RFBenchmark (luty 2022): stan wdrożenia 5G – GOP

RFBenchmark (luty 2022): stan wdrożenia 5G – GOP

Portal RFBenchmark.pl opublikował dodatkowy raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To dokładniejsza analiza poprzednich badań, które zaprezentowano w ubiegłym tygodniu.

GOP

Procedura pomiaru nie zmieniła się – pomiary zostały wykonane zgodnie z metodologią Stationary Test. Samochód wyposażony w urządzenia Xiaomi Mi 11 (gotowe do odbioru sygnału 5G) zmierzyły jakość i prędkość usług 5G operatorów komórkowych w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Głównym zadaniem była analiza szybkości oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

W pierwszej części raportu punktem wykonania pomiarów na terenie GOP były: 3 Stawy, Agora Bytom, Biblioteka Śląska, Dworzec Katowice, Dworzec Sosnowiec, Dworzec Zabrze, IKEA Katowice, Marcedo Center, Opera Śląska, Pałac Kultury Zagłębia, Ruda Śląska Plaza, Spodek w Katowicach, Stadion Śląski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. W kolejnej odsłonie do zmierzonych obszarów dołączyły takie lokalizacje, jak: Arena i M1 w Zabrzu, Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu, Dworzec i Centrum Handlowe Arena w Gliwicach oraz okolice Politechniki Śląskiej.

Pod kątem szybkości pobierania danych na czele znajduje się Plus (219,9 Mb/s), który (zarówno w pierwszej części raportu jak i uzupełnionej) zapewnił najlepsze wyniki. Drugą pozycję utrzymał T-Mobile dzięki wynikowi 128,0 Mb/s. Z kolei na trzecim miejscu zaszła zmiana. Orange osiągając 85,8 Mb/s wypadło najsłabiej w pełnym zestawieniu. Miejsce trzecie przejął Play, który osiągnął wynik 103,8 Mb/s.

Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium

Na terenie GOP zauważalny jest wysoki udział technologii 5G. Plus uzyskał wzorową dostępność w testowanych lokalizacjach. Kolejny był T-Mobile z wynikiem 89,9% i Orange z 88,3% testów. Najsłabiej pod względem dostępności wypada Play – z 5G przeprowadzono pomiary jedynie w 32,5% przypadków.

W tabeli wyników średnich wartości prędkości wysyłania w technologii 5G doszło do pewnych zmian. Pierwsze miejsce zajął T-Mobile z wynikiem 69,1 Mb/s, następnie Orange z 60,1 MB/s. Plus po uwzględnieniu dodatkowych lokalizacji zanotował osiągi na poziomie 46,3 Mb/s. Play znalazło się poza podium z rezultatem 23,9 Mb/s.

Oprócz wyżej wymienionych wskaźników przedmiotem badania były także: prędkość pobierania i wysyłania danych w trybie FreeMode, a także testy streamingu (średni czas buforowania filmów i średnia liczba zatrzymań odtwarzanego filmu).

OPPO Find N – sprawdziliśmy jak działa składany smartfon

Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają zauważyć, że największa konurbacja w Polsce jest generalnie już przygotowana na świadczenie usług w zakresie transmisji danych z użyciem technologii 5G (NSA). Z wyjątkiem Play, wszyscy operatorzy oferowali dostęp do najnowszej technologii w ponad 80% testów. Zauważalne są różnice w zakresie oferowanej dostępności i prędkości pomiędzy badanymi miastami jak i lokalizacjami wewnątrz nich. Może to powodować różnice w odczuwaniu oferowanej jakości przez użytkowników. Liderem 5G w GOP jest Plus.

Zachęcamy z zapoznaniem się z pełnym raportem – kliknij tutaj!

Czytaj też: RFBenchmark (luty 2022): stan wdrożenia 5G – Wrocław i GOP

źródło: Notel

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl