E-mail – aby otrzymać paczkę zapłać 12 zł

E-mail – DPD ponownie dostarczy paczkę za 12 zł? – CyberRescue ostrzega!

E-mail - DPD

Oszuści wykorzystują przedświąteczny czas, aby wyłudzić od nas dane do kart płatniczych. Tym razem wysyłają wiadomości e-mail, podając się za firmę kurierską DPD.

Otrzymujesz e-maila, z informacją, że wystąpił problem z doręczeniem twojej paczki. Przyczyną jest brak dołączenia dokumentacji do przesyłki. Aby otrzymać zamówienie, należy zapłacić 12 zł, podając dane do karty płatniczej na fałszywej stronie. W ten sposób oszuści otrzymują dostęp do naszych oszczędności i są w stanie wyczyścić konto bankowe do 0.

Dobrze napisany e-mail, możliwość odebrania przesyłki w magazynie

OPPO Find N – sprawdziliśmy jak działa składany smartfon

E-mail otrzymał również Piotrek. Nie zauważył w wiadomości nic podejrzanego, zwłaszcza, że znajdował się tam zapis, że przesyłkę może odebrać w magazynie przy ul. Mineralnej 15.

Szukałem w e-mailu literówek, błędów językowych, jednak nic nie znalazłem. Na całe szczęście nigdy nie podaję danych do karty płatniczej w Internecie – tłumaczy mężczyzna.

Test Motorola moto e40 – pełna energii do pracy

Przed świętami jesteśmy mniej czujni

W przedświątecznym czasie każdy z nas ma dużo na głowie. Robimy zakupy w sieci, czekamy na wiele przesyłek. Wykorzystują to przestępcy tworząc nowe schematy oszustwa. Patrząc na wiadomość e-mail na pierwszy rzut oka wygląda na prawdziwą  – mówi Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Jeżeli otrzymamy taką podejrzaną wiadomość e-mail zawsze sprawdźmy adres, z którego do nas przyszła. Dokładnie prześledźmy literówki, ponieważ oszuści często tłumaczą wiadomości w najprostszych translatorach. Jeżeli widzimy, że ktoś wymaga od nas podania danych do karty płatniczej, możemy mieć pewność, że jest to oszustwo i taką wiadomość należy oznaczyć jako SPAM. Natomiast jeżeli podaliśmy dane, natychmiast skontaktujmy się z bankiem, w celu zablokowania karty.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: