Dzień Oszczędzania Energii – dlaczego warto oszczędzać energię?

Dzień Oszczędzania Energii – dlaczego warto oszczędzać energię?

Nadmierne zużycie energii to jeden z problemów współczesności. Na całym świecie 15 lutego obchodzimy Dzień Oszczędzania Energii. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się swojemu domowemu gospodarstwu oraz, prócz proekologicznych nawyków, wcielić w życie proekologiczne rozwiązania technologiczne.

Dzień Oszczędzania Energii

Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii przypada na 15 lutego. Został ustanowiony w 2005 r. a jego celem jest zwrócenie uwagi na problem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Dlaczego warto oszczędzać energię? Przede wszystkim dla dobra środowiska naturalnego, ale pozytywne zmiany w nawykach będą odczuwalne także dla portfela. Gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy, to jedno. W tej kwestii ważne są także sprzęty gospodarstwa domowego a szczególnie te, z których korzystamy najczęściej. Badanie przeprowadzone przez Samsung ujawniło, że 42% Polaków robi pranie 2-3 razy w tygodniu, a aż 24% 4-5 razy w tygodniu*. Co możemy zrobić, aby piorąc i susząc ubrania być bardziej eko?

Energooszczędnie i skutecznie

Już samo obniżenie temperatury prania umożliwia mniejsze zużycie energii, ale czy tym sposobem dopierzemy zabrudzenia? Dzięki zastosowanej nie musimy się martwić o to, że mniejsza temperatura wpłynie negatywnie na skuteczność prania. Aktywna piana, powstająca na skutek połączenia środka piorącego, powietrza i wody w specjalnym generatorze, wnika w głąb tkaniny, by rozpuszczać zanieczyszczenia i pozostawić ubrania w idealnej czystości. Technologia ta efektywnie usuwa zabrudzenia już w 15 stopniach, zmniejszając dzięki temu zużycie energii nawet o 70%**, a także nawet o 45,5% lepiej chroniąc kolor i fakturę materiału***.

Reklamy

Kolejnym proekologicznym rozwiązaniem w pralkach Samsung jest innowacyjna technologia QuickDrive™, która – dzięki specjalnej konstrukcji bębna Q-Drum – umożliwia skrócenie całego cyklu prania nawet o 50% przy zachowaniu takiej samej efektywności. Jaki jest rezultat? W czasie, w którym zwykła pralka, nieposiadająca tej funkcji, wykonuje zwykle jeden cykl, w pralce Samsung z technologią QuickDrive™ wypierzemy nawet 2 razy więcej ubrań, oszczędzając przy tym aż 20% prądu**** Dodatkowo, zastosowana w suszarkach technologia pompy ciepła zapewnia energooszczędny, ekonomiczny i delikatny dla tkanin proces suszenia ubrań.  Wybrane modele pralek Samsung, w tym pralki QuickDrive, odznaczają się najwyższą klasą energetyczną A, a suszarki A+++.

Test Samsung AIR Purifier AX47 – stylowy oczyszczacz powietrza

Smart rozwiązania dla ekologii

Chcąc oszczędzać energię zastanawiamy się często, czy wybraliśmy odpowiedni program prania lub suszenia, a także ustawienia temperatury. Program Pranie Optymalne AI rozwiązuje ten problem. Jak wskazuje jego nazwa, automatycznie dobiera najbardziej optymalne parametry. Dostosuje on długość programu, potrzebną ilość wody i środka piorącego do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. Podobnej automatyzacji, jak w przypadku programu Pranie Optymalne AI, podlega proces suszenia w suszarkach Samsung AI Control.

OptimalDry to inteligentny system wyposażony w czujniki wilgoci, temperatury i poziomu zabrudzenia wymiennika ciepła, który na bieżąco dostosowuje czas suszenia chroniąc ubrania i oszczędzając energię elektryczną. Pralki i suszarki z panelem AI Control komunikują się ze sobą. Jak to działa? Pralka, po zakończonym cyklu prania, wysyła sygnał do suszarki o tym jaki będzie najlepszy program suszenia dla wypranych rzeczy. To dodatkowe udogodnienie dla użytkowników, które także optymalizuje zużycie energii przez suszarkę.

Dodatkowe drzwi AddWash™ nie tylko ułatwiają nam zarządzanie praniem, ale także pomagają zminimalizować wykorzystanie energii elektrycznej. Zdarza się, że zapomnimy umieścić czegoś w bębnie, lub chcemy tylko dodać do odwirowania bluzkę upraną ręcznie. Dzięki nim możemy to zrobić bez konieczności odpompowywania wody, czy nastawiania kolejnego cyklu, a w związku z tym oszczędzamy zarówno energię, jak i wodę*****.

Test Samsung Jet 90 premium – odkurzacz 550 W w akcji

Organizacja domu w duchu eko

Samsung posiada w swoim portfolio nie tylko energooszczędne pralki i suszarki, ale także inne urządzenia, w tym lodówki Bespoke odznaczające się klasą energetyczną A i B******. Lodówki Bespoke spełniają wymogi Komisji Europejskiej, poświadczone certyfikatem efektywności energetycznej wg aktualnej klasyfikacji stosowanej od marca 2021 r. Jako jedne z nielicznych na rynku osiągnęły ww. najwyższe klasy energetyczne. Ponadto, wybrane modele pralek i suszarek Samsung, a także lodówki – w tym Bespoke – wyposażone są w silnik Digital Inverter, który jest gwarancją 10-letniej niezawodnej i cichej pracy.

 

Aby wspierać użytkowników w ich zrównoważonym życiu, którego elementem jest bardziej świadome zużycie prądu, Samsung nawiązał współpracę z Q CELLS, dzięki któremu SmartThings Energy oferuje nową funkcję Zero Energy Home Integration********. Prezentuje ona dane dotyczące wytwarzania i przechowywania energii pobierane z paneli słonecznych i systemów gromadzenia prądu, by pomóc użytkownikom uzyskać energetyczną samowystarczalność.

Więcej informacji o przyjaznych dla środowiska inicjatywach Samsung znaleźć można na stronie Samsung.com.

______________—————————–
*Badanie przeprowadzone dla firmy Samsung przez agencję ARC Rynek i Opinia. Badanie zostało zrealizowane w dniach 25.11.2020 do 2.12.2020 r. na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających pralkę w gospodarstwie domowym N=1003 metodą wywiadów internetowych CAWI.
** Przetestowane zgodnie z IEC 60456-2010 / wsad 4 kg / pranie w niskiej temperaturze w programie Super Eco Wash (WF80F5E5U4W) w porównaniu z programem do prania bawełny 40°C bez EcoBubble™ (WF0702WKU). Indywidualne wyniki mogą się różnić.
*** Na podstawie raportu z testu Performance Lab przeprowadzonego przez Springboard Engineering z użyciem pasków EMPA, badającego różnice między działaniem na materiał z poliestru roztworu zwykłego środka piorącego a technologii bąbelków bez działania mechanicznego. Indywidualne wyniki mogą się różnić.
**** Na podstawie badań Intertek: seria WW8000T vs. WW6500K. Skrócenie czasu prania o 50% oraz zmniejszenie zużycia energii o 20% (40°C, połowa załadunku), przy założeniu wydajności prania ±5%.
***** Drzwi otwierają się, jeśli temperatura wewnątrz bębna nie przekracza 50℃.
****** Dotyczy modeli RB38A7B6AAP (klasa A) i RB38A7B6BAP (klasa B)w przypadku linii lodówek Bespoke oraz m.in. modeli WW90T954ASX (klasa A) i WW80T754ABH (klasa B) w przypadku pralek.
******* Od pierwszej połowy 2022 r. dostępne w Wielkiej Brytanii, od drugiej połowy 2022 r. w Niemczech, a od 2023 r. w USA.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]