Biometryczna karta płatnicza trafia w ręce klientów

Biometryczna karta płatnicza trafia w ręce polskich klientów. Dokonanie płatności tym środkiem płatniczym możliwe jest po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty.

Biometryczna karta płatnicza

  • Od 20 grudnia w ręce klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego trafiają pierwsze w Polsce karty biometryczne EMV. Dokonanie płatności tym środkiem płatniczym możliwe jest po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty.
  • Zastosowanie w bezstykowej karcie płatniczej uwierzytelniania biometrycznego znacząco zwiększa bezpieczeństwo środków, zapewnia użytkownikom prywatność oraz umożliwia przeprowadzanie transakcji przy zachowaniu dystansu społecznego.
  • Za produkcję tego nowoczesnego rozwiązania odpowiada firma Thales, która przygotowała nie tylko kartę, lecz także odpowiada za jej opakowanie i dystrybucję.

 

 

 

Trwająca pandemia COVID-19 sprzyja ograniczaniu obiegu gotówki, a najnowsze badania pokazują, że Polacy zdecydowanie wpisują się w ten trend[1]. Ponadto płatności kartą stanowią w Polsce 62% wszystkich transakcji[2][3]. Nowa karta płatnicza wykorzystująca uwierzytelnianie biometryczne umożliwia nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych.

 

W opracowywaniu nowych rozwiązań firma Thales, jako doświadczony dostawca technologii biometrycznych, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom. Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią – w przypadku kradzieży czy zgubienia karty staje się ona bezużyteczna. Jednocześnie bezstykowa transakcja jest wygodna, pozwala zachować konieczny w pandemicznej rzeczywistości dystans społeczny, a brak konieczności wpisywania kodu PIN ogranicza kontakt użytkownika z potencjalnymi wirusami. Należy również podkreślić, że zapisany wzorzec biometryczny palca użytkownika pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS czy bankomatu, co gwarantuje posiadaczowi pełną prywatność.

 

Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Stanowi on alternatywę szczególnie wygodną dla posiadaczy kont biznesowych. Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty np. w aplikacji mobilnej. Ponadto karta biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię za każdym razem pobiera z terminala POS i nie potrzebuje baterii.

 

Oferowana Klientom Banku Pocztowego karta biometryczna Mastercard ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach – jest to pierwsza karta posiadająca homologację laboratoriów niezależnych oraz akredytowanych przy Mastercard. Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne: dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona.

 

„Dzięki udanej i szeroko zakrojonej współpracy z naszymi partnerami ten ambitny projekt zakończył się sukcesem i dziś Bank Pocztowy może zaoferować polskim klientom pierwszą kartę biometryczną EMV. Na polskim rynku płatności bezgotówkowych jest to wydarzenie przełomowe. Dotychczas w Europie z tego nowoczesnego rozwiązania mogli korzystać wyłącznie klienci francuscy – podkreśla Agata Kontrym-Woś, członek Zarządu Thales DIS Polska odpowiadająca za obszar sprzedaży Banking & Payment Services. Bank Pocztowy, dbając o swoich Klientów, postawił na innowacyjność i wygodę. Jestem przekonana, że posiadacze nowej karty docenią bezpieczeństwo i szybkość dokonywania transakcji, co przyczyni się do dalszej cyfryzacji rynku”.

 

„Thales jako dostawca nowych technologii to partner godny zaufania, co jest szczególnie ważne w tak wrażliwej dziedzinie jak usługi płatnicze i ochrona danych. Cieszymy się, że ta współpraca pozwala nam osiągać kolejne etapy na drodze cyfryzacji w bankowości, umożliwiając Klientom korzystanie z rozwiązań wygodnych i nowoczesnych, a jednocześnie bezpiecznych. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu, by z karty biometrycznej mogli korzystać także indywidualni klienci Banku Pocztowego” – komentuje Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT.

 

[1] Raport Narodowego Banku Polskiego z kwietnia 2021 r. „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r. Podstawowe wyniki badania”: blisko 35% badanych zadeklarowało zmianę zwyczajów płatniczych, blisko 82% z nich częściej płaci bezgotówkowo. (https://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow_2020.pdf).

[2] Badanie przeprowadzone w październiku 2020 r. przez pracownię Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (https://www.wib.org.pl/warto-bezgotowkowo-2020-pandemia-zmienia-zwyczaje-platnicze-polakow/).

[3] Według „Informacji o kartach płatniczych” Narodowego Banku Polskiego za w II kwartale 2021 r. liczba transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych wzrosła o 32% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. i o 25% w porównaniu do roku 2019 (https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2021.pdf).

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: