Jakość powietrza a zmiany w wytycznych WHO

Jakość powietrza a zmiany w wytycznych WHO

WHO wprowadza zmiany w wytycznych dotyczących zanieczyszczeń powietrza. Ale jak każdy z nas może polepszyć jakość powietrza w pomieszczeniach? Z odpowiedzią na rosnącą świadomość problemu zanieczyszczonego powietrza i roli higieny wokół nas przychodzi marka Dyson, która wprowadza na rynek najnowszy model oczyszczacza powietrza z w pełni uszczelnioną filtracją HEPA H13 z funkcją nawilżania i chłodzeniaDyson Purifier Humidify+Cool łączy najnowsze rozwiązania w zakresie higienicznej technologii nawilżającej ze światłem UV-C, dzięki czemu usuwa 99,9% bakterii obecnych w wodzie.

WHO

Globalna i lokalna jakość powietrza a zmiany w wytycznych WHO dotyczące zanieczyszczeń powietrza

Test Xiaomi Mi Air Purifier 3H – stylowy oczyszczacz powietrza

Zanieczyszczenia powietrza są globalnym problemem, a ich negatywne oddziaływanie odczuwa każdy z nas. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła zmiany w wytycznych dotyczących tego obszaru. Zmiana bezpiecznych limitów WHO jest ważnym krokiem w ochronie zdrowia jednostek, dodając powagi walce z zanieczyszczeniem powietrza i pomagając społeczeństwu w rozpatrywaniu i porównywaniu zanieczyszczenia miast w różnych lokalizacjach geograficznych w czasie.
Jest to istotne również z punktu widzenia Polaków, gdzie blisko 2/3 z nas bierze pod uwagę wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i swoich bliskich. Co więcej, około 40% Polaków ocenia jakość powietrza w Polsce jako złą lub bardzo złą, a 50 proc. twierdzi, że w ostatnich dwóch latach jakość powietrza w Polsce uległa pogorszeniu.
23 września 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza, ostrzegając, że toksyczne cząstki i gazy mogą wpływać na zdrowie ludzkie na niższych poziomach niż wcześniej sądzono. Jest to pierwsza aktualizacja od 2005 r. Wytyczne te dotyczą ultradrobnych cząstek, takich jak PM2,5 i PM10, a także dwutlenku azotu (N02), który jest w dużej mierze wytwarzany przez silniki wysokoprężne.
WHO obniżyła o połowę zalecany średni roczny limit PM2,5 z 10 mikrogramów na metr sześcienny (mcg/m3) do 5 mcg/m3; natomiast stężenia PM10 nie powinny przekraczać 15 mcg/m3, w porównaniu z 20 mcg/m3. Roczny limit N02 został obniżony o 75% z 40 mcg/m3 do 10 mcg/m3. Tymczasem krótkoterminowy limit (ekspozycja w ciągu 24 godzin) spadł ze 120 mcg/m3 do 25 mcg/m3.
Aż 96% stref w Polsce podlegających ocenie jakości powietrza w 2018 roku wykazało przekroczone dopuszczalne stężenia benzo(a)pirenu, a 85% pyłu PM10. W 2019 roku podwyższony poziom pyłu PM 2,5 był przyczyną 43 tys. przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Pod względem zanieczyszczenia powietrza benzo(a)pirenem Polska zajmuje 1. miejsce wśród 33. przebadanych krajów europejskich. Z kolei, pod względem średniego stężenia pyłu PM 2,5 zajmujemy czwarte miejsce.
Wykres.PNG

Higieniczne nawilżanie i ulepszony system filtracji

Zmiany jakości powietrza na zewnątrz wymagają czasu, ale możemy zadbać o powietrze wewnątrz pomieszczeń już teraz. Marka Dyson, która zaprojektowała nowy oczyszczacz Dyson Purifier Humidify+Cool w taki sposób, żeby całe urządzenie spełniało standard filtracji HEPA. Oczyszczacze te wychwytują 99,95% cząstek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni[5]. Firma Dyson opracowała własny test skuteczności filtracji, który bierze pod uwagę zarówno sam filtr, jak i szczelność całego urządzenia.
Urządzenie Dyson Purifier Humidify+Cool wykorzystuje do nawilżania oczyszczone powietrze i dodatkowo zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w zbiorniku z wodą dzięki technologii UV-C oraz srebrnym pasmom, niszcząc aż 99,9% bakterii obecnych w wodzie. Inżynierowie z firmy Dyson opracowali wysoko refleksyjną rurkę PTFE, która odbija światło UV-C na całej swojej długości. Dzięki temu bakterie są wystawione na działanie tego światła wiele razy, a nie tylko raz, co pozwala skuteczną ich eliminację. 
W dysk ewaporacyjny wplecione są srebrne pasma o właściwościach biostatycznych, które hamują rozwój bakterii. Woda ze zbiornika jest odparowywana do strumienia powietrza oczyszczonego przez system filtracji 360°. Powietrze jest więc higieniczne nawilżane za pomocą pary wodnej, a nie kropelek wody. Oczyszczacz może higienicznie nawilżać powietrze przez nawet 36 godzin – zbiornik na wodę ma pojemność pięciu litrów, więc nie trzeba go często napełniać, żeby zapewnić ciągłość nawilżania.

Automatyczny cykl głębokiego oczyszczania

Automatyczny cykl głębokiego oczyszczania usuwa kamień z całego systemu wodnego urządzenia. Jest to bardzo proste, wystarczy go aktywować za pomocą jednego naciśnięcia przycisku, a następnie urządzenie samo przeprowadzi przez cały proces oczyszczania krok po kroku.

Technologia Air Multiplier – czyste powietrze w całym pokoju

Technologia Dyson Air Multiplier kieruje strumień higienicznie nawilżonego i oczyszczonego powietrza do każdego zakątka pomieszczenia. Skuteczność w zakresie oczyszczania powietrza w całym pokoju jest testowana za pomocą metody POLAR opracowanej przez firmę Dyson. Testy odbywają się w wyposażonej w dziewięć czujników komorze o objętości 81 m³ bez wykorzystania wentylatora sufitowego, co pozwala im lepiej oddać warunki panujące w typowym salonie i odróżnia je od niektórych testów przeprowadzanych według norm branżowych w niewielkich komorach testowych.
W trybie automatycznym urządzenie w inteligentny sposób reaguje na zmieniającą się jakość oraz wilgotność powietrza. Można je kontrolować zdalnie za pomocą aplikacji Dyson Link lub uruchamiać głosem.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: