100 zł do dekodera DVB-T2/HEVC – jest decyzja posłów

We wtorek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zakupu dekodera do odbioru telewizji. Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

100 zł

Za przyjęciem rządowej propozycji głosowało 424 posłów, przeciw było 16 a 17 wstrzymało się od głosu.

Ustawa przewiduje wprowadzenie świadczenia w wysokości 100 złotych na zakup dekodera. Z rekompensaty będą mogły skorzystać osoby, które zadeklarują, że nie stać ich na zakup urządzenia we własnym zakresie.

Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

 

Jest to podyktowane przypadającymi na koniec marca pierwszymi przełączeniami sygnału telewizji naziemnej. Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych, oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Test Ferguson Ariva T75 – odbiornik telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Rząd, mając na uwadze przewidywane wpływy ze sprzedaży uwalnianych częstotliwości, chce dofinansować zakup dekodera, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r. – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC).

Więcej o nowej telewizji cyfrowej, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, informacje dla widzów i sprzedawców sprzętu można znaleźć na: https://www.gov.pl/web/dvbt2 .

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: