Jak połączyć stare z nowym, czyli ARC/eARC kontra 10-letni amplituner

Jak połączyć stare z nowym, czyli ARC/eARC kontra 10-letni amplituner

O co pytają użytkownicy sprzętu audio-wideo? Jakiej pomocy szukają? Specjaliści z C4i coraz częściej doradzają m.in., jak podłączyć soundbar eARC oraz jak uzyskać dźwięk wielokanałowy z Netflixa.

 Recenzja TP-Link Archer MR200 – stacjonarny router z LTE

Eksperci zwracają uwagę, że od pewnego czasu w różnych urządzeniach RTV możemy znaleźć interfejsy HDMI z wejściami oznaczonymi jako ARC (Audio Return Channel – kanał zwrotny audio). Celem wprowadzenia kanału zwrotnego audio było zminimalizowanie liczby przewodów pomiędzy telewizorem a amplitunerem, zestawem kina domowego, soundbarem itp. Dzięki temu rozwiązaniu amplituner może być źródłem sygnału wideo dla telewizora, a jednocześnie odbierać z niego dźwięk. Bez funkcji ARC konieczne byłoby podłączenie dwóch kabli.

Standard ARC umożliwia ponadto przesłanie dźwięku LPCM lub skompresowanego wielokanałowego w formacie Dolby Digital i DTS do urządzenia odbiorczego kompatybilnego ze standardem ARC. Do najnowszej specyfikacji HDMI 2.1 dodano funkcję eARC, która pozwala na przesłanie kanałem zwrotnym dźwięku 192kHz/24 bity oraz bezstratnych formatów 7.1 DTS HD MA, Dolby True HD, czy nawet DTS:X i Dolby Atmos. Warto wspomnieć, że poprzedni standard obejmuje skompresowane formaty do 5.1.

Oznacza to, że możemy znacznie uprościć posiadany system audio-wideo bez negatywnego wpływu na uzyskiwaną jakość – wystarczy amplituner i telewizor z gniazdem ARC. Dzięki funkcji CEC możemy ograniczyć również liczbę pilotów– telewizor może sterować głośnością i innymi funkcjami. Nic dziwnego, że ARC stał się standardem w wielu obecnie produkowanych urządzeniach RTV.

Recenzja Epson EF-11 – postaw na duży format

Co do sposobu funkcjonowania tego interfejsu istnieje wiele nieporozumień wśród użytkowników. Jeśli złącze ARC jest w telewizorze, to oznacza, że możemy tym złączem przesłać w drugą stronę – czyli od telewizora do nadajnika (np. amplitunera kompatybilnego z ARC) – dźwięk, również wielokanałowy. Nieporozumienia dotyczą faktu, że ARC działa w przeciwna stronę, czyli od odbiornika do źródła – i nie przynosi skutku potraktowanie portu HDMI ARC jako zwykłego wyjścia HDMI.

W potocznym rozumieniu wejście TV oznaczone jako HDMI ARC podłączamy do portu wejściowego urządzenia odbierającego sygnał HDMI ARC, np. soundbara czy amplitunera. Często samo podłączenie kabla nie wystarczy i dodatkowo trzeba ręcznie w ustawieniach telewizora zmienić kanał wyjściowy audio z głośników telewizora na ARC. W niektórych urządzeniach sygnał eARC/ARC rozpoznawany jest automatycznie.

Nie nastręcza problemu połączenie telewizora z Soundbarem po eARC /ARC jeśli oba urządzenia mają takie same porty eARC/ARC.

Jak połączyć klasykę z nowoczesnością?

Sprawy komplikują się, jeśli mamy starszy amplituner, niezgodny z ARC, i nowoczesny telewizor, w którym ARC jest jedynym wyjściem audio. W takim przypadku warto zastosować konwerter sygnałów eARC/ARC. Jest to zazwyczaj niewielkie urządzenie, które podłączamy do telewizora i starszego odbiornika audio. Sprzęt taki może posiadać wyjścia cyfrowe lub analogowe, w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie wielokrotnie tańsze od nowego odbiornika audio, a znacząco rozszerza funkcjonalność istniejącego zestawu.

Przykładowe rozwiązania:

Co jeśli mam analogowy odbiornik, np. wieżę lub wzmacniacz stereo?

Układ połączeń z zastosowaniem konwertera HDV-MB07- z wyjścia ARC z TV uzyskamy analogowe audio stereo.
Zastosowanie konwertera HDV-MB07 pozwoli z wyjścia ARC telewizora otrzymać sygnał analogowy audio stereo z możliwością sterowania głośnością z poziomu pilota TV.

Co jednak gdybyśmy chcieli uzyskać z telewizora eARC HDMI dźwięk wielokanałowy?

W takim przypadku możemy zastosować konwerter HDV MB08, który wyodrębni audio z eARC i ARC do wyjścia HDMI audio only*, które podłączamy przewodem z amplitunerem.
Konwerter ten umożliwia wykorzystanie starszego typu amplitunera AV do odbierania dźwięku wyodrębnionego z sygnału HDMI 4K, również z zabezpieczeniem HDCP np. z odtwarzacza plików, VOD, konsoli, dekodera.
Urządzenie posiada dwa tryby pracy:
– przekazanie sygnału z wyjścia eARC/ARC telewizora na amplituner jako HDMI
albo
– rozdzielenie sygnału wideo z dźwiękiem wielokanałowym na telewizor i w tym samym czasie tylko dźwięku HDMI na amplituner. Obsłuży wszystkie istniejące formaty dźwięku wielokanałowego pod warunkiem posiadania zgodnych urządzeń: HDMI 2.1, eARC. *„HDMI audio only”oznacza dedykowane wyjście HDMI tylko z sygnałem audio zgodnym ze wszystkim amplitunerami wielokanałowymi

Jak zrealizować bardziej rozbudowany układ AV z dźwiękiem?

 

Zastosowanie konwertera HDC-SWB11A – z wyjścia TV ARC/eARC możemy zasilić albo soundbar albo zwykłe wejście HDMI amplitunera. W ten sposób uzyskamy sygnały w formatach Dolby Atmos/ DTS X DD HD MA z odbiornika TV wyposażonego w eARC

Z wejścia HDM możemy podać sygnał z odtwarzacza multimedialnego zarówno na telewizor, jak i na amplituner

Konwerter HDC-SWB11A rozwiąże kilka istotnych problemów z audio:

  1. pozwoli uzyskać z TV czyste wyjście HDMI audio only wyższej klasy niż 5.1 Dolby Digital i DTS, o ile telewizor posiada złącze eARC. Umożliwi uzyskanie z telewizora dźwięku wielokanałowego z serwisów VOD (jak Netflix) na wyjściu HDMI Audio only.
  2. pozwoli uzyskać dźwięk wielokanałowy z odtwarzacza multimedialnego zarówno w telewizorze (projektorze), jak i podać sygnał w tym samym czasie na amplituner, wzmacniacz, soundbar eARC/ARC. Jest to świetne rozwiązanie gdy posiadamy nowoczesny soundbar Sonos ARC lub Bose 500 lub 700, które nie posiadają standardowych wejść AV HDMI, a jedynie wejścia HDMI ARC/eARC dedykowane do kanału zwrotnego audio HDMI.

Deembeddery

Co zrobić, gdy z komputera lub odtwarzacza z wyjściem HDMI chcielibyśmy uzyskać audio? W tym celu należy użyć tzw. deembedderów lub inaczej, ekstraktorów – czyli urządzeń wyodrębniających różne formaty audio znajdujące się w strumieniu HDMI.

Przykładem takiego rozwiązana będzie deembedder HDV-MB01, który obsłuży rozdzielczości do 4K@ 50 / 60Hz 10bit HDR. Konwerter przekaże pełne pass through i cyfrowe formaty audio HDMI wysokiej rozdzielczości, LPCM 2CH, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos i DTS-HD Master Audio. Częstotliwość próbkowania dźwięku do 192kHz. HDV-MB01 wspiera HDCP 2.2 i funkcje HDMI CEC.

Compressed by jpeg-recompress

HDV –MB01 to deembedder sygnałów audio z dowolnego źródła HDMI na cyfrowe wielokanałowe SPDIF Toslink lub analogowe stereo. Co istotne, w przeciwieństwie do wielu urządzeń na rynku HDV-MB01 wyodrębni sygnał audio z HDMI nawet, jeśli źródło – np. laptop – będzie podłączone do projektora lub innego odbiornika nie przystosowanego do odbioru audio. Większość podobnych urządzeń nie poda sygnału wyodrębnionego audio jeśli nie podłączymy go do odbiornika z zapisanym w EDID sygnałem audio (np. telewizor).

Zobacz inne modele deemebedderów: HDV-MB02, HDV-M903, HDV-B11A i FXN SX-HC04.

Odwrotne funkcje do deembedderów posiadają embeddery (insertery) które dodają sygnał audio do strumienia wideo HDMI. Przykładem embeddera jest np. model FXN SX- HC04, który dodatkowo łączy w sobie także możliwości deembeddera.

FXN SX-HC04 to embedder i deembedder w jednym. Konwertuje sygnały audio z dowolnego źródła HDMI 2.0 na cyfrowe, wielokanałowe audio SPDIF lub analogowe stereo.

FXN SX–HC04 umożliwia:

  • wydzielenie ścieżek audio z sygnału HDMI, m.in. w postaci cyfrowej bez utraty jakości w formacie PCM 2.0 lub 5.1
  • dołączenie do sygnału HDMI zewnętrznych ścieżek audio.

Zarówno wejście i wyjście HDMI modelu FXN SX- HC04 obsługuje rozdzielczości do 4K2K @ 50 / 60Hz przy maks. przepustowości do 18Gb/s. Urządzenie wspiera cyfrowe formaty audio HDMI wysokiej rozdzielczości PCM, DTS-HD Master Audio i Dolby True HD.

Jak przesłać sygnał HDMI 4K@60 audio na amplituner 4k@30 lub Full HD ?

ARC/eARC

Często po zakupie telewizora lub projektora klienci borykają się z brakiem kompatybilności starszego ale sprawnego amplitunera wielokanałowego z podawanym z dekodera lub odtwarzacza multimedialnego sygnałem 4k@60 z HDR i HDCP2.2. Taki sygnał nie przejdzie przez starszego typu amplituner i klient musi obniżyć parametry wideo do Full HD, aby amplituner go przyjął. Jednak jeśli sygnał wejściowy będzie posiadał zabezpieczenie HDCP 2.2 lub 2.3, a amplituner HDMI 1.4 to sygnał i tak nie przejdzie z powodu niezgodności zabezpieczeń.

W takim przypadku specjaliści z C4i sugerują zastosowanie konwertera HDC- SWB11A albo specjalnego rozdzielacza HDV-B11A, który rozdzieli sygnał 4K@60 HDR, HDR10, Dolby Vision na telewizor/projektor w tym standardzie bez zmiany sygnału oraz jednocześnie na drugie wyjście HDMI audio only zgodne ze starszego typu amplitunerem. W tym samym czasie poda sygnał audio również na wyjściu TOSLINK SPDIF i analogowym audio Mini Jack 3,5mm. Urządzenie obsłuży również sygnał ARC z telewizora podając go wyjściem optycznym. Wspiera wszystkie istniejące formaty dźwięku wielokanałowgo, w tym Dolby Atmos, DTS HD MA, Dolby True HD, LPCM 5.1 i 7.1, DTS-X. Dla telewizorów z eARC i bez potrzeby uzyskania sygnału cyfrowego Toslink lub analogowego audio, sprawdzi się model konwertera HDV-BS11A.

A co w przypadku systemu AV z wieloma wejściami z TV i projektorem lub amplitunerem?

Rozwiązaniem będzie przełącznik matrycowy HDC-MXB42AC czterech wejść na dwa wyjścia HDMI, który posiada wsparcie ARC oraz niezależnego skalowania obu wyjść z 4K na Full HD jeśli zachodzi taka potrzeba gdy urządzenie wyjściowe ma rozdzielczość niższą niż 4k lub nie obsługuje HDCP 2.2:

Przełącznik matrycowy skalujący HDC-MXB-42AC pozwala na jednoczesne wyświetlanie do 4 źródeł na 2 niezależnych wyjściach HDMI. Obsługuje pełne pasmo HDMI 2.0 18Gb/s i sygnały 4K/2K 60Hz z próbkowaniem 4:4:4 z HDCP 2.2 oraz wspiera standardy HDR, HDR10+ i Dolby Vision. Główną funkcją matrycy jest automatyczne skalowanie sygnału 4K do 1080p, umożliwiając wyświetlenie wejściowego sygnału 4K na odbiorniku o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości 1080p 60Hz. To idealne rozwiązanie, gdy korzystamy ze źródła 4K i posiadamy dwa odbiorniki o różnych rozdzielczościach natywnych np. telewizor 4K oraz projektor Full HD. Matryca oferuje wyodrębnienie audio z każdego czterech wejść HDMI na wyjściu audio SPDIF i analogowym L/R oraz obsługuje funkcje ARC i EDID dopasowując się do sygnału źródła, a w razie potrzeby poda sygnał ARC z telewizora na wyjście SPDIF optyczne.

Zestawienie sprzętu z funkcjami eARC/ARC:

Urządzenie Funkcje eARC/ARC Wyjście audio
HDV MB07 Deembedder z HDMI ARC na audio analog ARC Wyjście analog audio stereo
HDC-SWB11A Deembedder HDMI audio z HDMI eARC/ARC, rozdzielacz audio HDMI na eARC/ARC, TV I amplituner eARC/ARC HDMI audio only

HDMI eARC/ARC

HDV-MB08 Deembedder HDMI z eARC/ARC eARC/ARC HDMI audio only
HDM-MB01 Deembedder audio SPDIF I analogowe z HDMI niezależnie od EDID Toslink, audio analogowe 3,5mm
FXN-SX-HC04 Embedder I deembedder audio Toslink,audio analogowe- wejścia I wyjścia
HDV-B11A Spliter sygnału 4k@@60 z HDR I DV na bypass i audio only HDI audio only, HDMI pełny sygnał
HDC-MXB42AC Przełączni matrycowy 4×2 skalujacy, zwyjściem audio SPDIFi analog ARC SPDIF, HDMI, audio analogowe 3,5mm

Autor: C4i Consultants

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: