Zima Polaków w wyszukiwarce Google

Zima Polaków w wyszukiwarce Google

Ferie, Igrzyska Olimpijskie oraz zimowa aura sprzyjają sportom na śniegu lub lodzie. Jakie sporty chętnie uprawiamy, a jakie oglądamy? W tamtym roku w Google trendowały hokej i narciarstwo, zaś obecny sezon zimowy to głównie jazda na łyżwach oraz snowboard. Niezmiennie uwielbiamy kibicować polskim skoczkom narciarskim.

Zima Polaków

Wzrost zainteresowania Polaków zimowymi sportami o 18% w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku jest związany z jednej strony z oglądanymi dyscyplinami i kibicowaniem biało-czerwonym, zaś z drugiej – z chęcią podjęcia aktywności, często w czasie feryjnego wyjazdu. Wśród najbardziej trendujących kategorii w Google w 2021 roku znalazły się: skoki narciarskie (wzrost o 41% r/r), hokej (wzrost o 21% r/r), narciarstwo (18% r/r) oraz snowboard (16% r/r)[1]. W obecnie trwającym sezonie 2021/2022, w porównaniu do poprzedniego analogicznego sezonu, Polaków interesuje zaś głównie jazda na łyżwach (wzrost o 102%) oraz snowboard (wzrost o 61%)[2].

Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium

Skoki narciarskie ukochanym sportem Polaków

W kategorii sportowych aktywności zimowych najpopularniejszym hasłem w 2021 roku były skoki narciarskie. W tym przypadku Google odnotował przyrost o 41% w 2021 roku w porównaniu do roku 2020. Wynik ten jest związany z poszukiwaniem transmisji z konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Polacy niezmiernie interesują się skokami narciarskimi i śledzą zmagania skoczków narciarskich, co uwidaczniają popularne zapytania o terminarz i kalendarz skoków, ich program bądź transmisje – mówi Dawid Prokopowicz, Industry Manager w Google. – W kontekście wciąż trwającego sezonu warto odnotować, że częściej wyszukujemy informacji związanych z hokejem, choć przede wszystkim w odniesieniu do rozgrywek i wyników (np. hokej na żywo rezultaty – wzrost o 1819% czy hokej terminarz – wzrost o 456%).

OPPO Find N – sprawdziliśmy jak działa składany smartfon

Deska czy dwie deski?

Snowboard był w 2021 roku jedną z najczęściej wyszukiwanych aktywności (wzrost o 16% r/r). Największe przyrosty osiągnęły hasła związane z nauką jazdy: snowboard początki (wzrost o 350% r/r), snowboard dla dwulatka (wzrost o 346% r/r), snowboard dla dzieci (wzrost o 112% r/r) i nauka jazdy na snowboardzie (wzrost o 106% r/r). Dowodem na  zainteresowanie Polaków tą dyscypliną jest wzrost popularności zapytań produktowych i lokalnych wyszukiwań, na przykład wypożyczalnia snowboard Bydgoszcz (wzrost o 315% r/r), wypożyczalnia snowboard Gdynia (wzrost o 250% r/r) czy wypożyczalnia snowboard Szczyrk (wzrost o 66% r/r). Co jednak preferujemy: narty czy snowboard? 

W sezonie zimowym 2021/ 2022 generalnie polscy użytkownicy mniej pytają o jazdę na nartach w ujęciu ogólnym (spadek o 15% w sezonie 21/22 w porównaniu do sezonu 20/21), jednak już zapytania o naukę jazdy na nartach bądź o stoki narciarskie pojawiały się znacznie częściej niż przed rokiem. Przykładowo: stoki narciarskie dla początkujących (wzrost aż o 1050%); co zabrać na narty (wzrost o 707%), nauka jazdy na nartach Zakopane (wzrost o 515%) – przedstawia Dawid Prokopowicz, Industry Manager, Google.

Test Garmin Dash Cam Mini 2 – kamerka z dużym potencjałem

– Wygląda na to, że topowe miejsce nart w “zimowej” świadomości Polaków “podgryza” coraz mocniej snowboard, przede wszystkim w kontekście nauki, techniki i miejsc do jazdy. W analizowanym okresie sezonu zimowego, o pozycję na snowboardzie pytaliśmy 4-krotnie częściej niż w odniesieniu do konkurencyjnego hasła pozycja na nartach.

Łyżwy w okolicy

Polacy w Google często szukają miejsc i pomysłów na swoją zimową aktywność, szczególnie w swojej najbliższej okolic lub mieście.

– Chociaż samo wyszukiwanie hasła lodowisko wzrosło tylko o 5% w 2021 roku względem 2020 roku, pojawiły się różne wersje frazy lodowisko w…, które odnotowały znaczący przyrost wyszukiwań. Odnosi się to nie tylko do dużych miast, takich jak Warszawa, gdzie wzrost hasła lodowisko Warszawa sięgnął aż 53% r/r, ale też do mniejszych miejscowości, na przykład hasła lodowisko Jarocin, lodowisko Dębica czy Bytom lodowisko zyskały odpowiednio wzrosty o 865%, 246% i 169% r/r – tłumaczy Maciej Zdunek, Analytical Consultant w Google.

Test Lenovo Yoga Slim 7 – świetny do codziennej pracy

W kontekście wyszukiwania zimowych aktywności miejskich i lodowisk zapytania formułowano również używając hasła łyżwy. Największy wzrost odnotowano w odniesieniu do większych miast: fraza łyżwy Warszawa była wyszukiwana o 65% częściej niż w 2020 r., popularność frazy łyżwy Lublin wzrosła o 23% r/r, łyżwy Poznań –  o 13% r/r , a łyżwy Wrocław – o 10% r/r.

Uwadze użytkowników nie umknęły też narty biegowe. Największy wzrost odnotowano w zapytaniach o wypożyczalnie nart biegowych w Gdyni, Piasecznie czy Kielcach (czterocyfrowy wzrost wyszukiwań w 2021 w porównaniu do 2020).

Test Ferguson Regent i351s – radio bez szumów i z Spotify

Nowy trend – sanki DIY

Warto zaznaczyć, że w 2021 roku widać było w Google ogromny wzrost zainteresowania sprzętem zimowym, szczególnie sankami i nartami biegowymi.

Z naszych danych wynika, że Polacy nie tylko zaczęli kupować sanki masowo, chociaż warto podkreślić, że wyszukiwanie hasła tanie sanki dla dzieci wzrosło o ponad 25000% rok do roku, ale przede wszystkim szukali pomysłów na sanki DIY. Polacy głównie interesowali się tym jak zrobić sanki metalowe, jak zrobić oparcie do sanek czy jak zrobić sanki na kulig. To właśnie te hasła odnotowały ponad 10000% wzrost popularności w porównaniu do ubiegłego roku – podaje Dawid Prokopowicz.

 _______________—————————-

[1] Wewnętrzne dane Google, porównanie 2021 do 2020 roku

[2] Wewnętrzne dane Google, porównanie sezonów: grudzień-styczeń 2021/2022 do analogicznego okresu w sezonie 2020/2021

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: