100 zł na nowy dekoder DVB-T2/HVEC

100 zł na nowy dekoder DVB-T2/HVEC

DVB-T2/HEVC – w pierwszym półroczu 2022 roku czeka nas rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej. Kupując telewizor lub tuner będziecie mogli liczyć na dofinansowanie zakupu dekodera.

Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści – większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku, ale oznacza też większe wymagania względem ich telewizorów. Do odbioru  telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 1 lipca 2022 roku nie będzie możliwe.

Wydatki budżetu w związku z realizacją programu mogą wynosić od 5,5 mln zł (w przypadku braku zainteresowania programem) do 1,7 mld zł (w przypadku, gdy ze świadczenia skorzystają wszyscy uprawnieni bez względu na rzeczywiste zapotrzebowanie na dekoder DVB-T2/HEVC)” – wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Realną szacowaną kwotą jest 272,4 mln zł.

Projekt znajduje się obecnie w konsultacjach, które potrwają do 7 stycznia. Świadczenie do maksymalnej wysokości 100 zł będzie przysługiwało jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego. Nie będzie jednak miało charakteru pieniężnego, lecz będzie ulgą na zakup dekodera.

Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera – zapowiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dofinansowanie będzie jednorazowe. W ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.
Nowa jakość będzie oznaczała nie tylko dostęp do kanałów wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości – HDTV i Ultra HD, 4K – ale także większej liczby bezpłatnych programów tematycznych.
Planowane zmiany wynikają zarówno z ogólnego rozwoju technologicznego, jak i decyzji podjętych na szczeblu europejskim i krajowym, które pozwolą zapewnić telewidzom dostęp do rozbudowanej i bardziej atrakcyjnej oferty programowej.
Wymagania dla użytkowników Naziemnej Telewizji Cyfrowej nie dotyczą odbiorców telewizji kablowych i satelitarnych, którzy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań, związanych z planowanymi zmianami w Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
Więcej informacji można uzyskać na stronie https://telewizjanaziemna.pl/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: