Cyfrowa karta SIM (eSIM) w sieci OTVARTA

Cyfrowa karta SIM (eSIM) w sieci OTVARTA

eSIM to krok ku nowoczesnym rozwiązaniom, o które zadbała także sieć OTVARTA. Cyfrowa karta SIM (eSIM) oficjalnie została udostępniona 31 grudnia 2021r. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółki w połowie roku.

eSIM

Cyfrową kartę SIM można zamówić składając zamówienie na przeniesienie numeru do sieci OTVARTA lub zamawiając nową usługę (zarówno abonament telefoniczny jak i Internet mobilny) przez stronę otvarta.pl

eSIM dla sieci komórkowej OTVARTA było kolejnym wyzwaniem technologicznym mającym na celu udostępnienie swoim abonentom najlepszych i najnowszych technologii. Co więcej, technologia ta jest nie tylko wygodniejsza dla abonentów od dotychczasowych rozwiązań, ale jest też bardziej ekologiczna – do produkcji karty eSIM nie używa się plastiku. Warto zauważyć, że obecnie na Polskim rynku usług mobilnych tylko nieliczni operatorzy mają odpowiednią technologię i możliwość udostępniania cyfrowej karty SIM. Wśród operatorów wirtualnych (MVNO) obecnie taką możliwość posiada tylko OTVARTA.

Wdrożenie eSIM po raz kolejny umożliwiło sieci OTVARTA utrzymanie pozycji lidera technologii wśród operatorów MVNO w Polsce. Przypomnijmy, iż OTVARTA, również jako pierwszy operator MVNO w kraju, wprowadziła 5G oraz HD Voice. Ponadto, jako jedyna sieć wirtualna posiada w swoim portfolio usługę Internetu mobilnego ze stałym adresem IP.

OPPO Find N – sprawdziliśmy jak działa składany smartfon

eSIM – co to jest?

Sam skrót SIM pochodzi od angielskiego sformułowania „Subscriber Identity Module”, czyli moduł identyfikacji abonenta. Dotychczas przyjmował formę mikroprocesorowej karty z wbudowaną pamięcią. Pozwala ona przede wszystkim na identyfikację konkretnego abonenta oraz przetrzymywanie niewielkiej liczby danych. Informacje, które są na niej zawarte, służą do rozpoznania operatora, abonenta oraz numeru telefonu. Bez modułu identyfikacji abonenta nie można wykonywać połączeń, wysyłać SMS ani łączyć się z Internetem.

Karta eSIM jest następczynią fizycznych kart SIM. Skrót pochodzi od nazwy „Embedded SIM” – w dosłownym tłumaczeniu „wbudowana SIM”. Przyjęła ona postać cyfrową. Cały zapis odbywa się na mini module (około 5 x 6 mm) z czipem na stałe umieszczonym w urządzeniu mobilnym (telefonie, tablecie czy smartwatchu). Dzięki temu nie ma potrzeby fizycznego umieszczania karty SIM w smartfonie.

Test D-Link DCS-6100LH – kontrola mieszkania z drugiego końca świata

W jakich urządzeniach można wykorzystać kartę eSIM?

Kartę eSIM można używać w każdym urządzeniu, które ma wbudowany moduł potrafiący zapisać cyfrowy odpowiednik karty SIM. Oznacza to, że posiadacze starszych telefonów i urządzeń mobilnych nie będę mogli korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania.

Które z urządzeń obsługują kartę eSIM?

Dynamiczny rozwój technologii urządzeń mobilnych sprawia, że wbudowana karta eSIM zapewne z czasem zastąpi tradycyjne karty SIM. Znani producenci smartfonów, tabletów i zegarków, tacy jak Samsung czy Apple, wykorzystują już standard eSIM w swoich urządzeniach.

Apple – rozwiązanie dostępne jest na smartfonach iPhone XS, XR i iPhone’ach z serii 11 oraz 12. Gigant zadbał również o to, aby e-karta działała na smartwatchu Apple Watch oraz IPadach Pro i iPadach 10,2”.

Samsung – posiadacze Samsunga Galaxy Fold, Samsunga Galaxy S21S, Z Flip, lub z serii S20 mogą cieszyć się z kart eSIM. To samo dotyczy smartwatcha Samsung Galaxy Watch.

Ponadto wbudowany moduł potrafiący zapisać eSIM można już znaleźć w takich modelach, jak:

  • myPhone Now eSIM,
  • myPhone Hammer,
  • Motorola razr eSIM.

Jak zainstalować kartę eSIM?

Karta eSIM generowana jest przez operatora w formie kodu QR, można ją także zaimplementować ręcznie, wpisując adres serwera Subscription Manager Data Preparation lub podając kod aktywacyjny wygenerowany przez operatora. Tak wdrożona karta pozwala na standardowe połączenie urządzenia z siecią komórkową.

Co daje karta eSIM? Zalety

Wiedząc co to jest karta eSIM, można przybliżyć jej zalety. Embedded SIM to w szczególności:

  • Ekologia – „wirtualna karta” to koniec z plastikowymi odpowiednikami. Aktywacja odbywa się za pośrednictwem kodu, a więc nie ma potrzeby dostarczania jej przez kuriera. Rezultat? Minimalizowanie śladu węglowego.
  • Bezpieczeństwo – w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu wbudowana karta eSIM pozwoli na zlokalizowanie urządzenia, i utrudni fizyczne usunięcie modułu.
  • Rewolucyjność – eSIM wkrótce stanie się standardem. Wyprzedź innych i bądź nowoczesny.
  • Dostępność – jeśli jesteś wielbicielem gadżetów, możesz być w stałym kontakcie. Smartwatche coraz częściej przypominają funkcjonalnością telefony.
  • Mobilność – przydaje się osobom, które często podróżują i nie chcą ponosić kosztów roamingu – wówczas mogą oni zakupić i od ręki aktywować eSIM w lokalnej sieci, bez zmiany smartfona.
  • Wpływ na rozwój technologii – brak karty SIM to także nowe wyzwania stojące przed producentami telefonów i gadżetów.
  • Bezproblemowość – przydaje się w najnowszych urządzeniach mobilnych, np. w smartwatchach, umożliwiając korzystanie z sieci komórkowej pod tym samym numerem.

źródło: OTVARTA

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: