Jak cyfryzacja zmienia zapotrzebowanie na kompetencje?

Jak cyfryzacja zmienia zapotrzebowanie na kompetencje?

cyfryzacja

Specjalista ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, ds. big data a także ekspert ds. internetu rzeczy to stanowiska najczęściej tworzone w polskich firmach. To efekt przyspieszonej przez pandemię digitalizacji, która generuje zapotrzebowanie w firmach na nowe kompetencje cyfrowe. Z kolei wśród kluczowych umiejętności poszukiwanych przez polskich pracodawców najczęściej wskazywane są kreatywność i inicjatywa, aktywne uczenie się i efektywne przyswajanie wiedzy a także odporność i elastyczność.

Aby zapewnić sobie potrzebne kompetencje 9 na 10 firm planuje przekwalifikować zatrudnionych już pracowników i tyle samo oczekuje, że obecni pracownicy podniosą swoje kwalifikacje podczas pracy. Dowiedz się więcej o wpływie cyfrowych zmian na rynek pracy z najnowszej analizy Experis i opublikowanego opracowania „Cyfrowa rewolucja umiejętności”.

Test realme Smart Cam360° – stróż i detektyw w jednym

Listę 10 najczęściej powstających nowych stanowisk w polskich organizacjach otwierają miejsca pracy związane z obszarem IT. W pierwszej piątce znajdują się specjaliści ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, big data, internetu rzeczy, sieci i baz danych, deweloperzy oprogramowania i aplikacji. Popyt na specjalistów IT już od dawna przewyższa podaż a niedobór tych talentów w Polsce jest obecnie na rekordowym poziomie. Kolejni na liście są stratedzy ds. social media, inżynierowie materiałowi, specjaliści ds. rozwoju biznesu, specjaliści ds. automatyzacji a także inżynierowie robotyki.
Od pewnego czasu obserwujemy stały wzrost związany z przenoszeniem środowiska IT do chmur obliczeniowych, co wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na kompetencje specjalistów IT odpowiedzialnych za obszar cloud i security. Równie pożądani są eksperci z obszarów architektury, programowania, analizy danych oraz sztucznej inteligencji, co ma związek z automatyzacją procesów w wielu firmach.
W szeroko pojętym sektorze finansowym, opieki medycznej a także administracji publicznej, coraz więcej rozwiązań bazuje natomiast na mechanizmach blockchain. Architektura oparta o łańcuch bloków jest gwarantem transparentności i niezależności, a co za tym idzie bezpieczeństwa przetwarzanych danych. I właśnie z tą technologią należy wiązać duże zapotrzebowanie na developerów oraz architektów, którzy będą współtworzyli i rozwijali sieci blockchain – mówi Konrad Gandziarski, Head of Experis IT Solutions.
Patrząc na rynek IT w Polsce i poszukiwane przez pracodawców umiejętności, kluczowe nadal pozostają twarde kompetencje związane ze znajomością konkretnych technologii. Wśród najczęściej poszukiwanych języków programowania są obecnie: Python, Java, Javascript. Angular i React to z kolei najpopularniejsze frontendowe frameworki.
Pracodawcom zależy na osobach posiadających już doświadczenie projektowe w danym obszarze, stąd duże zainteresowanie kandydatami z poziomu regular i senior. Szczególną uwagę zwraca się na umiejętność komunikacji i pracy zespołowej. Dziś patrzymy na pracowników działu IT jak na konsultantów, którzy potrafią komunikować się z biznesem, rozumieją jego potrzeby, a następnie przekładają je na język techniczny – tłumaczy Justyna Mazur, Head of Experis IT Perm.
Kompetencje miękkie również są w cenie
Organizacje, które chcą zatrudniać najlepszych pracowników, poszukują osób innowacyjnych i kreatywnych, otwartych na rozwój i przyswajanie nowych umiejętności, ale też odpornych i elastycznych. Dla polskich pracodawców ważna jest także umiejętność rozwiązywania złożonych problemów, analitycznego myślenia i innowacyjność, a także korzystania z nowych technologii i danych. Wśród 10 kluczowych umiejętności poszukiwanych przez firmy w Polsce znajduje się też nastawienie na obsługę klienta, krytyczne myślenie i analiza, projektowanie rozwiązań technologicznych i programowanie oraz wyciąganie wniosków.
Rewolucja umiejętności – rozwiązania pracodawców
W jaki sposób firmy w Polsce reagują na zmieniające się zapotrzebowanie na umiejętności? 9 na 10 organizacji chce przekwalifikować obecnych pracowników i tyle samo oczekuje, że zatrudnieni w trakcie pracy podniosą swoje kwalifikacje. Blisko 8 na 10 planuje zatrudnić pracowników tymczasowych posiadających potrzebne umiejętności techniczne. Z kolei niemal 7 na 10 pracodawców chce zautomatyzować pracę, zlecić wykonanie procesów firmom zewnętrznym oraz pozyskać na stałe do swoich zespołów pracowników mających odpowiednie kompetencje techniczne.
Od marca 2021 roku obserwujemy znaczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT na polskim rynku. Wiąże się on między innymi z odmrożeniem inwestycji, które zostały zawieszone w 2020 roku, jak również z cyfryzacją znacznej liczby przedsiębiorstw. Praca zdalna otworzyła nasz rynek dla firm z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów skandynawskich, które tutaj poszukują specjalistów do projektów i konkurują w tym zakresie z pracodawcami z Polski.
Trendy rynkowe jak hiperautomatyzacja, rozwiązania sztucznej inteligencji, planowane przez rynkowych gigantów wdrożenie platform wykorzystujących technologię VR i AR, jak również przejmowanie części zadań przez roboty będą w dalszym ciągu prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów IT. Aby zapewnić sobie potrzebne kompetencje rynkowe, firmy powinny otworzyć się na osoby rozpoczynające swoją karierę w IT jak również prowadzić programy reskillingu i upskillingu swoich pracowników – dodaje Sylwia Panek-Strzała, Experis Sales Manager.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: