RFBenchmark (luty 2022) – stan wdrożenia 5G w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu

RFBenchmark (luty 2022) – stan wdrożenia 5G w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu

Portal RFBenchmark.pl opublikował raport dotyczący stanu wdrożenia technologii 5G w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu. Specjaliści przyjrzeli się po raz kolejny jakość i szybkości Internetu mobilnego w standardzie 5G. Poziom wdrożenia technologii nowej generacji w tych miastach jest zróżnicowany. Liderem pozostaje Plus.

5G w Bydgoszczy, 5G w Łodzi, 5G w Radomiu

Przeprowadzone testy stacjonarne polegały na pomiarach jakości i prędkości Internetu mobilnego 5G w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Urządzeniami kontrolnymi było Xiaomi Mi 11 (obsługujące standard sygnału 5G), które sprawdziły szybkość oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.

Zespół Notel w miastach centralnej Polski przeprowadził pomiary w popularnych lokalizacjach aglomeracji, które charakteryzują się dużym ruchem. W Bydgoszczy były to okolice Dworca Głównego, Galeria Pomorska, IKEA, Młynu Rothera, osiedla Błonie, Politechniki Bydgoskiej, stadionu Zawiszy, a także Zielone Arkady. W Łodzi: Atlas Arena, Bałucki Rynek, Łódzkie Centrum Onkologii, Centralny Szpital Kliniczny, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, IKEA Łódź, dworzec Łódź Fabryczna, M1, Manufaktura, osiedle Retkinia, Politechnika Łódzka, Port Lotniczy, Radogoszcz Wschód, stadion Widzewa, Urząd Miasta oraz dzielnica Widzew. Natomiast w Radomiu punktami pomiarowymi był Dworzec Główny, Galeria Słoneczna, M1, a także osiedle Zamłynie i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.

Recenzja urządzeń smart home z serii Tapo

W Bydgoszczy, Łodzi czy Radomiu wyraźnie najlepszym operatorem jest Plus, który osiąga w każdym mieście wyraźnie ponad 200 Mb/s. Ważną informacją jest fakt, że w Bydgoszczy i w Radomiu pomiarami objęto jedynie 3 z 4 operatorów, a w zestawieniu zabrakło Orange. Plus w Bydgoszczy triumfował ze średnim wynikiem 240,1 Mb/s, w Łodzi z 220,2 Mb/s, a w Radomiu po osiągnięciu 216,9 Mb/s.

W odniesieniu do kategorii średniej prędkości wysyłania danych w 5G trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę testów. W Bydgoszczy najlepszy był Play (72,3 Mb/s), a w Łodzi (73,0 Mb/s) i Radomiu (67,4 Mb/s) T-Mobile. Plus notuje wyniki 39,4 Mb/s (Bydgoszcz), 37,1 Mb/s (Łódź) i 45,5 Mb/s (Radom).

Poziom wdrożenia w miastach centralnej Polski jest bardzo zróżnicowany. Podczas gdy w Łodzi wszyscy operatorzy notują przyzwoite wyniki, tak w Bydgoszczy czy Radomiu klasyfikacja 5G musiała zostać ograniczona jedynie do trzech operatorów. Niezmiennie pod względem implementacji technologii nowej generacji przoduje Plus.

Oprócz pomiarów prędkości Internetu wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G, specjaliści zbadali jakość usług w trybie tzw. FreeMode, czyli nie pomijające żadnej z technologii. Wyniki badania zostały uzupełnione o testy streamingu i odtwarzania filmów w jakości 4K.

Zachęcamy z zapoznaniem się z pełnym raportem – kliknij tutaj!

Czytaj też:

źródło: Notel

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: