Huawei Tech4Good – studenci z Polski w TOP 10

Huawei Tech4Good – studenci z Polski w TOP 10

Huawei Tech4Good

Tegoroczna edycja programu Huawei Seeds For The Future poszerzona została o międzynarodowy konkurs Tech4Good. Do finałowej rywalizacji przystąpiło 10 zespołów, wyłonionych spośród kandydatów ze 117 różnych części świata. Wśród nich znalazł się również innowacyjny polski projekt Sensideer, wyłoniony w trakcie rodzimej edycji warsztatów technologicznych.

Huawei Tech4Good to pierwsza edycja globalnego konkursu kierowanego do uczestników projektu Seeds For The Future. Sam pogram jest realizowany przez Huawei od 2008 roku. Corocznie przyciąga on rzeszę najzdolniejszych studentek i studentów z całego świata, chcących zgłębiać swoją wiedzę z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych. Biorą oni udział w cyklu szkoleń oraz warsztatów online prowadzonych przez najwybitniejszych w branży ekspertów. W 2021 roku w wydarzeniu uczestniczyło 3 500 osób, a tym samym w programie Seeds For The Future w ciągu ostatnich 13 lat wzięło udział ponad 120 000 uczniów, pochodzących ze 139 krajów i regionów.

Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby uczestników. Pozytywne opinie i wyrazy uznania studentów dla tego programu były dla nas ogromną nagrodą. Pasja i zapał młodego pokolenia do nauki nigdy nie przestają mi imponować” – podsumowała wiceprezeska ds. korporacyjnych i prezeska zarządu Huawei, Cathrine Chen, podczas przemowy otwierającej galę finałową.

Do Huawei Tech4Good zgłoszono w sumie 79 projektów, a w głosowaniu finałowym wzięło udział ponad 110 000 osób. Miejsca na podium zajęły kolejno zespoły z Tajlandii, Wietnamu oraz Libii. Z Polski, do finału konkursu zakwalifikowali się członkowie zespołu Improvators: Maciej Skorupski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Sara Kamrowska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej (PG), Daniel Cieślak z Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji PG, Agata Ordon i Miłosz Michno z Akademii Leona Koźmińskiego, Magdalena Cebula z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Kamil Kozłowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Andrzej Borek z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Natalia Bronder z Politechniki Opolskiej.
Ich autorska koncepcja Sensideer to system czujników termicznych i ruchu umieszczonych w miejscach zalesionych, szczególnie narażonych na wypadki z udziałem dzikich zwierząt.
Zaproponowana przez Polaków technologia ma informować kierowców pojazdów o potencjalnym niebezpieczeństwie. Za sprawą minimalnego opóźnienia sieci 5G, Sensideer   może informować o dokładnej lokalizacji np. zwierząt na drodze, korzystając z komunikacji radiowej, IoV, aplikacji mobilnej lub odpowiednio aktywowanego sygnału świetlnego. W przyszłości system ma rozpoznawać gatunki za pomocą uczenia maszynowego, a także dokładniej określać ścieżki migracji zwierząt wzdłuż infrastruktury drogowej. Dodatkowo, może zostać zaimplementowany w oprogramowaniu wysoko zelektryfikowanych samochodów.
Złoto w konkursie przyznano tajskiemu zespołowi „Are u OK?” za rozwiązanie, które pomaga pacjentom szybciej otrzymać pomoc w nagłych wypadkach. Służyć ma temu zaawansowane planowanie trasy i komunikacja w czasie rzeczywistym, które są możliwe dzięki technologiom 5G, AI i obliczeniom chmurowym. Finalnie, dzięki zaproponowanemu przez studentów rozwiązaniu, skrócony jest czas transportu pacjentów do centrów medycznych, a przez to zwiększona ich szansa na przeżycie.
Obecność reprezentantów z Polski w gronie dziesięciu najbardziej innowacyjnych studenckich projektów technologicznych z ponad 100 krajów potwierdza, że dzięki inwestowaniu w rozwój talentów i zaangażowaniu młodych inżynierów, rodzimy rynek ICT ma potencjał wybicia się do europejskiej czołówki cyfryzacji.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: