Święta na kredyt? – kupuj rozsądnie, oszuści polują

Święta na kredyt? – kupuj rozsądnie, oszuści polują

prezent / święta Bożego Narodzenia

Polacy nie zamierzają zaciskać pasa szykując obchody już drugich świąt Bożego Narodzenia pod znakiem pandemii. Według 24. edycji badania firmy Deloitte „Zakupy świąteczne 2021”, w tym roku na wydatki świąteczne planujemy przeznaczyć średnio aż 2 129 zł. To o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Jak widać święta to spory wydatek, co robić, gdy przekracza on możliwości domowego budżetu?

Największy Prezentownik Technologiczny na rok 2021

Przedświąteczny boom na zakupy w Internecie

Badanie Deloitte „Zakupy świąteczne 2021” pokazuje, że niemal połowa Polaków planuje zrobić zakupy świąteczne w Internecie (47 proc.). Polscy konsumenci kupując online wybierają głównie strony typu marketplace, takiej odpowiedzi udzieliło 44 proc. ankietowanych. Popularne są również serwisy aukcyjne, z których korzysta 34 proc. respondentów badania.

Jak wynika z danych Deloitte na zakupy online Polacy najchętniej decydują się w przypadku organizacji podróży i czasu wolnego (71 proc. odpowiedzi). E-commerce dominuje również przy wyborze akcesoriów elektronicznych (64 proc.) oraz prezentów związanych z hobby (63 proc.). Konsumenci w Internecie przeważnie kupują także karty prezentowe (60 proc.) oraz zabiegi zdrowotne i kosmetyczne (58 proc.).

Jeśli chodzi o zakupy spożywcze Polacy stawiają na sklepy stacjonarne. Jedynie 15 proc. respondentów badania Deloitte zamierza skorzystać z ofert dostępnych online. Zakupy żywności i napojów w kanału offline deklaruje 85 proc. ankietowanych.

Święta kojarzą nam się głównie z kupowaniem prezentów, ale to przede wszystkim okres wzmożonego nabywania artykułów spożywczych. W trakcie pandemii wiele osób po raz pierwszy kupiło żywność w kanale online. Pojawił się również na polskim rynku trend q-commerce, czyli zakupy z ekspresową dostawą, w ramach których zamówienie jest u klienta nawet w ciągu 15 minut. Wybierając taką usługę nie musimy martwić się, czy otrzymamy potrzebne produkty jeszcze przed świętami.

Test Creative T60 – kompaktowe głośniki biurkowe

Myślę, że z czasem Polacy polubią zakupy spożywcze w modelu hybrydowym, gdzie kanał online przeplata się z kupowaniem w sklepach stacjonarnych. Przemawiają za tym zalety zakupów przez Internet, takie jak dostawa pod same drzwi, oszczędność czasu, a również często także większy wybór produktów – mówi Dominik Ciula, Chief Sales Officer w Loando Group.

Święta na kredyt? Wybierz najkorzystniejszą ofertę

Marząc o przygotowaniu wyjątkowych świąt dla naszych bliskich możemy zdecydować się na pożyczkę lub kredyt. W tym czasie firmy zachęcają do tego promocyjnymi warunkami. Co więcej niektórzy pożyczkodawcy kuszą ofertami typu „pierwsza pożyczka za darmo”. Ważne jest by decyzja o sięgnięciu po dodatkowe finansowanie była świadoma i rozsądna. Ofertę dobierzmy do naszych możliwości i wymagań, mając przy tym na uwadze kryterium jakim jest RRSO. Spłatę najlepiej zaplanować tak, by nie nachodziła ona również na kolejne święta. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie, oszuści wykorzystują przedświąteczne rozkojarzenie i intensyfikują ataki phishingowe, które polegają na podszywaniu się pod znane marki, w tym firmy pożyczkowe.

Na samym początku warto przemyśleć. Oczywiście należy wziąć pod uwagę kwoty, które jesteśmy w stanie spłacić. Święta to okres kiedy szczególnie zależy nam na oszczędności czasu, z tego względu atrakcyjną opcją są pożyczki udzielane całkowicie online. W niektórych przypadkach finansowanie możemy otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut. Na rynku dostępne są pożyczki całodobowe, udzielane także w dni wolne. Wybierając pożyczkodawcę na chwilę przed zakupami warto uwzględnić firmy, które oferują przekazanie pieniędzy przelewem natychmiastowym – mówi Dominik Ciula, Chief Sales Officer w Loando Group.

OPPO Find N – sprawdziliśmy jak działa składany smartfon

Pamiętajmy przede wszystkim, że pośpiech to zły doradca. Decyzja o wyborze konkretnej oferty pożyczki powinna być poprzedzona analizą, która pozwala na wybranie najkorzystniejszej opcji. Warto sięgać w tym celu po porównywarki cenowe i rankingi pożyczek, w których prezentowane są oferty wyłącznie zweryfikowanych firm – dodaje Dominik Ciula.

Kupuj rozsądnie, bez szkody dla własnej kieszeni i środowiska

W przedświątecznym pośpiechu łatwo o nieprzemyślane zakupy, dokonane pod wpływem atrakcyjnych promocji. W tym czasie równie łatwo o nietrafiony prezent, który nie ile dodatkowych środków tak naprawdę potrzebujemy uwzględnia upodobań obdarowanej osoby. Nieużywany podarunek staje się kolejnym odpadem obciążającym środowisko. W tym wyjątkowym czasie pamiętajmy więc o trendach takich jak reuse i recycle.

W przypadkach, gdy zakupy budzą zastrzeżenia i padliśmy ofiarą nieuczciwych praktyk warto sięgnąć po pomoc organizacji konsumenckich. W okresie świątecznym udzielają one bezpłatnych porad. UOKiK przypomina, że kupujący przez Internet mają 14 dni na odstąpienie od umowy oraz kolejne 14 dni na odesłanie niechcianego produktu. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że sprzedawca może odmówić przyjęcia zwrotu, który dotyczy przedmiotów spersonalizowanych np. zawierających grawer. Z kolei w sklepach stacjonarnych obowiązuje wewnętrzna polityka zwrotów, o którą warto zapytać przed zrobieniem zakupów.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: