RFBenchmark (luty 2022) – Kraków, Lublin i Rzeszów 5G

Stan wdrożenia 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie – raport Stationary Test RFBenchmark (luty 2022)

Kraków, Lublin i Rzeszów 5G

Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie. Obiektem badań była jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Plus, tak jak w pozostałych rejonach kraju, ponownie znalazł się na szczycie klasyfikacji przeprowadzonych pomiarów.

 

Badania 5G przeprowadzane są w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (ang. Stationary tests). Do przeprowadzenia badań użyto urządzenia Xiaomi Mi 11.

Zespół Notel w każdym z miast wykonał badania w kluczowych punktach charakteryzujących się dużym ruchem. W Krakowie były to: AWF, Centrum Handlowe Bonarka, Dworzec Główny, IKEA, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dzielnica Mistrzejowice, Muzeum Arcade, osiedle Kurdwanów, Park Wodny, Ratusz Kazimierski, Rusznikarska, Stadion Cracovii, Stadion Wisły, Tauron Arena, ulica Wadowicka, okolice Wawelu, ulica Wielicka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Park Handlowy Zakopianka. W Lublinie zespół Notel odwiedził z kolei Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, LUW Lublin, IKEA, Dworzec Główny, Galeria Orkana, Felicity, Centrum oraz Arena Lublin. W Rzeszowie przyjrzano się rezultatom 5G w okolicach dworca kolejowego Rzeszów Główny, Rynku, Galerii Handlowej NOVA, Politechniki Rzeszowskiej i Hali Sportowej Asseco Resovia S.A.

We wszystkich trzech miastach widać wyraźnie, że średnia prędkość pobierania przy testach karty SIM będącej w zasięgu usług Plus jest najwyższa i przekracza 200 Mb/s. Ten operator ma także największe pokrycie sieci 5G w Krakowie i Lublinie. Największy udział 5G w Rzeszowie posiadało Orange. Najlepszy średni wynik w przypadku prędkości pobierania osiągnął Plus w Rzeszowie (245 Mb/s). Najsłabiej wypadło z kolei Play w Rzeszowie z rezultatem 53,3 Mb/s.

w kategorii średniej prędkości wysyłania danych w 5G częściowo zmieniła się kolejność poszczególnych operatorów w zestawieniu. Plus, najlepiej radzący sobie z pobieraniem, tym razem w Rzeszowie zamknął tabelę wyników osiągając 53 Mb/s oraz zanotował w Krakowie najniższy wynik (38,2 Mb/s). Pod względem wysyłania plików najlepiej radziły sobie: T-Mobile (61,7 Mb/s w Krakowie), Play (49,5 Mb/s w Lublinie) oraz Orange (65,6 Mb/s w Rzeszowie).

Wyniki przeprowadzonych pomiarach w największych miastach południowo-wschodniej części Polski pokazują, że prace nad wdrożeniem sieci 5G nie odbiegają zaawansowaniem od pozostałych części kraju. W wymienionych miastach najlepiej radzi sobie z tym zadaniem Plus, który dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sieci nowej generacji. Pozostali operatorzy w niektórych lokalizacjach mogą nawiązać walkę z Plusem.

Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K.

Zachęcamy z zapoznaniem się z pełnym raportem – kliknij tutaj!

Czytaj też: RFBenchmark (luty 2022): stan wdrożenia 5G – GOP

* * *

źródło: Notel

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: