Kto nie chciałby otrzymać 450 zł BLIKiem?

Kto nie chciałby otrzymać 450 zł BLIKiem?

Kto nie chciałby otrzymać zupełnie za darmo 450 zł? Wystarczy, że klikniesz w link i odbierzesz pieniądze. Uważaj! Możesz stracić wszystkie oszczędności! CyberRescue ostrzega!

Schemat oszustwa jest znany. Zmieniła się tylko treść SMSa. Tym razem oszuści wysyłają wiadomość z informacją, że ktoś wysłał przelew BLIK w wysokości 450 zł. Wystarczy wejść w link, aby potwierdzić odbiór pieniędzy poprzez podanie danych logowania do bankowości internetowej oraz wpisanie swojego numeru PESEL. Niekiedy mamy też podać jednorazowy kod autoryzacyjny logowania. W ten sposób przestępcy otrzymują dostęp do konta bankowego i mogą je wyczyścić do 0.

Reklamy

Strona banku wyglądała identycznie!

450 zł BLIKiem

Wiadomość o odebraniu pieniędzy przez BLIKa otrzymała także Kasia. Od razu kliknęła w link i wybrała swój bank, by odebrać pieniądze. Na całe szczęście zrezygnowała z podawania danych logowania.

Strona łudząco przypominała tą prawdziwą. Zawierała nawet ostrzeżenie przed cyberprzestępcami! – mówi kobieta.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue zaznaczają, że to już kolejny wariant popularnego oszustwa na wyłudzenie pieniędzy. – Przynajmniej raz w tygodniu pojawia się nowa treść takich wiadomości. Zawsze jest to ciekawa zachęta, coś co może dotyczyć nas bezpośrednio oraz tajemniczy link w SMSie – tłumaczy Arek Tosek.

Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium

Dlaczego otrzymuję takie SMSy?

Jeżeli otrzymaliśmy taką wiadomość SMS, prawdopodobnie nasze dane osobowe wyciekły kiedyś do sieci, np. numer telefonu – dodaje Arek Tosek z CyberRescue. Niestety należy mieć świadomość tego, że podając informacje o sobie w Internecie, na przykład przy rejestracji do jakiegoś serwisu lub w konkursach, wzrasta prawdopodobieństwo, że dane osobowe wyciekną do Internetu.

Najważniejsze jest to, żeby nie klikać w takie linki, zwłaszcza, jeśli nie znamy ich źródła pochodzenia. Jeżeli już otrzymamy podejrzaną wiadomość, najlepiej usunąć ją i powiadomić znajomych o próbie oszustwa. Nadawcę wiadomości należy zablokować na swoim urządzeniu. Niestety możemy się w dalszym ciągu spodziewać SPAMu z innych podejrzanych numerów telefonów.

Test Sony WF-C500 – małe, lekkie, pierwszorzędny dźwięk

Natomiast, jeżeli podaliśmy swoje dane logowania do banku na fałszywej stronie, jak najszybciej poinformujmy bank o całej sytuacji i spróbujmy zmienić hasło do swojego konta.

źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]