Ceny energii rosną – Polacy szukają oszczędności

Ceny energii rosną – Polacy szukają oszczędności. Polskie budynki na potęgę tracą ciepło – jak temu zapobiec? Komentarz eksperta Netatmo

Ceny energii rosną

Ceny energii systematycznie rosną, a Polacy szukają sposobów na oszczędności. Jednak wysiłki te może utrudniać nieefektywność energetyczna domów, w tym brak odpowiedniej izolacji. Następstwem jest bezpowrotna utrata energii i zwiększona degradacja środowiska. Jaka jest skala zjawiska?

Test Netatmo – inteligentny dom w zasięgu Twojej ręki

Raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii” przygotowany na potrzeby kampanii społecznej „Szóste Paliwo”, rzuca światło na stan polskiego budownictwa mieszkalnego. Spośród 5 milionów domów jednorodzinnych aż 70% nie spełnia standardów dotyczących efektywności energetycznej. Wśród nich prawie co trzeci budynek nie posiada żadnej izolacji[1]. W efekcie, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny podczas sezonu zimowego należy wygenerować więcej energii, a co za tym idzie – ponieść wyższe opłaty. Według wyliczeń, koszty ocieplenia domu o powierzchni 118 m2, wyposażonego w kocioł węglowy wynoszą średnio 6500 zł rocznie i odpowiadają zużyciu 8,5 tony węgla. Inwestycja w izolację budynku oraz wymianę okien i drzwi pozwala na redukcję tych kosztów nawet o 72%.

Test kamery domowej Netatmo Welcome – monitoruj swój dom zdalnie

Osoby zainteresowane unowocześnieniem swojego domu i wyposażeniem go w rozwiązania smart home również powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią izolację swojego domu.

Nawet najbardziej nowoczesne rozwiązania nie będą mogły być odpowiednio efektywne jeśli budynek będzie tracił ciepło w wyniku kiepskiej izolacji. Inteligentne głowice termostatyczne czy termostaty mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii i zwiększenia komfortu, ale tylko w przypadku szczelnych domów i mieszkań – komentuje Audrey Vaudo, Product Manager w Netatmo.

Bardziej efektywna izolacja budynku zapewnia dużo więcej korzyści niż jedynie mniejsze koszty ogrzewania. Szczelny dom jest również bardziej ekologiczny.

Zmniejszenie wydatków na energię to tylko jeden z powodów, dla których warto zadbać o lepszą izolację swojego domu. Równie ważnym aspektem jest wpływ na środowisko, zwłaszcza w kontekście unijnych rozporządzeń mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Szczególnie szkodliwe są piece na drewno. Badanie przeprowadzone przez SW Research dla Netatmo pokazuje, że aż co czwarty Polak posiada w swoim domu lub mieszkaniu właśnie takie rozwiązanie[2]. Paliwa kopalne także są na cenzurowanym – podsumowuje Vaudo.

źródło: Netatmo

**

[1] Źródło: Kampania społeczna „Szóste Paliwo” – raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”

[2] Źródło: oszczednosci-i-komfort-tego-oczekuja-polacy-od-inteligentnego-domu-badanie-netatmo/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: