowe i konsumenci również skorzystali na tych zmianach. Krok wstecz jest więc niemożliwy, choćby z perspektywy zmienionych oczekiwań odbiorców. Biznes nie może jednak spocząć na laurach, trzeba szukać nowych dróg rozwoju. Tym razem warto jednak solidnie się przygotować.
Podczas tegorocznej edycji Global Peter Drucker Forum, Guo Ping, rotacyjny prezes Huawei podkreślił, że nie ma już alternatywy dla cyfrowych zmian, ale firmy muszą zacząć myśleć strategicznie. Zanim z powodzeniem rozpoczną cyfrową transformację muszą same zrozumieć, w jaki sposób mogą poprawić swoją konkurencyjność organizacyjną i osiągnąć swoje cele.

Planowanie jest punktem wyjścia dla udanej digitalizacji i rozwoju. Transformacja Huawei w zakresie badań i rozwoju oraz zrównoważonych łańcuchów dostaw rozpoczęła się dwadzieścia lat wcześniej od strategii biznesowej i planowania naszych własnych zasobów IT. Połączenie celów w zakresie digitalizacji z ogólnymi celami strategicznymi firmy było z pewnością właściwym posunięciem. W rezultacie nasze możliwości organizacyjne znacznie się poprawiły i właśnie takie kompleksowe podejście uczyniło z nas firmę klasy światowej – mówił Guo Ping.

Test Huawei MatePad 11 – tablet z Harmony OS do mobilnej pracy

Zmian w firmie dokonują przede wszystkim ludzie i to oni są fundamentem każdej transformacji biznesowej. Guo Ping podkreślił jednak, że największym wyzwaniem jest zmiana sposobu myślenia pracowników. Wytworzenie wśród nich poczucia misji i wytworzenie impulsu do zmian są jednak niezbędne dla osiągnięcia sukcesu.

Ważne jest poczucie potencjalnego kryzysu, aby pracownicy naprawdę zrozumieli potrzebę zmian. Obecna sytuacja pandemiczna była doskonałą okazją do wytworzenia klimatu transformacyjnego w firmach. W Huawei upewniliśmy się, że pracownicy zrozumieli potrzebę zmian, stworzyliśmy kulturę gotowości do transformacji i jednocześni zapewniliśmy, że pracownicy, którzy ucierpieli w ten czy inny sposób, mogli czuć się chronieni w organizacji – radził, zgromadzonym na forum, Guo Ping.

Prezes Huawei podkreślił jednocześnie, że kultura innowacji Huawei zaczyna się od tolerancji na porażki, a naukowcy firmy są zachęcani do stosowania zróżnicowanego podejścia opartego na metodzie prób i błędów. Tak właśnie wypracowany został ostateczny standard przemysłowy technologii 5G – w myśl słów założyciela firmy Ren Zhengfeia: „podążając drogą odkrywasz, że prowadzi ona tylko do ślepego zaułka. Dzielisz się tym odkryciem z innymi, aby nie powtórzyli tego błędu, a sam próbujesz innej drogi – to też jest sukces”. Jak zawsze
Test Huawei MateBook 14s – mógłby na dłużej zostać w moich rękach

Jedyną rzeczą w Huawei, która nigdy się nie zmienia, jest sama zmiana. Aby iść z duchem czasu, co roku analizujemy nasze plany transformacji, aby upewnić się, że są one zgodne z naszą strategią biznesową. Wierzę, że konsekwentne zarządzanie transformacją pozwoli firmom stale zwiększać  ich możliwości w erze cyfrowej. Mam nadzieję, że wszystkie firmy odważnie wejdą w epokę zmian – podsumował swoje wystąpienie Guo Ping.

Forum Petera Druckera odbywa się co roku w rodzinnym mieście guru zarządzania – w Wiedniu, w Austrii. Od 2009 roku wydarzenie to gromadzi profesjonalistów nowoczesnego zarządzania z całego świata.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: