Google Workspace – aby praca była wydajna i przyjemna

Google Workspace – aby praca była wydajna i przyjemna

16 lat temu zaprezentowano Dokumenty i Arkusze Google, które zapoczątkowały nowy sposób pracy. Dla wielu była to pierwsza możliwość współpracy w tej samej cyfrowej przestrzeni, w czasie rzeczywistym, bez konieczności – lub ryzyka – przesyłania dokumentów tam i z powrotem.

To przejście na bardziej elastyczny sposób działania stało się powszechne dla miliardów użytkowników Google Workspace na całym świecie, a Google dokłada wszelkich starań, aby ten sposób pracy był jeszcze bardziej wydajny i przyjemny. Odkąd w zeszłym roku wprowadzono Smart Canvas, nasi klienci zaczęli wykorzystywać wprowadzone przez nas, jeszcze wygodniejsze i inteligentniejsze formy współpracy. W rzeczywistości liczba użytkowników funkcji wprowadzonych przez Smart Canvas przewyższa obecnie liczbę komentarzy w Dokumentach – każdego tygodnia ponad sześć milionów checklist i sześć milionów inteligentnych okienek jest dodawanych do dokumentów. Dziś przedstawiamy kolejne ulepszenia, które wykorzystują wiodącą w branży sztuczną inteligencję Google do dalszego rozwoju możliwości współpracy.

Google wprowadza wbudowane podsumowania oraz format bez podziału na strony w Dokumentach

Bycie na bieżąco z ogromną ilością informacji, które przepływają przez nasze biurka i telefony, może być wyzwaniem. W przypadku przeglądania dokumentów trudno wiedzieć od razu, które z nich są warte głębszej lektury, trudno też szybko wychwycić najważniejsze informacje bez czytania całości. Dlatego też wprowadzamy automatycznie generowane podsumowania w Dokumentach, które stanowią krótki przegląd kluczowych zagadnień w dokumencie. Dzięki temu można szybko wyodrębnić istotne informacje i ustalić priorytety, na których należy się skupić. Wbudowana inteligentna funkcja sama zasugeruje podsumowanie dla Ciebie, ale możesz również edytować je ręcznie. Podsumowania w Dokumentach zostały właśnie uruchomione i będą ogólnodostępne dla wszystkich.

Szybkie zapoznawanie się z kluczowymi zagadnieniami dzięki podsumowaniom w Dokumentach

Nowe sposoby pracy wymagają narzędzi, które usuwają ograniczenia nałożone przez poprzednią erę pracy – indywidualnej, przy wydzielonym stanowisku pracy w biurze. Na przykład podziały stron i marginesy w tradycyjnych formatach edytorów dokumentów – zaprojektowanych w celu ułatwienia drukowania fizycznych dokumentów – mogą utrudniać współpracę w przypadku zawartości dokumentu, która rozciąga się na całą stronę.

Test POCO M4 Pro 5G – wydajność za rozsądne pieniądze

Aby rozwiązać ten problem, wprowadzono format bez podziału na strony w Dokumentach, który umożliwia usunięcie ograniczeń wyznaczanych przez marginesy i krawędzie stron, aby stworzyć powierzchnię, która rozszerzy się do każdego urządzenia lub ekranu, z którego korzystasz. W sytuacji, gdy wielu pracowników zmienia model pracy na hybrydowy, co wiąże się z mniejszą potrzebą drukowania, format bezstronicowy ułatwia współpracę nad dokumentami zawierającymi szerokie tabele, duże obrazy lub szczegółowe uwagi w komentarzach. A gdy trzeba wydrukować plik lub przekonwertować go do formatu PDF, będzie można łatwo powrócić do widoku z podziałem na strony. Format bez podziału na strony w Dokumentach zostaje właśnie wprowadzony i również będzie ogólnodostępny dla wszystkich.

Pozbądź się ograniczeń dzięki formatowi bez podziału na strony w Dokumentach

Zaprojektowano Google Workspace tak, aby narzędzie to działało na bazie naszych wiodących rozwiązań w chmurze Google. Dlatego współpraca w Google Workspace zapewnia szyfrowany i bezpieczny dostęp do plików, pomagając chronić użytkowników i ich informacje.

Przyspiesz pracę dzięki interaktywnym elementom 

Wraz ze Smart Canvas wprowadzono interaktywne elementy, takie jak inteligentne okienka, szablony i checklisty, które oferują nowe możliwości współpracy. Dla przykładu często przydaje się wyświetlanie dodatkowych informacji w dokumencie, które nadają właściwego kontekstu: chodzi nie tylko o imię i nazwisko osoby, ale także informacje skąd pracuje, w jakim zespole i na jakim stanowisku. Tradycyjnie odszukanie tych informacji wymagało podjęcia wielu kroków, m. in. wyjścia z dokumentu i znalezienia danej osoby w bazie.

Dzięki Smart Canvas ułatwiono wyszukiwanie informacji bezpośrednio w dokumencie poprzez używanie wzmianek “@” do wstawiania inteligentnych okienek, które wskażą rekomendowane osoby, pliki i spotkania. Niedawno uzupełniono możliwości menu wzmianek „@”, ułatwiając dodawanie nowych elementów takich jak obrazy, tabele i szablony. Często w pracy współtworzone są wiadomości e-mail, która są rozsyłane szeroko w firmie. Obecny proces jest skomplikowany: współpracownicy tworzą wiadomość e-mail w edytorze dokumentów, a następnie ręcznie przenoszą ją do skrzynki e-mail. Dlatego ułatwiono współpracę nad projektem takiej wiadomości w Dokumentach, wprowadzając nowy szablon projektu wiadomości e-mail. Kiedy wiadomość jest gotowa do wysłania, wystarczy kliknąć przycisk, by wyeksportować jej wersję roboczą do Gmaila, z automatycznie wypełnionymi wszystkimi odpowiednimi polami. Szablony projektów wiadomości e-mail będą wprowadzane w najbliższych tygodniach.

Recenzja urządzeń smart home z serii Tapo

Niedawno wprowadzono także szablon notatek ze spotkań, który automatycznie importuje wszelkie istotne informacje z zaproszenia na spotkanie w Kalendarzu, w tym inteligentne okienka uczestników i załączone pliki – eliminując wykonywanie tych czynności w manualny sposób.

Łatwe importowanie informacji z Kalendarza informacji za pomocą szablonu notatek ze spotkania w Dokumentach

Wprowadzono również dodatkowe inteligentne okienka, które dostarczają istotnych informacji bezpośrednio w dokumencie, ograniczając konieczność przełączania się między oknami. Dzięki nowemu inteligentnemu okienku map można łatwo wyświetlić podgląd linku do Map Google bezpośrednio w Dokumentach. Po kliknięciu na inteligentne okienko wyświetlona zostaje miniaturka z pomocnymi informacjami, takimi jak lokalizacja w Mapach Google i adres; kliknięcie miniatury powoduje otwarcie podglądu w panelu bocznym Dokumentu. Niedawno wprowadzono również inteligentne okienka osób w Arkuszach, aby pomóc w szybkim wyświetlaniu przydatnych informacji, takich jak lokalizacja, stanowisko czy informacje kontaktowe do danej osoby.

Podgląd linków do Map Google bezpośrednio w Dokumentach dzięki inteligentnym okienkom map

Szybkie podejmowanie decyzji opartych na danych

Firmy starają się działać coraz sprawniej, dlatego coraz ważniejsze jest to, by wszyscy pracownicy – nie tylko analitycy – mogli szybko i łatwo podejmować decyzje oparte na danych. Jednak nie zawsze jasne jest to, co powinno zostać przeanalizowane lub jak szybko uzyskać poprawne wyniki. Dlatego też wprowadzono innowacje do Arkuszy w oparciu o naszą inteligentną technologię, co ułatwi i przyspieszy uzyskiwanie cennych wniosków opartych na danych.

W ubiegłym roku wprowadzono funkcję sugestii formuł, która na podstawie analizowanych danych inteligentnie rekomenduje formuły i funkcje do wykorzystania. Obecnie każdego tygodnia akceptowanych jest ponad 3 miliony sugestii formuł. Już wkrótce korekty formuł będą dostarczać inteligentnych sugestii. Pomoże to w rozwiązywaniu problemów z formułami, wychwytywaniu błędów i szybszym uzyskiwaniu informacji. Korekty formuł będą dostępne dla wszystkich w ciągu najbliższych tygodni.

Przyspiesz analizę i zredukuj liczbę błędów dzięki korektom formuł w Arkuszach

Współpraca stawiająca ludzi na pierwszym miejscu

Wspieranie nowych sposobów pracy stało się koniecznością dla wszystkich organizacji, bez względu na kraj czy branżę – niezależnie od tego, czy mówimy o pracujących zdalnie, hybrydowo, w biurze czy w bezpośrednim kontakcie z klientami. Firmy poszukują technologii, które niwelują utrudnienia związane z przełączaniem się między niezliczoną liczbą narzędzi i zakładek, by móc efektywnie współpracować.

Dzięki Smart Canvas ułatwiono łączność tam, gdzie ludzie już pracują razem, i wzbogacamy ją o wiodącą w branży sztuczną inteligencję Google. Google kontynuuje też wizję, którą zapoczątkowano 16 lat temu, kiedy po raz pierwszy wprowadzono na rynek Dokumenty i Arkusze – wychodzimy poza dokumenty online w stronę doświadczeń współpracy, które inspirowane są możliwościami, jakie daje internet.

Zacznij przekształcać współpracę w swojej organizacji za pomocą naszych inteligentnych produktów. Już dziś zarejestruj się, aby otrzymać bezpłatną wersję próbną Google Workspace.

źródło: Google

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: