Co wydarzyło się podczas AWS re:Invent 2021? Podsumowanie

Co wydarzyło się podczas AWS re:Invent 2021? Podsumowanie

AWS re:Invent 2021

Na przełomie listopada i grudnia tysiące programistów, menadżerów i fanów technologii, spotkało się w Las Vegas podczas AWS re:Invent 2021, jednego z największych i najważniejszych wydarzeń technologicznych na świecie. Dziesiąta edycja re:Inventu była tym szczególna, że obchodzona w piętnaste urodziny Amazon Web Services (AWS). Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości, jakie zapowiedział chmurowy gigant na kolejny rok.

Test Poly Sync 40 – świetny zestaw do wirtualnych spotkań

Od procesorów AWS Trainium i Graviton3, po Amazon SageMaker Studio Lab – trudno wybrać najciekawszą zapowiedź wybrzmiałą ze sceny AWS re:Invent 2021. W ciągu zaledwie tygodnia Amazon Web Services (AWS) ogłosił dziesiątki nowych rozwiązań z zakresu: AI i ML, IoT, analityki i obliczeń, czy też robotyki, bezpieczeństwa i technologii kwantowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie! Wszystkie nowości i udogodnienia łączy jednak jedno – koncentracja na potrzebach klientów i partnerów. Co przyniesie 2022 rok?

Machine Learning dla każdego

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku. Potencjał segmentu widoczny był także podczas re:Inventu. Wśród licznych nowości zaprezentowanych przez AWS, niewątpliwie warto zwrócić uwagę na bezpłatną usługę Amazon SageMaker Studio Lab. Rozwiązanie zapewnia użytkownikom dostęp do zasobów obliczeniowych AWS, umożliwiając rozpoczęcie nauki i eksperymentowanie z ML. Co więcej, dzięki publicznej wersji „preview”, usługa jest dostępna dla każdego, także dla tych, którzy nie posiadają konta AWS.

Co jest jednak kluczowe, Studio Lab nie wymaga umiejętności konfigurowania chmury i jest bardzo proste w obsłudze. W istocie jedyną czynnością konfiguracyjną jaką musi wykonać użytkownik, jest pojedyncze kliknięcie, którym wybiera, czy w swoim projekcie potrzebuje instancji CPU czy GPU. Usługa oparta jest na na open-source’owym JupyterLab i nie wymaga karty kredytowej.

Test Xiaomi 11 lite 5G NE – posłuży na najbliższe lata

Wśród podobnych rozwiązań warto napomknąć o nowej funkcji wizualnej  Amazon SageMaker Canvas, która umożliwia analitykom biznesowym tworzenie modeli ML i generowanie dokładnych prognoz bez pisania kodu czy konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie uczenia maszynowego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala użytkownikom na dostęp do różnych źródeł danych w chmurze lub lokalnie, oraz łączenie zestawów danych jednym kliknięciem, trenowanie dokładnych modeli, a następnie generowanie prognoz przy użyciu nowych danych.

AWS re:Invent 2021

Bardziej wydajne procesory

Mówiąc o ML, trudno nie nawiązać do trzech nowych instancji Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2). Wśród nich na szczególną uwagę zasługują instancja C7g, którą zasilą nowe procesory Graviton3, a także Trn1 z procesorami Trainium. Oba rodzaje chipów zostały zaprojektowane tak, aby poprawić wydajność, koszty i efektywność energetyczną ich obciążeń roboczych działających w Amazon EC2.

Test Kruger&Matz LIVE 9S – stworzony by zadowolić użytkownika

Procesory Graviton3, wykorzystujące pamięć DDR5, mają zrewolucjonizować obciążenia wymagające dużej mocy obliczeniowej [w tym: HPC, przetwarzanie wsadowe, modelowanie naukowe, analizę rozproszoną, a także wnioskowanie wykorzystujące CPU, oparte na uczeniu maszynowym], zapewniając do 25 proc. większą wydajność obliczeniową oraz nawet dwukrotnie większą wydajność zmiennoprzecinkową i kryptograficzną w porównaniu z istniejącymi procesorami AWS Graviton2. Zawierają one również nową funkcję uwierzytelniania wskaźnika, która ma dodatkowo poprawić bezpieczeństwo.

Z kolei instancje Trn1, dzięki chipom AWS Trainium do ML, zoptymalizowanym pod kątem wysokowydajnego trenowania głębokiego uczenia, obniżają koszty i zapewniają trenowanie po najbardziej atrakcyjnych cenach. Mogą być one wykorzystywane przy np.: przetwarzaniu języka naturalnego (NLP), widzeniu komputerowym, wyszukiwaniu, rekomendacjach i rankingach.

Prywatna sieć 5G

Jak zaznaczył AWS, wielu klientów firmy chciałoby wykorzystywać sieć 5G do tworzenia sieci prywatnych na potrzeby własnych obiektów. Tymczasem, dostępne rozwiązania sprawiają trudności oraz są czasochłonne i kosztowne. Chmurowy gigant postanowił wyjść naprzeciw potrzebom rynku i rozszerzyć infrastrukturę hybrydową na sieci 5G klientów. Dzięki AWS Private 5G skonfigurowanie prywatnej sieci 5G będzie szybkie, niedrogie i przede wszystkim – proste. Klienci będą mieli możliwość zarządzania siecią poprzez konsolę AWS i skalowania jej na żądanie. Do tego, zapłacą oni jedynie za przepustowość sieci i jej pojemność.

Test Hama Home N12CD 21l – niezbędnik nie(tylko) w każdym biurze

Starsze obciążenia w nowoczesnej odsłonie

Nie sposób także przejść obojętnie obok AWS Mainframe Modernization. Zgodnie z zapowiedzią, nowe rozwiązanie ma ułatwić klientom i partnerom AWS szybką migrację systemów mainframe i starszych obciążeń do chmury. Będzie się to wiązało nie tylko z większą elastycznością, ale też – co kluczowe – oszczędnością kosztów. Dzięki zastosowaniu nowego rozwiązania AWS Mainframe Modernization klienci przekonwertują swoje obciążenia mainframe do pracy w AWS, przekształcając starsze aplikacje w nowoczesne usługi chmurowe oparte na Javie.

Więcej informacji o planach AWS oraz nowych usługach w portfolio firmy znajduje się m.in. na stronie wydarzenia: reinvent.awsevents.com.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl