Prognoza pogody na Androida w pakiecie z trojanem

Prognoza pogody w pakiecie z trojanem

Aplikacje pogodowe cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników smartfonów. Jednak okazuje się, że nawet w tego typu programach mogą pojawić się wirusy.

trojan na Androida / Prognoza pogody

 

Bitdefender ostrzega użytkowników smartfonów z Androidem przed dwoma aplikacjami pogodowymi – Weather Cast oraz Weather Live. Badacze z tej firmy zidentyfikowali, iż każdy z wymienionych programów był pobierany ze sklepu Google Play co najmniej 10 tysięcy razy. Szkodliwe aplikacje należą do tzw. dropperów, czyli trojanów, których celem jest zainstalowanie złośliwego kodu na komputerze lub w smartfonie ofiary. W tym przypadku jest to oprogramowanie TeaBot, będące klasycznym trojanem bankowym.

Jego działanie jest analogiczne do innych tego typu aplikacji. Kiedy zostanie zainstalowany na smartfonie pozwala hakerom odczytywać przychodzące SMS-y, a dzięki przechwytywaniu ekranu uzyskać informacje o przeglądanych stronach internetowych i uruchamianych aplikacjach. Dostęp do tego typu danych otwiera przed napastnikami niemal nieograniczone możliwości w zakresie obsługi aplikacji bankowości mobilnej, a tym samym wykonywanie przelewów, płacenia za zakupy czy wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Test Sony WF-C500 – małe, lekkie, pierwszorzędny dźwięk

Warto dodać, że TeaBot pozwala też przeglądać listę kontaktów, samodzielnie sterować dźwiękiem czy usuwać zainstalowane na smartfonie ofiary aplikacje. Wcześniej trojana wykryto w fałszywych aplikacjach DHL i UPS do śledzenia paczek czy spreparowanej wersji odtwarzacza VLC.

Bitdefender zaleca usunięcie ze smartfonów programów Weather Cast oraz Weather Live, bowiem nawet jeśli znikną z platformy Google Play, to czy będą dalej używane, zależy wyłącznie od użytkowników.

źródło: Bitdefender

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: