Optymalizacja sieci 5G w celu wykorzystania jej pełnego potencjału

Optymalizacja sieci 5G w celu wykorzystania jej pełnego potencjału

5G

Wdrażanie pierwszych sieci 5G na świecie, charakteryzujących się wyższą przepustowością i prędkością, umożliwia korzystanie z takich aplikacji, jak wideo w wysokiej rozdzielczości, gry z bardzo niskimi opóźnieniami i zaawansowana telemedycyna. W miarę wdrażania sieci 5G znaczenia nabierają takie kwestie, jak dostępność i zabezpieczenia. Jednak to zarządzanie nieuchronnym wzrostem poboru mocy elektrycznej staje się coraz większym wyzwaniem.

Odkąd Telefónica zaczęła oferować sieć 5G w Hiszpanii we wrześniu 2020 r., zapotrzebowanie na nią wzrosło wielokrotnie. i to nie tylko ze strony użytkowników indywidualnych, zainteresowanych oferowanymi korzyściami. W technologii 5G zakochały się całkowicie także takie sektory, jak Przemysł 4.0 lub branża medyczna. Każdego dnia pojawiają się kolejne historie sukcesu związane z tą technologią.

Znajduje ona liczne zastosowania, takie jak wykorzystanie dronów 5G do inspekcji torów przez przedsiębiorstwo ADIF, zabiegi chirurgiczne ze wsparciem w czasie rzeczywistym przeprowadzane przez firmę Quirón Salud lub transformacja procesów produkcyjnych oraz transformacja cyfrowa za pomocą technik AR i VR realizowana przez Navantia (hiszpańską spółkę publiczną będąca liderem w projektowaniu i budowie okrętów wojskowych i zaawansowanych technologicznie statków cywilnych).

Recenzja Huawei WiFi AX2 – Wi-Fi 6 z HarmonyOS

Potęga 5G

Dobra wiadomość jest taka, że technologia 5G jest powszechnie uznawana za bardziej energooszczędną niż 3G lub 4G w kategoriach energii wymaganej do przesyłania danych. Według nowego badania STL Partners przeprowadzonego we współpracy z firmą Vertiv, sieci 5G mogą być nawet o 90% bardziej wydajne w przeliczeniu na jednostkę ruchu niż ich poprzednicy 4G. Operatorzy sieci telekomunikacyjnych dążą do zrównoważonego rozwoju i podejmują działania na dwóch frontach: osiągnięcie wydajności poprzez generowanie możliwie najmniejszego śladu węglowego i stosowanie strategii redukcji odpadów dla stworzenia prawdziwie cyrkulacyjnej gospodarki.

Na tym polega dylemat operatorów: osiągnięcie celu oszczędności energii przy jednoczesnym rozwijaniu niezbędnej odporności sieci, której wymaga technologia 5G. Udostępnienie tak dużej liczby nowych zastosowań 5G doprowadzi do wzrostu zapotrzebowania na energię. Dlatego w najbliższych latach konieczne będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy wzrost zużycia energii zostanie zrekompensowany przez optymalizację wydajności, którą przyniosą aplikacje możliwe dzięki technologii 5G. Konieczne będzie przeprowadzenie analizy kosztów i korzyści: 5G oznacza wyższe koszty energii, ale z drugiej strony przyniesie oszczędności dzięki optymalizacji technologii. Najważniejsze pytanie brzmi: czy korzyści te przewyższą koszty, czy też stanie się odwrotnie.

Po części rozwiązaniem tego problemu jest elastyczność skalowania i monitoringu wydajności systemów. Oczywiście wszyscy są zainteresowani optymalną efektywnością energetyczną technologii 5G. Ale to teraz operatorzy muszą określić ,jak najlepiej wykorzystać infrastrukturę cyfrową do poprawy efektywności energetycznej i osiągania celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W tym celu należy ponownie ocenić istniejącą infrastrukturę i upewnić się, że będzie ona w stanie obsłużyć dynamiczne środowisko przetwarzania danych o wysokiej gęstości. Kluczowego znaczenia nabiera optymalizacja istniejącej infrastruktury pod kątem maksymalnej niezawodności i wydajności, przy jednoczesnym zapewnieniu elastyczności i możliwości dostosowania do przyszłych potrzeb.

Ciągła dostępność i maksymalna efektywność energetyczna przestaje być ideałem, do którego dążą operatorzy telekomunikacyjni i właściciele sieci komunikacyjnych. Staje się warunkiem koniecznym. Dlatego operatorzy stale oceniają szeroki zakres systemów zasilaczy awaryjnych, badają najbardziej innowacyjne i niezawodne rozwiązania oraz wdrażają najbardziej odpowiednie systemy monitoringu, sterowania, dystrybucji i zasilania.

Test realme Smart Cam360° – stróż i detektyw w jednym

Cele zrównoważonego rozwoju 5G

Optymalizacja sieci 5G i obiektów o kluczowym znaczeniu dla działalności firmy ma kluczowe znaczenie dla branży telekomunikacyjnej i stanowi element ciągłej inwestycji o ogromnych możliwościach rozwoju. Operatorzy coraz częściej poszukują najlepszych rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej i nieustannie potrzebują najnowocześniejszego sprzętu i sterowania w branży, charakteryzujących się niskimi kosztami operacyjnymi.

Covid-19, eksplozja cyfryzacji i telefonów komórkowych, stworzyła niezwykłe warunki, w którym sieci będą doświadczać większej gęstości danych i ruchu oraz bezprecedensowego wzrostu zużycia energii. W takiej sytuacji operatorzy muszą zwiększać efektywność energetyczną, aby osiągnąć założone cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Najbezpieczniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest ciągła ocena istniejącej infrastruktury pod kątem jej zdolności do obsługi środowiska przetwarzania danych przy jednoczesnym oszczędnym zużyciu energii. Jest to jedyna droga prowadząca do zrównoważonego rozwoju sieci 5G.

Autor Vicente Chiralt:

Vicente posiada ponad 20 lat doświadczenia w marketingu i sprzedaży w branży IT. Piastował on różne stanowiskach lokalne, regionalne oraz globalne, wpływając znacząco na działalność firmy. Jedno z wiodących w branży IT czasopismo uznało Vicente’a za „Menedżera marketingu roku”. Obecnie Vicente kieruje w Vertiv zespołami ds. marketingu terenowego i kanałowego w regionie EMEA. Ściśle współpracuje z zespołami ds. sprzedaży i produktów, zajmując się budowaniem świadomości marki oraz wspieraniem współpracy partnerów i klientów z Vertiv. Vicente jest absolwentem hiszpańskiego uniwersytetu w Alcalá de Henares, gdzie studiował administrację biznesu. Posiada również tytuł MBA uczelni IE Business School.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: