Cisco Webex wyruszy na misję księżycową Artemis I

Cisco Webex wyruszy na misję księżycową Artemis I

Cisco Webex

Lockheed Martin, Amazon oraz Cisco łączą siły i wprowadzają technologie do współpracy na statek kosmiczny NASA Orion, który wyruszy na misję księżycową Artemis I. Zaprezentowane rozwiązanie zrewolucjonizuje rozmowy wideo prowadzone na duże odległości i przyczyni się do rozwoju lotów w kosmos. Skorzystają również sami astronauci, którzy staną się bardziej efektywni i samowystarczalni.

W ramach bezzałogowej misji Artemis I, zaprojektowany i stworzony przez firmę Lockheed Martin statek kosmiczny Orion wyruszy w podróż wokół Księżyca i wróci na Ziemię. W pojeździe po raz pierwszy zostanie użyta technologia Callisto wykorzystująca wirtualnego asystenta Amazon Alexa, platformę do współpracy Webex i sztuczną inteligencję.

Jest to pierwsza z cyklu misji NASA Artemis, których celem jest powrót na Księżyc, stworzenie tam obozu, a pewnego dnia wyruszenie na Marsa.

Test Navitel RS2 Duo – zabezpieczy kierowcę i pasażerów

Technologia inspirowana mitologią grecką i Star Trekiem

Callisto nie przypadkiem wzięło swoją nazwę od towarzyszki greckiej bogini Artemidy, która według mitu została po śmierci przemieniona w gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Na rozwiązanie składa się spersonalizowany sprzęt oraz oprogramowanie opracowane przez inżynierów Lockheed Martin, Amazon i Cisco. Callisto pozwoli na korzystanie z asystenta głosowego Alexa bez dostępu do Internetu oraz platformy Webex z poziomu tabletu w oparciu o sieć NASA Deep Space Network.

Jak mówi Aaron Rubenson, wiceprezes Amazon Alexa, komputer wykorzystywany na statku Enterprise stanowił inspirację dla wirtualnego asystenta. Teraz technologia z zakresu inteligencji otoczenia wyruszy w kosmos, przyczyniając się do rozwoju badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Jeszcze lepsza praca astronautów

Ponieważ Artemis I jest misją bezzałogową, twórcy Callisto oraz specjaliści z NASA pracowali wspólnie, aby stworzyć wirtualną załogę w Johnson Space Center NASA w Houston, umożliwiając operatorom znajdującym się w Centrum Kontroli Misji NASA w Houston interakcję z Callisto za pomocą terminali wideo Webex Desk Pro oraz Webex Board Pro. Na pokładzie Oriona znajdzie się specjalna wersja platformy Webex działająca na tablecie iPad.

Test Ferguson Ariva T75 – odbiornik telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Będzie to doskonała okazja do tego, aby sprawdzić, jak technologie do współpracy mogą pomóc astronautom zwiększyć wydajność i świadomość sytuacyjną podczas ich misji, zapewniając dostęp do informacji na temat stanu lotu i telemetrii oraz możliwość kontrolowania podłączonych urządzeń na pokładzie Oriona. Obraz wideo i dźwięk będą przesyłane na Ziemię, co pozwoli inżynierom analizować wydajność systemów pokładowych, jednocześnie dzieląc się informacjami z opinią publiczną.

Pracownicy NASA będą mogli skorzystać m.in. z funkcji Cisco Webex, jaką jest tłumaczenie w czasie rzeczywistym z angielskiego na aż 108 języków, w tym polski. Z pewnością przydatne będzie również niwelowanie hałasu w tle, który może stanowić sporą przeszkodę w komunikacji na statku kosmicznym.

Rozwój technologii wymaga zapału innowatorów, który wkrótce dotrze również w kosmos” – powiedział Jeetu Patel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa i współpracy w Cisco. „To pierwsze tego typu rozwiązanie, które pewnego dnia może zacząć wspierać misje załogowe, zapewniając bezpośrednią interakcję między załogą, centrum dowodzenia i innymi osobami np. bliskimi, co sprawi, że osoby znajdujące się w kosmosie będą czuły się mniej samotne”.

Poczuj się jakbyś był w kosmosie

Technologia Callisto pozwoli entuzjastom kosmosu, ale także np. uczniom, na wzięcie wirtualnego udziału w misji Artemis I. Będą oni mogli zacząć śledzić postępy ekspedycji mówiąc jedynie „Alexa, zabierz mnie na Księżyc”.

Artemis I ma wystartować w wielotygodniową podróż wokół Księżyca i z powrotem na początku 2022 roku z NASA Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie. Przedsięwzięcie pozwoli stworzyć fundamenty dla kolejnych załogowych misji kosmicznych.

źródło: Cisco

Więcej informacji na temat technologii Callisto na stronie: https://www.lockheedmartin.com/callisto.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: