Kto jest najgorszym kierowcą

Kto jest najgorszym kierowcą

Kto jest najgorszym kierowcą

Ile czasu spędzamy w samochodzie podróżując do bliskich w czasie świąt Bożego Narodzenia? Jakie mamy obawy podczas prowadzenia auta zimą? Czego boimy się u innych uczestników ruchu drogowego? Jaki mamy stosunek do jazdy po spożyciu alkoholu? I kto właściwie jest najgorszym kierowcą w rodzinie? To pierwsze pytania, na które odpowiada raport, powstały – w kilku krajach na świecie w tym Polsce – na zlecenie producenta kamer samochodowych Nextbase.   

 Test Nextbase 422GW – wideorejestrator z „Emergency SOS”

Marka Nextbase jest europejskim liderem w dziedzinie sprzedaży kamer samochodowych. Sukces ten nie byłby możliwy do osiągnięcia bez odpowiedniego podejścia do produktu. Wideorejestratory tej marki plasują się w segmencie premium i wyróżnia je zaawansowanie technologiczne. Już podstawowy model z polskiej oferty marki (Nextbase 122HD) rejestruje obraz w jakości HD, a flagowiec – Nextbase 622GW w rozdzielczości 4k. Większość modeli firmy wyposażono w inteligentny tryb parkingowy czy system Emergency SOS, który poinformuje służby o wypadku, jeżeli kierowca nie reaguje. Rejestrowane nagrania użytkownicy mogą magazynować w bezpłatnej chmurze – MyNextbase Cloud.

Technologia użyta w wideorejestratorach marki Nextbase ma na celu nie tylko udostępnienie narzędzia do rejestracji zdarzeń drogowych, ale również zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących samochodem. Stanowi to misję firmy, która skrupulatnie weryfikuje potrzeby użytkowników oraz warunki, w których się poruszają. Z tego powodu w ostatnim czasie na zlecenie Nextbase powstał międzynarodowy raport na temat ruchu drogowego. Pierwszymi wnioskami, którymi dzieli się firma są te dotyczę sposobu poruszania się samochodem w okresie świątecznym.

Boże Narodzenie: najwięcej czasu w samochodzie spędzą Czesi, Polacy niewiele mniej

Świąteczna gorączka to nie tylko przygotowania, ale również podróżowanie do bliskich. W badaniu Polacy najczęściej wskazywali, że spędzają za kółkiem więcej niż 8 godzin żeby spotkać się z rodziną przy wigilijnym stole. Takich respondentów było 20% w skali całego kraju, a w skali regionalnej prym wiedzie województwo Pomorskie, w którym tę pozycję wskazało 32% badanych. To stawia Polskę na drugim miejscu w międzynarodowym rankingu najwięcej podróżujących w święta nacji. Na pierwszym miejscu plasują się Czesi z 24% (wskazań: ponad 8 godzin). Na drugim biegunie znalazła się Holandia, której mieszkańcy pokonują najkrótsze odległości w Boże Narodzenie.

Test Navitel RS2 Duo – zabezpieczy kierowcę i pasażerów

Obawy kierowców w okresie zimowym

Im więcej czasu kierowcy spędzają podczas podróżowania w święta Bożego Narodzenia, tym większe ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków drogowych. Jednymi z kluczowych aspektów, o które pytano respondentów były te związane z wyzwaniami podczas jazdy samochodem w okresie zimowym. Zdecydowana większość Polaków (63%) wskazała zmieniające się warunki drogowe, takie jak śliskie drogi i śnieg. Na drugim miejscu (28%) znalazły się ograniczenia widoczności w postaci mgły. W ujęciu regionalnym ciekawie prezentuje się województwo Świętokrzyskie. W przypadku respondentów z tej części Polski największym problemem okazała się mgła (52%), którą częściej wskazywano niż warunki drogowe (43%).

 Zmora świątecznych weekendów

Respondentów zapytano również o największe obawy w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego w okresie świątecznym. W tym zakresie Polacy najczęściej wskazywali pijanych kierowców (49%), nawet w grupie wiekowej 18-24 takich osób było 41%. Dalej pod względem ilości wskazań znalazły się: niedostosowanie kierowców do warunków pogodowych (30%) oraz duże natężenie ruchu (11%).

 Test Mio MiVue C570 – widzi szybkość, ostrzeże o radarach i rejestruje

Alkohol a jazda samochodem

W tym kontekście pojawia się pytanie, ilu z badanych jeździ pojazdem pod wpływem alkoholu w okresie świątecznym. W tym zakresie Polska może poszczycić się aż 90-procentowym odsetkiem osób, które deklarują, że nigdy nie prowadzą po spożyciu napojów wyskokowych. W skali międzynarodowej 13% Niemców twierdzi, że jeżdżą za kierownicą w okresie Bożego Narodzenia, mimo że spożyli alkohol, a najgorzej sytuacja przedstawia się we Francji (27%) oraz Stanach Zjednoczonych (24%).

Druga połowo: jesteś najgorszym kierowcą

W ramach ankiety respondentów zapytano również o to, kto ich zdaniem jest najgorszym kierowcą w ich najbliższym otoczeniu. W Polsce najczęściej wskazywano małżonka/ partnera (15%), na drugim miejscu znalazły się matki (14%), a podium zamknęły siostry (10%). Ciekawiej robi się jednak, gdy przyjrzymy się podziałowi według płci. 70% mężczyzn, którzy zdecydowali się na odpowiedź w tym pytaniu, wskazało kobiety z najbliższego otoczenia. Dużo łaskawsza okazała się płeć piękna – wśród nich odsetek wskazań na partnera, męża, ojca, brata czy syna wynosił niespełna 47%. W większości pozostałych krajów to również partner jest uważany za najmniej kompetentnego kierowcę. Szczególnie jest to widoczne w przypadku Australijczyków (19%), Francuzów (18%), Kanadyjczyków, Czechów i Amerykanów (po 16%)

5 najgorszych kierowców (Polska):

  1. Partner/Małżonek – 15%
  2. Matka – 14%
  3. Siostra – 10%
  4. Ojciec – 7%
  5. Dziadek – 7%

W najbliższym czasie marka Nextbase podzieli się kolejnymi wnioskami z badania.

O badaniu:

Informacje opierają się na ankiecie przeprowadzonej przez YouGov Deutschland GmbH w imieniu Nextbase. W trakcie tego procesu (od 26 listopada do 5 grudnia 2021 r.) w Polsce przebadanych zostało 1012 osób w wieku 18 lat i starszych. Pozostałe kraje, w których przeprowadzono ankietę, to Australia (1020 uczestników), Kanada (1003 uczestników), Czechy (1014 uczestników). Francja (1022 uczestników), Holandia (912 uczestników), Niemcy (1018), Szwecja (1015), Wielka Brytania (1030 uczestników) i Stany Zjednoczone (1022 uczestników). Ankieta jest reprezentatywna.

źródło: Nextbase

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl